Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2022
0
729

Liehovar a pestovateľská pálenica, Svijanský Újezd (ČR)

Racionálna technická stavba. Surová poetika priznaných materiálov konštrukcií.
Liehovar a pestovateľská pálenica, Svijanský Újezd (ČR)
Autori: MgA. Tereza Scheibová, MgA. Václav Šuba, MgA. Jakub ČervenkaZastavaná plocha: 207 m2Obostavaný objem: 1 500 m3Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Svijanský Újezd 132 132, Svijanský Újezd , Česká republikaPublikované: 28. august 2022

Realizácia ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.

“Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem - vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady. Toho času se na pozemku nacházely tři původní objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady a tak nás oslovili. Cíl zněl jasně, uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením,” vysvetľujú genézu projektu autori z ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI.

Architekti sa rozhodli vo svojom návrhu zachovať osvedčené urbanistické riešenie. Trojuholníkové usporiadanie domov reaguje na špecifiká prevádzky, ideálnu orientáciu k svetovým stranám a priehľady do krajiny. Zmena typológie si vyžiadala prispôsobenie hmoty, ktorá pracuje s prevýšením terénu. Liehovar využíva výškové rozdiely pre optimalizáciu technologických postupov - príprava ovocia prebieha na poschodí, nasávanie a pálenie kvasu na prízemí. Vertikálne členenie stavby zvýrazňuje architektonické a konštrukčné riešenie - na monolitickú podnož stavby posadili architekti subtílnu drevostavbu. Novo vysadený strom v ťažisku pozemku kultivuje priestor centrálneho dvora.

Projekčné práce, vrátane procesu povoľovania i samotnej stavby prebehli podľa slov architektov nezvyčajne hladko. Dnes, po dvoch rokoch, tu Ondřej s Kateřinou pália destiláty, chovajú ošípané a vyrábajú vlastné syry. Organizujú tiež degustácie, na ktorých sa môžete zúčastniť a zároveň si pozrieť celú pálenicu. Proces je stále živý. Tak ako v každom správnom statku, ani vo Svijanskom Újezde, nikdy všetko úplne hotové.

Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings

Stavebný zámer vychádza z existujúceho členenia dvora, ktoré najlepšie rieši zložitú terénnu konfiguráciu. Do budúcnosti uvažujú majitelia aj o výstavbe rodinného domu a krytého prístrešku na parkovanie.

Situácia
SituáciaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Prvé nadzemné podlažie pálenice je navrhnuté ako železobetónová konštrukcia, ktorá sa pohľadovo uplatňuje v interiéri stavby. Monolitická konštrukcia je kontaktne zateplená minerálnou tepelnou izoláciou a zo strany exteriéru omietnutá. Prízemie tvorí prevažne pozdĺžny stenový konštrukčný systém s dvoma priečnymi stenami. Vnútorná pozdĺžna stena rozdeľuje objekt na dva trakty hlboké 1,8 a 5,5 m. V užšom trakte je znížený strop pre inštalačnú šachtu. Rozpon širšieho traktu preklenuje železobetónový trámový strop. Nad kotlami je strop vynechaný, čo otvára priehľad z prízemia až do krovu.

Všetky monolitické steny sú hrubé 200 mm, otvory pre dvere a vráta majú zhodnú svetlú výšku 2,4 m. V mieste stavebných otvorov sú steny podľa potreby dodatočne spevnené príložkami k základnému rastru výstuže.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Druhé nadzemné podlažie tvorí subtílna drevostavba, ktorá mierne ustupuje smerom do interiéru. Ako pohľadovú vrstvu v tejto časti stavby navrhli architekti raster vertikálneho latovania. Stenový konštrukčný systém na tejto úrovni spevňujú priečne prievlaky z monolitického betónu a drevených priestorových konštrukcií. Konštrukčný systém strechy zavetruje vrcholový väzník, väzník po dlhších stranách objektu a systém krížových oceľových tiahiel.  

Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Po obvode objektu je k monolitickej konštrukcii prízemia na 0,5 m kotvu M12 prichytená naležato fošňa s rozmermi 60/160mm. Tento prvok je chránený pred poveternostnými vplyvmi a od ŽB konštrukcie oddelený pásom hydroizolácie.

Prvky stien tvoria prevažne fošne s rozmermi 60/160 mm. Raster s osovou vzdialenosťou 0,625 m rešpektuje rozmery krycích dosiek. Rohové stĺpiky a namáhané prvky (napríklad ostenie brány) majú rozmery 160/160 mm. Na stĺpikoch je realizovaný drevený veniec z trámov 160/160 mm, ktorý je v mieste brány zvýšený o 50 mm kvôli podjazdnej výške (2,4 m od podlahy). Prvky krovu tvoria krokvy 130/160 mm, ktoré sú zviazané klieštinami 2 x 60/160 mm. Vzdialenosť väzieb je cca. 1,1 m. Tuhosť a stabilitu stien drevostavby zabezpečujú stužujúce prvky. 

Pohľad
PohľadAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Pohľad
PohľadAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Strecha je zavetrená vrcholovým väzníkom (trám uložený kolmo nad klieštinami + vzpery a stĺpiky - všetko v dimenziách 130/130mm). Prvky sú vzájomne prepojené obojstranne priloženým kotviacim plechom s dierami pre svorníky M16. Ďalším stužujúcim prvkom je väzník v rovine strechy, prebiehajúci súbežne s dreveným pozdĺžnym vencom. Spodný pás tvorí drevený veniec s rozmermi 160/160 mm. Horný pás dopĺňajú medzi krokvami trámiky 80/80 mm. Zvyslice tvoria krokvy a diagonály sú opäť doložené trámikmi s rozmermi 80/80 mm. 

Rez B
Rez BAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Rez C
Rez CAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Rez D
Rez DAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Detaila
DetailaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Detail
DetailAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings

Poloha diela

MgA. Tereza Scheibová
MgA. Václav Šuba
MgA. Jakub Červenka
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím