Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. júl 2019
5
6093

Podkrovný byt na Heydukovej ulici v Bratislave

Interiér v nadstavbe prvorepublikového domu.
Podkrovný byt na Heydukovej ulici v Bratislave
Autori: Ing arch Martin FleischmannPodlažná plocha: 125 m2 + balkón 6 m2Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Heydukova 21, Bratislava, SlovenskoPublikované: 7. august 2019

Na mieste strechy staršieho päťpodlažného domu vyrástol mezonet s výhľadom na Bratislavský hrad. Polohu v centre a pohľad na panorámu mesta využil architekt Martin Fleischmann formou nadstavby.

Návrh vstupuje do historického prostredia Heydukovej ulice, ktorej architektonický výraz sa formoval zhruba pred sto rokmi.

Foto: Tomáš Manina

Nové zásahy v rastlom, historickom prostredí mesta, sú vždy živo diskutované. Základnou otázkou je, ako ovplyvnia obraz prostredia. 

V prezentovanom prípade nie je nová strešná krajina prvkom uličnej fronty. Rekonštrukcia a nadstavba sú súčasťou vnútorného dvorového krídla. Veľké okná smerujú do tichého vnútrobloku. 

Vzhľadom na kvalitu vnútorných priestorov a zlepšenie fyzického stavu strechy, je to zaujímavý príklad, na ktorom je možné prezentovať reálny výsledok takéhoto prístupu.

Foto: Tomáš Manina

Snaha o formálny minimalizmus a transparentnosť sú charakteristickými črtami návrhu. Veľkoplošné okná otvárajú výhľady do okolitej mestskej krajiny. Podkrovie je na rozdiel od tradičných riešení naozaj otvoreným celkom. Priestor bez zásadnejších bariér plynie voľne  nielen v horizontálnom rozmere, ale aj smerom nahor, na celú svetlú výšku interiéru.  Optické  hranice medzi jednotlivými funkčnými časťami, ale aj medzi interiérom a exteriérom sú minimalizované. 

Obdĺžnikový pôdorys je rozdelený do funkčných blokov. Dennú časť, situovanú hneď za zádverím, tvorí kuchyňa a obývací kút. Kvantita mobiliáru je obmedzená na nevyhnutné minimum, architekt sa pri návrhu zameral najmä na funkčnosť. Výbava kuchyne sa ukrýva za plnými dvierkami na stene. Druhú časť a zázemie tvorí varný ostrov, na ktorý kontinuálne nadväzuje stolovanie. Nábytkovú striedmosť ctí aj obývačka, ktorá si vystačila s pohodlnou sedačkou a zaveseným liatinovým telesom kozuba.

Pôdorys 1. úrovne
Pôdorys 1. úrovneIng. arch. Martin Fleischmann
Pôdorys 2. úrovne
Pôdorys 2. úrovneIng. arch. Martin Fleischmann
Foto: Tomáš Manina

"Vznášajúce sa" prvky nájdeme aj v kuchynskom segmente. Napríklad v podobe čiernej policovej zostavy na servis, či zrkadlového kvádra - digestora nad varnou doskou. Kuchyňa v orechovej povrchovej úprave vytvára materiálový opozit k puristicko - industriálnej platforme povrchov - podlahe z liateho epoxidu a stropu z pohľadového betónu.

Pri vstupe do bytu zaujmú veľkoplošné okná a najmä obsah viditeľný za sklom. Okrem striech okolitých domov je ústredným motívom výhľadu Bratislavský hrad. Scenériu dopĺňa množstvo zelene. Spolu s tichou polohou výborné východiská pre bývanie.

Foto: Tomáš Manina

Svojskú pečať mezonetu je možné vnímať aj pri podrobnejšom pohľade. Trojicu neutrálnych prvkov - čiernu, sivú a bielu zjemňujú drevené prvky a obklad stien. Veľmi silná je v celom byte téma čiernych akcentov. Či už v podobe na mieru vyrábaných oceľových prvkov, omietok, ktorým sa prispôsobili aj vypínače, alebo dizajnových svietidiel.

Upúta aj spôsob členenia priestoru. Architekt pristúpil k nemu veľmi liberálne. Jednotlivé funkčné zóny sú síce oddelené, no každá z nich živo komunikuje s najbližším susedom. 

Koniec dispozície spodného podlažia obsadila jedna z dvoch spální. Od denného priestoru je odfiltrovaná sklenenými priečkami a kúpeľnou s policovým šatníkom, ktorý nič neskrýva.

Foto: Tomáš Manina

Doslova, pretože je za sklom. Hneď za rohom, v priestore spálne však majú majitelia k dispozícii aj uzavretejšie a veľkorysejšie možnosti odkladania.

Druhé podlažie mezonetu je prístupné prostredníctvom samonosného oceľového schodiska. Vyššia úroveň ponúka ďalšie možnosti rozšírenia dispozície a využiteľných priestorov. Či už v priestrannej spálni s panoramatickým výhľadom, alebo aj v kúpeľni, kde je vaňa otočená tiež tvárou k mestu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Veľké fasádne zasklenie dopĺňajú strešné okná. Umožňuje to vnímať zmeny počasia, osvetlenia i atmosférických nálad v priebehu dňa (i ročných období). Najviac to cítiť v otvorenej galérii. Tento relaxačný kút disponuje aj čiernym policovým barom, ktorý pokračuje cez stropnú dosku zo spodného podlažia. 

Foto: Tomáš Manina

Zariadenie dotvárajú aj čiernobiele fotografie Martina Raka na stenách bytu.

S príchodom večera sa v byte ponúka azda najlákavejší program - špeciálne menu vo forme nasvietenej panorámy Starého mesta.

Foto: Tomáš Manina

Ďalšie priestory a detaily riešenia najlepšie priblížia fotografie Tomáša Maninu:

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Martin Fleischmann, fotografie: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing arch Martin Fleischmann

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím