Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. júl 2021
10
3873

Casa Fly, Malorka

Ateliér beef v slnečnom Španielsku.
Casa Fly, Malorka
Autori: Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH, Ing.arch. Andrej Ferenčík, Mgr. art, Jakub Viskupič, Ing. arch. Ján ŠimkoSpolupráca: Ing. arch. Helena Kučerová (spolupráca na interiéri)Plocha pozemku: 1150 m²Zastavaná plocha: 266,96 m²Podlažná plocha: 402,37 m²Obostavaný objem: 1326,40 m³Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Malorka, ŠpanielskoPublikované: 10. november 2021

Pozn. red.: Poriadne urobený dom. Tak ako má byť. Primeraný miestu, počasiu, prostrediu... Všetko priznané. Poctivá materialita. Nič nekamufluje. Priestorovo veľkorysá, pritom racionálna dispozícia. Striedme architektonické gestá, kde elegancia je ukrytá vo vzájomných vnútorných súvislostiach prvkov, nie v prezentovaní jednotlivostí. Premyslené riešenie aj v technických detailoch. 

Hoci tento objekt používa veľmi kvalitné materiály a prvky, nič nebráni, aby podobné riešenia boli aj na štandardných domoch okolo nás. Lebo kvalita vzniká prioritne v hlavách architektov (pokým nájdu podobne založeného investora). A podobne kvalitný návrh (i realizáciu) by si zaslúžila väčšina stavieb s ktorými sa stretávame okolo nás. Veď tento dom používa “normálne” betóny, kamene, hliníkové zasklievacie systémy, drevo… a ostatné prvky, ktoré sú bežne dostupné hocikde v civilizovanom svete. Rozdielom je naozaj najmä to, že architekti vedeli a investor chcel. (Na Slovensku je množstvo omnoho drahších stavieb, pri ktorých však chýba podobný “rozum” a vkus).

Foto: Tomeu Canyellas

Viac z pohľadu autorov:

Malorka je napriek mantre o bašte masového turizmu predovšetkým nádherná prírodná krajina popretkávaná kamennými mestečkami. Boli sme očarení  pôvodnými domami a svetelnou scénou ich interiérov, tienených charakteristickými okenicami. Chceli sme navrhnúť dom, ktorý by takúto atmosféru prerozprával. Vilu v súčasnom tvarosloví, ale s nádychom lokálnych stredomorských atmosfér. Využívame tradičné prvky miestnej architektúry, v synergii s energetickým konceptom, založeným na prirodzenej akumulačnej  schopnosti masívnych stien. Kamenná fasáda, zhotovená technológiou nasucho ukladaných kamenných blokov, má na Malorke dlhú tradíciu a od roku 2018 je zapísaná ako súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO.

Foto: Tomeu Canyellas

Slnečné stredomorské útočisko, pred upršanými prechodnými obdobiami našich zemepisných šírok, sme realizovali pre investora na základe predchádzajúcej spolupráce. Súčasťou zadania bol výber toho správneho miesta, vrátane opakovaného overenia možností a potenciálu pozemkov. Tento proces nám umožnil nasať atmosféru najväčšieho z Baleárskych ostrovov v Stredozemnom mori. 

Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas

Po roku hľadania sa nám podarilo nájsť pozemok v obľúbenej vilovej štvrti so štyrmi vzrastlými borovicami, do ktorých sa náš klient okamžitě zamiloval. V súlade s prísnymi miestnymi regulatívmi sme navrhli kompaktný dom, osadený do strmého terénu. “Vyhryznutie” z objemu, v mieste pátia na severnej strane domu, umožňuje priečne prevetranie a presvetlenie spodného obytného podlažia. Od začiatku bol pre nás dôležitý aj energetický koncept návrhu. Chceli sme minimalizovať obdobie, počas ktorého je nutné priestor domu klimatizovať. Navrhli sme preto sendvičovú fasádu s masívnym kamenným obkladom na jej povrchu. Vysoká tepelná zotrvačnosť konštrukcií pozitívne prispieva k celkovej energetickej bilancii domu. To platí pre chladenie, ale aj naopak, pre kúrenie. Použitie miestneho lomového kameňa je zároveň odkazom na malorskú vernakulárnu architektúru. Po celom ostrove nájdete takýto kameň na pôvodných domoch, alebo na obyčajných múrikoch pozdĺž ciest. "Pedra en sec" - alebo technológia nasucho ukladaných kamenných stien má na Malorke tradíciu, ktorá siaha až do prehistorických čias.

Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas

Masívne pôsobenie kamennej fasády prerušujú štíhle dosky podlaží z prefabrikovaných betónových dielcov. Hlboké okenné perforácie vo fasáde zabraňujú prehrievaniu interiéru v letných mesiach. Miestny motív okeníc sme reinterpretovali do veľkoplošných posuvno-sklopných panelov s ľahkým dreveným rastrom, ktoré vytvárajú nárazníkovú zónu s prirodzeným prúdením vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Zároveň vytvárajú tú pravú stredomorskú atmosféru hry svetla a tieňa.  Prirodzené vetranie domu umožňuje komínový efekt, prostredníctvom veľkého svetlíka umiestneného nad schodiskom v strede domu. 

Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas

Interiér je zámerne ladený striedmo a necháva vyniknúť na mieru vyrobený mobiliár. Pri lampách nad jedálenským stolom sme neodolali remeselným zručnostiam slovenských keramikov. Všade prítomná intarzia kamennej fasády a tradičná vápenná omietka “Estuco de cal” dotvára autentickú atmosféru miestneho koloritu.

Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas
Foto: Tomeu Canyellas

Mali sme možnosť zúčastniť sa na celom procese stavby domu až po zariadenie interiéru ako autorský a technický dozor investora. Za ten čas sme spoznali miestnu stavebnú kultúru a zvyklosti, ktoré nám rozšírili obzory a posilnili naše presvedčenie, že architektúra musí rešpektovať historický a kultúrny kontext miesta, kde vzniká.

Situácia
Situácia
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: beef architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: beef architekti
Princíp tienenia južnej fasády
Princíp tienenia južnej fasádyAutor: beef architekti
Umiestnenie otvorov umožňuje cez dom prirodzené vetranie. Vďaka perforácii okeníc prúdenie nie je obmedzené, ani keď sú zatvorené
Umiestnenie otvorov umožňuje cez dom prirodzené vetranie. Vďaka perforácii okeníc prúdenie nie je obmedzené, ani keď sú zatvorenéAutor: beef architekti
Vertikálne a horizontálne vetranie domu
Vertikálne a horizontálne vetranie domuAutor: beef architekti
Princíp kamennej fasády
Princíp kamennej fasádyAutor: beef architekti
Rezopohľad
RezopohľadAutor: beef architekti
2008
Youtube

Autori: beef architekti
Podklady: Linka

Poloha diela

Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH
Ing.arch. Andrej Ferenčík
Mgr. art, Jakub Viskupič
Ing. arch. Ján Šimko

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím