Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. august 2022
0
2850

Reštaurácia WERK - Jurkovičova tepláreň, Bratislava

Gastro prevádzka v zrekonštruovaných priestoroch industriálnej pamiatky.
Reštaurácia WERK - Jurkovičova tepláreň, Bratislava
Autori: Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH, Ing. arch. Andrej Ferenčík, Ing. arch. Helena KučerováInvestor: Medusa Restaurants, s.r.o.Podlažná plocha: 546 m2Návrh: 2019 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Jurkovičova Tepláreň Bottova 1, Bratislava, SlovenskoPublikované: 25. august 2022

Jurkovičova tepláreň je v posledných rokoch svedkom radikálnej transformácie svojho okolia, jediný zachovaný objekt z areálu bývalej rafinérie Apollo sa stal súčasťou nového centra Bratislavy. Rozsiahla rekonštrukcia adaptovala priestory pôvodnej technickej stavby na zázemie pre novú komunitu korporátnych klientov, startupov, či freelancerov. Dynamické pracovné prostredie rozširujú doplnkové funkcie ako multifunkčná sála, kaviareň, galéria a reštaurácia. Práve posledná spomínaná reštaurácia WERK využíva značnú časť priestoru prízemia, presahuje do exteriéru a stáva sa dôležitým miestom stretnutí a súčasťou života budovy a jej okolia. Interiér prevádzky navrhol bratislavský ateliér BEEF ARCHITEKTI.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Variabilný priestor sa počas dňa prispôsobuje meniacemu režimu. Ráno napríklad v rámci podniku funguje malá raňajkáreň oddelená závesom. Počas dňa je reštaurácia miestom pracovných obedov, alebo posedenia pri káve a zákusku. V závere týždňa a vo večerných hodinách sa WERK, po oddelení prevádzky systémom roliet pod stropom, mení na živý bar s hudobnou produkciou.

Interiér ťaží z architektonického riešenia priestoru teplárne, s otvorenými priehľadmi cez všetky podlažia. Dôležitý je tiež priamy kontakt s exteriérom a bezbariérové prepojenie s terasou na zapustenom námestíčku. Do reštaurácie pozýva hostí vo večerných hodinách svietiaci názov reštaurácie, vyskladaný z jednotlivých písmen viditeľných cez raster otvorov na fasáde. 

Priestoru s kapacitou približne 200 miest dominuje otvorená kuchyňa a bar. Požiadavkám flexibilnej prevádzky zodpovedajú zóny s rôznym typom sedenia. Od klasických stolov a lavíc, cez taburetky a barové stoličky až po posedenie v kreslách a pri nízkych barových stolíkoch. 

Od prevýšeného priestoru vstupnej haly oddeľuje reštauráciu rozmerná presklená stena s posuvnými dverami. Subtílny raster zasklenia definujú pôvodné kovové rámy, ktoré odkazujú na industriálnu minulosť priestoru. Zďaleka však nie sú jediným podobným prvkom. Okrem charakteristických násypníkov, priamo nad hlavou, nájdeme v interiéri napríklad steny murované z pôvodných tehál. 

Pôdorys
PôdorysAutor: BEEF ARCHITEKTI
Rez
RezAutor: BEEF ARCHITEKTI

Nová eklektická náplň v pôvodnej industriálnej kulise charakterizuje celý objekt bývalej teplárne, rovnako ako prevádzku WERK-u. Rôznorodé prvky v interiéri sceľujú línie štíhlych oceľových profilov a dielov. Motív, ktorý možno sledovať od rámov zasklenia po obvode priestoru, cez konštrukciu otvoreného podhľadu a regálov, sa objavuje aj na výraznom bloku vinotéky, ktorý spolu s nasvieteným barom a kuchyňou tvoria ústredné prvky reštaurácie.

Na pozadí priznanej industriálnej vrstvy interiéru a subtílnych vložených oceľových prvkov pracujú architekti s masívnymi materiálmi a hrubými povrchmi. Nezvyklá tehla, kladená v stromčekovom vzore na časti podlahy, cortenová konštrukcia barového pultu, drevená doska baru, masívny kameň na kuchynskom ostrove… Mäkká koža a textil v kontakte so zákazníkom. Nenájdete tu umelú hmotu, ale materiály, ktorým nevadí opotrebenie a patina. 

Dôležitou súčasťou prevádzky je riešenie osvetlenia, ktoré spolu s textilnými tieniacimi prvkami dokáže prispôsobiť interiér režimom a náladám podľa meniacej sa hodiny. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podklady: BEEF ARCHITEKTI
Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH
Ing. arch. Andrej Ferenčík
Ing. arch. Helena Kučerová

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím