Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. október 2017
0
5414

Rodinný dom “HRCK”, Michalovce

Trochu "iný dom" z východného Slovenska, v obkolesení masovej katalógovej produkcie.
Rodinný dom “HRCK”, Michalovce
Autori: Ing. arch. Jozef HudákPlocha pozemku: 777,24 m²Zastavaná plocha: 298,84 m² Podlažná plocha: 191,57 m² Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2016Adresa: Kamenárska , Michalovce, SlovenskoPublikované: 9. október 2017

Dobrý príklad, najmä v konfrontácii s tým, čo vzniká štandardne okolo nás po celom Slovensku (aj keď by sme privítali jednoznačnejšiu materiálovú striedmosť najmä v interiéri). Dielo predstavujú autori:

Urbanizmus:

Zadaním investora bolo navrhnúť jednopodlažný rodinný dom na parcele novovznikajúcej obytnej štvrte v časti mesta Michalovce. Uchopiť podstatu architektonického konceptu rodinného domu na voľnej ploche novovytvoreného územia, bez regulatívov a priestorových súvislostí, kde boli doposiaľ len polia. Na niekoľkých parcelách v okolí prebiehal striedmy stavebný ruch. Vznikali domy rôznej architektonickej kvality, prevažne katalógové. Dnes je prevažná väčšina parciel zastavaná a dom je svojou architektúrou odlišný od tých ostatných. Je osadený na parcelu tak, aby rešpektoval uličnú čiaru a parcelu člení na tri základné celky - predzáhradku, dom a záhradu.

Foto: Jozef Hudák

Architektúra:

Dom má jednoduchý pôdorys v tvare písmena “L”. Samotná hmota objektu je jednopodlažná, v obytnej časti domu s vyvýšenou asymetrickou strechou. Vstup do domu jasne definuje samotná hmota stavby využívajúca celú šírku parcely. Pasant z ulice vníma jasne čitateľný priestorovo vymedzujúci rám domu, ktorý vytvára horizontálnu bielu líniu na rovinatom pozemku. Za pomyselným vstupným rámom domu sa nachádza privátna záhradná časť  pre jeho obyvateľov. Zo samotnej záhrady vnímame bielu hmotu stavby so stúpajúcou asymetrickou strešnou rovinou.

Foto: Jozef Barinka

Ustúpené časti hmoty sú doplnené o titánzinkový obklad Rheinzink. Z totožného materiálu je vyhotovená aj asymetrická strešná rovina. Exteriérové terasy domu sú obložené drevom, ktoré oživuje monochromatické stvárnenie fasád.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Objekt je delený na dva základné objemy. Primárnu hmotu domu a sekundárnu hmotu garáže. Vstupom sa dostávame do ”primárnej hmoty”, vstupnej chodby, z ktorej je prístupná technická miestnosť s práčovňou a toaleta. Vstupná chodba umožňuje prepojenie do záhradnej časti a priame napojenie na garáž. Denná zóna domu ponúka jeho obyvateľom obytnú halu s kuchyňou a jedálňou, priamo napojenú na exteriérovú terasu. Využíva taktiež výškové členenie stavby pod asymetrickou strechou, v jej časti je osadená galéria s pracovňou. Na obytnú zónu domu je napojená izba hostí a chodba, ktorou sa dostávame do nočnej zóny domu. Jednotlivé miestnosti sú radené za sebou a každá má možnosť prepojenia s exteriérovou terasou domu. V nočnej zóne domu sa nachádza izba rodičov, kúpeľňa a študentská izba s vlastnou kúpeľňou. Zo študentskej izby je prístup na zadnú terasu domu so zabudovanou výrivkou a saunou.

Pôdorys
Pôdorys Autor: H2A
Pohľad juhozápadný
Pohľad juhozápadnýAutor: H2A
Pohľad severozápadný
Pohľad severozápadnýAutor: H2A

Monochromatický dom necháva vyniknúť zeleni. Dopĺňajú ho čierne rámy zasklenia, titánzinková asymetrická strešná rovina a titánzinkový obklad zapustených hmôt stavby. Tak ako sa dom uzatvára z ulice a bráni pohľadom okoloidúcich, tak sa veľkoryso otvára do átria a záhrady domu. Vytvára samotne fungujúci vnútorný organizmus s priehľadmi do záhrady z celého interiéru domu.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Interiér domu je takisto biely. Mobiliár obsahuje aj atypické nábytkové prvky. V hlavnej obytnej časti je zabudovaná kuchynská linka. Celý blok má povrchy z bielenej dubovej dyhy. Dyha na kuchynskom ostrove je orechová. Tieto materiály sú použité v celom interiéri domu. Biele povrchy majú aj pracovné plochy, vstavané nábytky a podlahy. Interiér ponúka rôzne svetelné scény, pomocou (prevažne) zabudovaného osvetlenia. Dominantné solitérne svietidlá sú použité v centrálnej dennej časti domu. 

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Poloha diela

Ing. arch. Jozef Hudák
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím