Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. september 2017
0
9035

Rodinný dom, Čierna voda

Nízkoenergetická drevostavba s výhľadom na golfové ihrisko.
Rodinný dom, Čierna voda
Autori: Ing. arch. Juraj Molnár, Ing. arch. Ľubomír Peráček st., Ing. arch. Ľubomír Peráček ml.Plocha pozemku: 1059 m2 Zastavaná plocha: 281,5 m2Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Čierna voda, SlovenskoPublikované: 2. október 2017

Solitérny rodinný dom predstavujú autori:

Dom je osadený v súlade s danosťami parcely a možnosťami dopravného napojenia, rešpektujúc okolie a charakter rozvoľnenej zástavby novej zóny. Architektonické riešenie je determinované tvarom a orientáciou pozemku s dôrazom pre vytvorenie súkromného priestoru záhrady. Kompozícia pracuje s jednoduchými formami. Celok je z dôvodu členenia veľkého objemu rozdelený na dve navzájom sa dopĺňajúce hmoty, ktoré sú diferencované objemovo aj polohovo. Je to denná časť s prevýšenou obývacou izbou a dvojpodlažná nočná časť. Obe hmoty sú do jedného kompozičného celku prepojené prekrytím terasy pozdľž južnej fasády. Hmotovo - priestorové riešenie stavby je výrazne ovplyvnené orientáciou pozemku, čo sa prejavuje na dispozičnom riešení. 

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Obslužnú časť domu tvorí garáž pre dve osobné autá a technické zázemie domu. Denná časť je tvorená obývacou izbou a jedálňou so zvýšenou svetlou výškou, na ktorú nadväzuje kuchyňa. Dvojpodlažná nočná časť je dispozične od dennej oddelená vstupnými priestormi (hala), na ktoré v exteriéri nadväzuje pátio. Detská izba na poschodí disponuje loggiou orientovanou rovnakým smerom ako ostatné denné miestnosti. Prekrytie terasy a loggie má zároveň tieniacu funkciu. Benefitom pozemku je výhľad z obytných miestností na zazelenené golfové ihrisko, ktoré je kulisou záhrady.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Prevádzkovo dispozičné riešenie rodinného domu je rozvrhnuté do dvoch podlaží, pričom na 2. NP je umiestnený blok detskej izby. Vstup je situovaný na rozhraní dennej a nočnej časti. Pridanou hodnotou domu je rozsiahla terasa nadväzujúca na obytné priestory. Dispozičná schéma je jednoduchá. Otvorený priestor dennej časti je opticky delený iba stenou kozubu. Spálňa rodičov a detská izba disponujú vlastnými kúpelňami a šatníkmi. Celú dispozíciu dopĺňa pracovňa na prízemí prístupná zo vstupnej haly.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Molnár - Peráček
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Molnár - Peráček

Dom je konštrukčne riešený ako drevostavba z CLT panelov. Zvislé nosné konštrukcie sú tvorené z lepených drevených panelov z masívneho dreva. Drevené steny dopĺňa sústava oceľových stĺpov. Nenosné deliace konštrukcie sa tiež podieľajú na statickom spolupôsobení s nosnou konštrukciou. Rodinný dom je zastrešený kombináciou odvetraných plochých striech s klasickými jednoplášťovými.

Vykurovanie a chladenie zabezpečuje tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré je napojené na podlahové kúrenie a stropné sálavé chladenie. Vetranie je riešené lokálnymi rekuperačnými jednotkami. Tepelná záťaž v lete je minimalizovaná použitím prírodných izolácií v dostatočnej hrúbke, ako aj predsadeným vonkajším tienením.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Fotografie z výstavby:

Autor: Molnár - Peráček

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Molnár
Ing. arch. Ľubomír Peráček st.
Ing. arch. Ľubomír Peráček ml.
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím