Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. september 2023
0
811

Centrum tanca, Buenos Aires, Argentína: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Priestor pre pouličný tanec.
Centrum tanca, Buenos Aires, Argentína: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Darina IzakovičováSpolupráca: doc. Ing. arch. Alexander Schleicher, PhD. (vedúci práce)Návrh: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 21. september 2023

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2

Dnes priblížime prácu, ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave pod vedením Alexandra Schleichera. Téma diplomovej práce Dariny Izakovičovej vychádza zo súťažného zadania medzinárodnej architektonickej súťaže UNI Grace, ktorého cieľom bol návrh tanečného kultúrneho centra v argentínskej metropole Buenos Aires. Navrhovaná lineárna štruktúra je rytmicky prerušovaná exteriérovými dvormi s rôznou mierou intimity, ktoré reagujú na štruktúru okolitých ulíc a podporujú prepojenie s blízkym parkom. Zároveň vytvárajú exteriérové javisko pre pouličný tanec.

"Darina lzakovičová sa zhostila svojej diplomovej práce veľmi presvedčivo. Začala zmapovaním lokálnych aspektov prostredia, ktoré aj pekne odprezentovala v celkovom elaboráte a naštudované princípy sa ďalej pretavili do návrhu. Objekt citlivo zakomponovala do prostredia, jeho mierka vytvára prijemné prostredie k navrhovanej funkcii...," píše v posudku oponent práce Matej Grébert.

 

Anotácia

Cieľom štúdie je návrh centra tanca, ktoré by propagovalo tanec, formu kultúrnej identity mesta Buenos Aires. Riešená lokalita vo štvrti San Telmo je jednou z najstarších štvrtí v meste, kde sa tango zrodilo.

Navrhovaná štruktúra reflektuje kultúrny kontext prostredia, urbanistický kontext s charakteristickým striktným ortogonálnym rastrom mestských blokov a užší kontext lokality v navrhovanej štvrti s jej typickými znakmi ako je farebnosť a materialita. Objekt interpretuje princípy tanga formou rytmu, striedania prázdna a plna, pravidelnosti a napätia medzi jednotlivými hmotami a ich verejným priestorom. V diele je tanec interpretovaný aj formou materiality a to tehlou, ktorá je typická pre Latinskú Ameriku. Je rovnako pôvodná a tradičná ako tanec, a tak ako tanec, aj tehla na seba berie mnoho podôb a je rovnako ohnivá ako tango. Hmota je rozdelená v pravidelnom rastri do štyroch samostatných blokov, prepojených pasážou, ktorá je inšpirovaná typickými pasážami v meste. Každá hmota zodpovedá inej funkcii, a tak je objekt čitateľný aj z exteriéru. Tango vznikalo v ulici kde je dodnes rušno, a preto sa hmota vo viacerých častiach otvára a vťahuje ju do seba. Tento verejný priestor je tak mierne chránený od ulice ale zároveň ju rozširuje a ponúka viac typov mikropriestorov. Tie sú napojené kolmo na ulicu a historický park Lezama, ktorý sa zlieva s navrhovanou zeleňou a exteriérovými priestormi, ktoré obklopujú hmotu zo všetkých strán. Návrh reaguje aj na miestnu klímu, a to materialitou, architektonickou formou a orientáciou verejných priestorov a fasád, ktoré sú z južnej strany tienené pasážou.

Cieľom projektu je vytvoriť dom, ktorý bude rovnako pestrý ako jeho kontext, zapadne do historickej štvrte a bude slúžiť na zachovanie tanečnej tradície a hodnôt spoločnosti.

Portfólio

 

Plagát

 

Model

 

Portfólio vo formáte PDF

Ing. arch. Darina Izakovičová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím