Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. september 2023
0
762

Centrum tanca, Buenos Aires, Argentína: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

"Preniesť ulicu do vnútra".
Centrum tanca, Buenos Aires, Argentína: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Monika MackováSpolupráca: doc. Ing. arch. Alexander Schleicher, PhD. (vedúci práce)Návrh: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 2. október 2023

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2

Dnes priblížime prácu, ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry a dizajnu STU Bratislava pod vedením Alexandra Schleichera. Téma diplomovej práce Moniky Mackovej vychádza zo súťažného zadania medzinárodnej architektonickej súťaže UNI Grace, ktorého cieľom bol návrh tanečného kultúrneho centra v argentínskej metropole Buenos Aires (pozn. red. rovnaké zadanie rieši aj ďalšia nominovaná práca Dariny Izakovičovej). Usporiadanie hmôt do sledu ortogonálnych blokov a vnútorných dvorov reaguje na konfiguráciu svahovitého terénu a zároveň evokuje úzke uličky a malé vnútrobloky, charakteristické pre okolitú zástavbu. Atraktívne urbánne mikropriestory vytvárajú javisko pre pouličný tanec, trávenie voľného času a rôzne podujatia.

"Určite treba oceniť ´odkaz´ štvrte La Boca s jej typickými domami conventillos - v ich dispozícii, farebnosti a materialite - hlavne vlnitom plechu, ktorý je v perforovanom prevedení hlavným materiálom fasád objektov. Ten je tu použitý v elegantnom perforovanom prevedení, čo možno vnímať o akúsi podarenú snahu o ´prerod´ a povýšenie prvkov pôvodnej ´architektúry chudobných´ na kultúrnejšie prostredie avšak stále odkazujúce na korene tanga...," píše v posudku oponent práce Miroslav Beňák.

 

Anotácia

Diplomová práca je architektonickou štúdiou a jej cieľom bolo navrhnúť tanečné centrum v Buenos Aires. Autori odhalili na základe historických, kultúrnych a urbanistických analýz tri zásadné predpoklady pre ideálne riešenie: princíp okolitej zástavby, kultúrny presah tanga a historický odkaz architektúry z tanečnej štvrte La Boca.

V návrhu sa pretavili do silného ústredného konceptu priniesť ulicu dovnútra. Navrhnuté riešenie striktne dodržiava stavebné čiary a hmotu vytláča až na okraj pozemku, čím vzniká charakteristický blok využívaný ako urbanistický princíp v celom meste. Na pozemku tak vzniká otvorený vnútroblok, ktorý slúži ako verejný priestor a zároveň hlavný trakt strategicky napojený na všetky okolité komunikácie.

Kultúrny presah je silno prítomný v hmote vďaka jej rozdeleniu na menšie časti, medzi ktorými vznikajú pre tango charakteristické pauzy, teda medzipriestory. Tie vytvárajú nové uličky, ktoré pozývajú návštevníkov vstúpiť do vnútrobloku. Úzke uličky reflektujú aj ďalšiu z charakteristických čŕt pre tango, tesný kontakt. Jednotlivé menšie hmoty majú rôzne stavebné výšky, čím zrkadlia aj okolitú zástavbu a prirodzene do nej zapadnú. Návrh cituje farebnosť a materialitu pôvodných obytných budov conventillos, charakteristických vlnitým plechom a výraznou kombináciou farieb. Prevádzka je navrhnutá tak, aby sa tanečné priestory mohli prepájať s exteriérom a podporovať tak život komunity. Dôležitým prvkom návrhu sú aj pobytové pavlače, ktoré vzájomne prepájajú budovy, a z ktorých je zároveň možné pozorovať život a dianie vo verejných priestoroch vnútrobloku.

 

Portfólio

 

Plagát

 

Model

 

Portfólio vo formáte PDF

Ing. arch. Monika Macková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím