Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2023
4
4525

Revitalizácia trhoviska Miletičova, Bratislava: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Vízia novej Miletičky.
Revitalizácia trhoviska Miletičova, Bratislava: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Bc. Soňa LangováSpolupráca: Ing. arch. Jozef Bátor, PhD. (vedúci práce), Ing. arch. Štefan Polakovič (konzultant)Návrh: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 7. september 2023

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2

Dnes priblížime prácu, ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry STU Bratislava v rámci vertikálneho ateliéru Polakovič / Bátor. Diplomová práca Soni Langovej sa zaoberá mnohokrát (bohužiaľ len akademicky) riešenou témou revitalizácie trhoviska na Miletičovej ulici. Jedným zo zásadných motívov návrhu je nová trasa električky, ktorá pretína areál trhoviska a delí ho na dve časti.

"...Nová Miletička,v sebe mieša krátkodobé bývanie, ateliéry a dielne, kancelárske priestory, obchody a služby, verejné priestory rôznych veľkostí a charakterov... Spomínané funkcie vytvárajú nový integrovaný organizmus. Transformácia komplexu je postavená na plnohodnotnej integrácii navrhovaných elementov, ktoré spolu tvoria atraktívnu typologickú zmes v štruktúre tejto časti mesta. Zmes, ktorá má možnosť sa adaptovať a rozvíjať. Previazaním viacerých funkcií vytvára nový zážitkový koktejl, kde je základný koncept postavený na súhre, rešpekte a vzájomnom prepájaní fyzického a hodnotového základu starej Miletičky a jej novej generácie...," píše v posudku oponent práce Lukáš Kordík.

 

Anotácia

Trhovisko Miletičova, známe medzi miestnymi ako "Miletička", je považované za jeden z fenoménov Bratislavy, či už z hľadiska histórie alebo jeho súčasnej obľúbenosti medzi bratislavčanmi. Vďaka svojej polohe a veľkosti má potenciál stať sa centrálnym trhoviskom celomestského významu - čo však vyžaduje dôkladnú revitalizáciu celého priestoru. Aj napriek súčasnému stavu, kedy je trhovisko zanedbané, priestorovo nedefinované a prevádzkovo nevyhovujúce, žije Miletička svojim životom. Súčasný život na Miletičke, jej atmosféra, provizórnosť, chaos a rôznorodosť sú východiskami diplomovej práce. Cieľom projektu je komplexná revitalizácia priestorov trhoviska, s dôrazom na zachovanie ich autenticity.

Plagát

Portfólio vo formáte PDF

Bc. Soňa Langová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím