Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2023
2
3081

Dlhý dom Bratislava: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Hľadanie možnosti a podoby navrhovania obývateľných "superštruktúr" v súčasnom meste.
Dlhý dom Bratislava: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. Arch. Matúš StierankaSpolupráca: Ing. arch. Pavol PaňákNávrh: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 13. september 2023

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2

Dnes priblížime prácu "Dlhý dom Bratislava, Starý Ružinov", ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave pod vedením Pavla Paňáka. Diplomant Matúš Stieranka sa zaoberal fenoménom "dlhého domu", ktorý podobne ako iné architektonické vízie stavebných "superštruktúr" tvorí jednu z tém, ktorá sa tiahne dejinami architektúry až po súčasnosť (napr. projekt The Line v Saudskej Arábii). Experimentovanie na rozhraní reality a utópie vytvára zázemie pre overenie koncepcie v sídelnej kaši Starého Ružinova.

"Práca je mimoriadna aj preto, že otvára mnohé otázky. Ide vlastne o 2 návrhy ukryté v jednom a oba sú rovnako dôležité. Prvý, všeobecný návrh A/ diferencuje možné podoby a úlohy ´dlhých domov´ v šiestich prostrediach a modelových situáciách, druhý B/ navrhuje konkrétne riešenie jedného z nich. Diplomová práca je invenčne a suverénne navrhnutým absolventským projektom. S ohľadom na to, ako komplexne sa zaoberá všetkými zložkami zadania, s ohľadom na systematickosť, dôkladnosť aj rozsah výstupov, ktoré sú katalógom variantných riešení netriviálnej kvality, navrhujem nielen najvyššie hodnotenie, ale dovoľujem si odporúčať komisii, aby projekt navrhla na niektorú z cien za diplomové práce. Otázka, aké sú možnosti a podoby navrhovania obývateľných superštruktúr v súčasnom meste, v nej dostáva jedinečnú autorskú odpoveď pozoruhodnej kvality, ktorá nie je v podmienkach našich ani zahraničných architektonických škôl dnes vôbec samozrejmá.," píše v posudku oponentka práce Monika Mitášová.

 

Anotácia

Projekt skúma potenciál typológie dlhého domu, v teoretickej i praktickej rovine. Prácu možno rozdeliť do dvoch častí.

V prvej, teoretickej časti skúmame, aký môže mať dlhý dom prínos z hľadiska ekonomického, ekologického, sociálneho či urbanistického. Zobrazujeme šesť modelových problematických situácií, kde práve dĺžka domu ponúka adekvátne riešenie.

V ďalšej, praktickej časti práce sa zameriavame na podrobné riešenie jednej z modelových situácií v podrobnosti architektonickej štúdie. V tejto časti sa venujeme vplyvu na okolitý urbanistický kontext, technické prevedenie, na udržateľnosť či funkčné využitie. Význam práce spočíva v testovaní potenciálneho prínosu tejto formy, a to narušením obvyklých urbánnych proporcií testovaním neobvyklej urbánnej mierky. V praktickej časti demonštrujeme, ako sa táto neobvyklá forma môže funkčne začleniť do jestvujúcej urbánnej štruktúry.

 

Plagáty

 

Fotografie Modelu

 

Portfólio vo formáte PDF

Ing. Arch. Matúš Stieranka

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím