Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. august 2021
1
1966

Bratislava - Južné mesto: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Záverečná práca absolventky Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, nominovaná v rámci Celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl.
Bratislava - Južné mesto: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Ivona KožehubováSpolupráca: doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, PhD. (vedúca práce), Ing. arch. Eva Putrová, PhD. (konzultant), Ing. Katarína Gécová, PhD.Návrh: 2021 - 2021Adresa: SlovenskoPublikované: 30. august 2021

"Návrh Ivony Kožehubovej rieši rozšírenie urbanizácie mesta Bratislavy do voľného priestoru, južne od Petržalky, v kontexte obnovených dunajských ramien. Nadväzuje na koncepciu prediplomového projektu a na zonálnej úrovni podrobnejšie rozpracováva centrálnu časť Južného mesta. Koncepcia riešenia je postavená na dopravných a prírodných osiach.

Hlavná dopravná os je podporená električkou smerujúcou z Janíkovho dvora v Petržalke až do Rusoviec. V ťažisku urbánnej štruktúry sa mimoúrovňovo križuje s priečnou kompozičnou osou, ktorá je vo východnej časti nasmerovaná na prestupnú železničnú stanicu a v západnej časti na zdravotnícke centrum.

Kreativita návrhu spočíva v zakomponovaní prírodných kompozičných osí, v podobe vodných prvkov a zelenej infraštruktúry, do navrhovanej urbanistickej štruktúry. Snaží sa o zmiernenie súčasných ekologických problémov, spojených s klimatickými zmenami a využitie eko - urbánneho potenciálu pre symbiózu mestského prostredia a dotykovej krajiny," sumarizuje v posudku kľúčové tézy  vedúca práce Alžbeta Sopirová.

Dôvody nominácie ďalej ozrejmuje hodnotiaca komisia Ceny profesora Jozefa Lacka: "Diplomantka preukázala schopnosti systematického prístupu k spracovaniu témy. V riešení aplikuje súdobé i perspektívne požiadavky na tvorbu životného prostredia (zadržiavanie vody v území...), ako aj implantuje do riešenia stopy zaniknutej krajiny ramien Dunaja. Dôraz kladie na kvalitu verejného priestoru, ktorého osnova je jedným zo základných prvkov celkovej urbanistickej koncepcie. Práca má vysokú úroveň adjustáže, podčiarknutú manuálnymi priestorovými kresbami. Všetci členovia komisie aj posudky práci udelili najvyššie hodnotenie." 

 

Poster:

 

Textová časť diplomovej práce:

Ing. arch. Ivona Kožehubová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím