Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Na pravom brehu Dunaja, medzi Starým mostom a dnešným Prístavným mostom, sa kedysi rozkladala už zaniknutá verejná pláž Lido. Bolo to obľúbené výletné miesto Bratislavčanov, kde sa plávať dalo aj priamo v Dunaji.
V roku 2016 iniciatíva Lido Lagúna realizovala petíciu za obnovenie pláže Lido, a tiež za zachovanie tradičnej činnosti vodákov, ktorí v tejto lokalite pôsobia.
Petícia bola úspešná a minulé leto ju prerokovalo Mestské zastupiteľstvo Hlavného mesta SR Bratislavy. Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva vypracovali iniciatívy Lido Lagúna a Nové Lido spoločnú “Štúdiu športovo-rekreačnej zóny Lido”, ktorá prináša konkrétny koncept revitalizácie tejto časti petržalského nábrežia.
Spoločná štúdia iniciatív navrhuje tieto konkrétne riešenia:
Vytvorenie verejnej pláže
Iniciatívy navrhujú vybudovanie verejnej pláže na mieste pôvodného kúpaliska Lido.
Vybudovanie prírodného parku a nábrežnej promenády
Pri Starom moste navrhujú iniciatívy neformálny prírodný park, ktorý má slúžiť na šport, oddych a prechádzky. Okrem toho navrhujú vznik súvislej nábrežnej promenády. Ďalšia promenáda pôjde aj po hrádzi, čím sa územie napojí na chodníky a cyklotrasy v okolí.
Zachovanie lodeníc vodáckych klubov v území
Štúdia navrhuje zachovať v území lodenice vodáckych klubov. Okrem toho navrhuje vytvoriť malý prístav pre niekoľko rekreačných člnov.
Oživenie Ovsišťského ramena v pôvodnej trase
Štúdia navrhuje oživiť Ovsišťské rameno v jeho pôvodnej trase. Toto rameno Dunaja bolo pred desiatkami rokov prerušené kvôli výstavbe Prístavného mosta a iným faktorom a nikdy sa neobnovilo.
“Štúdia športovo-rekreačnej zóny Lido” ucelene spracovala pohľady odborníkov a petíciou formalizované požiadavky verejnosti na toto územie. Iniciatívy odprezentovali a odovzdali štúdiu ako koncepčný návrh Hlavnému mestu SR Bratislava, ktoré má kompetenciu o vývoji územia rozhodovať.
Tento koncept nábrežia nadväzuje na predošlú štúdiu okolitého územia - Urbanistickú štúdiu (UŠ) zóny časti celomestského centra CMC – Petržalka, v ktorej bolo nábrežie navrhnuté ako športovo-rekreačná zóna pre širokú verejnosť.
Ďalšie kroky
Iniciatívy budú pokračovať v prebiehajúcej koordinácii štúdie s vedením hlavného mesta, vedením MČ Petržalka, aj s odbornými útvarmi Magistrátu hl. mesta Bratislava a Miestneho úradu MČ Petržalka. Posunutie štúdie smerom k realizácii je v kompetencii mesta, pričom prvým krokom je zapracovanie navrhovaného riešenia do platnej územnoplánovacej dokumentácie.
V prípade úspešného zapracovania zmien a doplnkov do územného plánu je možné pristúpiť k príprave realizačných fáz, ktoré autori štúdie navrhujú v týchto logických celkoch:
Predpokladaná účasť na realizácii podľa špecifík jednotlivých celkov: štát, samospráva, súkromní investori, dotknuté organizácie, a to formou združenia vlastných zdrojov, vhodných dotácií, príspevkov a grantov.
Podklady: Iniciatíva Nové Lido