Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. apríl 2022
0
477

Výstava študentských návrhov na revitalizáciu Trnavského mýta, Istropolisu a mestskej tržnice

Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU je prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia.
Výstava študentských návrhov na revitalizáciu Trnavského mýta, Istropolisu a mestskej tržnice

V priestoroch Novej tržnice v Bratislave je od 8.4.2022 prezentovaná výstava študentských návrhov na prestavbu Trnavského mýta, revitalizáciu areálu Istropolisu (architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček, Ľubomír Titl) a mestskej tržnice (architekt Ivan Matušík).

Záchrana a obnova areálov významných objektov architektonického dedičstva 20. storočia je aktuálnou témou Bratislavy, ktorá je už niekoľko rokov predmetom študentských projektov na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Súčasťou výstavy sú aj viaceré študentské práce z Katedry architektúry Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá takisto sústreďuje svoju pozornosť spomínaným smerom.

Lokalita Trnavského mýta má priestorový aj funkčný potenciál ako územie celomestského a nadmestského významu. Je to uzlový komunikačný bod Bratislavy, ktorý je dôležitý okrem iného aj v spojitosti s možným vybudovaním novej železničnej stanice Filiálka. Dôležitým impulzom pre vytvorenie študentských zadaní bola v ostatných rokoch aj aktuálna debata o záchrane bývalého Domu odborov (Istropolisu) a jeho revitalizácii do podoby súčasného multifunkčného centra kultúry s využitím všetkých jeho významných priestorov a architektonických hodnôt. V tejto súvislosti sa rozvinula spoluprácu medzi niekoľkými vertikálnymi ateliérmi FAD STU. V priebehu uplynulého akademického roka vzniklo 10 alternatívnych návrhov zameraných na revitalizáciu územia Trnavského mýta. Študenti ateliérov Kusý/Paňák, Žitňanský/Šimkovič a Alexy/Bogár pracovali na urbanistických návrhoch celej zóny a viacerí z nich sa venovali danej téme aj v ďalšom semestri, kedy spracovali detailnejšie návrhy, medzi nimi aj diplomové projekty, zamerané na obnovu a prestavbu konkrétnych objektov Istropolisu a mestskej tržnice. Uskutočnilo sa niekoľko osobných aj online diskusií nad rozpracovanými štúdiami, na ktorých sa zúčastňovali teoretici architektúry, odborníci z praxe, pedagógovia a takisto aj zástupcovia Mestskej časti Nové mesto... Aktuálna výstava v priestorovej koncepcii ateliéru Alexy/Bogár predstavuje niekoľko urbanistických aj architektonických návrhov, ktoré boli vytvorené v období 2020 – 2021.

Na Katedre architektúry VŠVU bolo zadanie Istropolisu predmetom študentských projektov v rokoch 2016-19 v ateliéri A3 Studený/Pišteková a A2 Halada/Brádňanský - v téme Ikonických ruín.

Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU je prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia. Vystavené študentské návrhy predstavujú vízie ďalšieho života týchto architektúr ako prirodzenej súčasti mesta. Krásne, udržateľne, spolu..., v zmysle iniciatívy Nového európskeho Bauhausu, ako píše prof. Henrieta Moravčíková v jednom zo svojich textov zameraných na revitalizáciu Istropolisu. Napriek všetkým odborným a občianskym iniciatívam objekt Istropolisu v týchto dňoch búrajú.

-
pedagógovia vertikálnych ateliérov FAD STU a Katedry architektúry VŠVU v Bratislave

 

Grafická príloha s výstavnými panelmi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie z výstavy v bratislavskej Novej tržnici, kde si môžete pozrieť všetky prezentované panely:

Súvisiace články

Nekropolis
Diskusia13. január 2022Peter Moravčík9814+29-13
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím