Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. apríl 2022
4
4910

Návrh rekonštrukcie internátu Hviezda v Bratislave

Nová tvár pre Kukuricu.
Návrh rekonštrukcie internátu Hviezda v Bratislave
Autori: Fakulta architektúry a dizajnu STU Bratislava, Bellušove ateliéry (zhotoviteľ), Ing. arch Andrej Alexy (senior architekt), Ing. arch. Michal Bogár (senior architekt), Ing. arch. Veronika Slaničanová (junior architektka), Bc. Petra Srnková (junior architektka)Investor: Ministerstvo obrany slovenskej republikyNávrh: 2021 - 2021Adresa: Kukučínova 38, Bratislava - Nové Mesto, SlovenskoPublikované: 4. apríl 2022

V poslednej dobe sme publikovali viaceré návrhy obnovy architektúry druhej polovice 20. storočia, ktoré nás zaujali svojou kvalitou (viď súvisiace články na konci textu). Viaceré z nich vznikli na pôde Fakulty architektúry a dizajnu STU. Dnes predstavíme projekt, spracovaný na základe reálneho zadania Ministerstva obrany, ktorý zhmotňuje citlivý a príkladný prístup k obnove architektonického dedičstva posledných desaťročí.

Vojenský internát Hviezda, známy skôr pod názvom "Kukurica", je súčasťou panorámy Bratislavy už vyše 40 rokov. V roku 1978 ho navrhli architekti Cyril Sirotný a Ján Strcula ako dominantu s výškou 82,2 m a s 25 nadzemnými podlažiami. Objekt je už dlhšie v neutešenom stave.  Jeho vlastník - Ministerstvo obrany SR sa rozhodlo, že mu dá novú šancu. Ministerstvo oslovilo FAD STU, aby sa vybrané vertikálne ateliéry zúčastnili súťaže s cieľom získať overovaciu štúdiu na facelift budovy na nové účely - kancelárie a ubytovanie s reštauráciou. V súťaži zvíťazil návrh kolektívu pracujúceho v zložení: Andrej Alexy (senior architekt), Michal Bogár (senior architekt), Veronika Slaničanová (junior architektka), Bc. Petra Srnková (junior architektka). 

Štúdia preverila možné riešenia dispozičnej skladby vo viacerých alternatívach. Prioritou autorov bolo zachovanie celkovej tektoniky objektu, siluety a čitateľnosti architektonických prvkov. Hodnoty pôvodného autorského diela architekti povýšili na priority návrhu. Zámerom je maximálne zachovanie originálnych konštrukcií, materiálov a detailov. Návrh využíva pôvodné dlažby, stropné elementy, podhľady, schodiskové konštrukcie, zábradlia a výtvarné diela v parteri...

 Viac v grafickej a textovej prílohe štúdie:

Vizualizácia - celkový pohľad
Vizualizácia - celkový pohľadAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková

Ideové východiská návrhu

Celková tektonika objektu, jeho originálna silueta a čitateľnosť jednotlivých architektonických elementov – to sú hodnoty pôvodného autorského diela, ktoré sme postupne identifikovali pri osobných obhliadkach exteriérov aj interiérov a v rámci štúdia textovej a výkresovej dokumentácie.

Ochrana pôvodných hodnôt je prioritou návrhu, čomu sme prispôsobili metódu práce a zároveň výber prvkov a materiálov pri obnove konštrukčného systému a obvodového plášťa.

Našim autorským zámerom je maximálne zachovanie a prezentácia originálnych konštrukcií, materiálov a architektonických detailov

Návrh využíva pôvodné dlažby, stropné elementy, podhľady, schodiskové konštrukcie, zábradlia, výtvarné monumentálne diela v parteri a ďalšie prvky.

Návrh je koncipovaný ako komplexná obnova objektu, v ktorej sa umiestňujú jednotlivé funkčné celky do logických polôh, pričom sa kladie dôraz na využitie priestorových podmienok a proporcií vhodných pre jednotlivé funkčné celky. Overovacia štúdia si kladie za ciel preveriť možné riešenia dispozičnej skladby a s toho dôvodu je koncipovaná a prezentovaná v alternatívnych riešeniach.

Vstupné a reprezentačné priestory

Parter objektu je využitý na vstupné priestory, kaviareň a samoobslužnú reštauráciu s kontaktom na priľahlé terasy. Na prvom nadzemnom podlaží je situované vstupné foyer so zádverím, recepčným pultom a neformálnym sedením pre návštevy. Tieto priestory sú koncipované ako reprezentačné, pričom návrh pracuje s pôvodnými interiérovými prvkami, najmä maľbami na stenách, podhľadmi, obkladmi stien a umeleckými dielami. Reštaurácia a kaviareň je integrálnou súčasťou návrhu, pričom tieto priestory je možné flexibilne využívať aj na príležitostné akcie, bankety, prezentácie či školenia. 

Ubytovanie

Návrh predpokladá bývanie na 9 podlažiach. Priestory budú mať štandard prechodného ubytovania na úrovni jedno a dvojlôžkových izieb s hygienickým zázemím v rámci izby. Okrem toho návrh zahŕňa 24 apartmánov a výmerou 40,9 m2, dva nadštandardné apartmány s výmerou 61,2 m2 a dva trojizbové byty s výmerou 61,2 m2. Ubytovacie podlažia sú vhodné doplnené o spoločné priestory ako kuchynky a oddychové miestnosti.

Administratívne priestory 

Administratívne priestory sú situované v rámci budovy na 13 nadzemných podlažiach. Návrh pracuje s rôznymi typmi kancelárskych priestorov od bunkových až po otvorené, čo je umožnené konštrukciou budovy, ktorá pracuje s pevným jadrom a stĺpmi po obvode budovy. Ľahké sadrokartónové nenosné priečky je možné flexibilne umiestniť a tak reagovať na meniace sa potreby. 

Obvodový plášť

Návrh revitalizácie objektu sa sústreďuje na zachovanie tektonickej členitosti obvodového plášťa. Počíta sa s demontážou skorodovaných konštrukcií balkónov a s ich nahradením novými podestami, ktoré budú mať svoju vlastnú nosnú konštrukciu (čím sa zamedzí tepelným mostom). Túto konštrukciu bude tvoriť oceľový systém pracujúci so stĺpmi a oceľovými tiahlami fixovanými na najvyššom podlaží. Tento systém bude konštrukčným príspevkom súčasnej doby do spôsobu revitalizácie objektu. Bude zabezpečovať zachovanie charakteristickej siluety objektu a tektoniky obvodového plášťa, akú obsahuje pôvodný návrh vrátane zábradlí a tvarovania fasádnych prvkov (ktoré budú obsahovať zasklené steny s aktuálne požadovanými parametrami stavebnej fyziky). Súčasťou obvodového plášťa budú aj posuvné lamely - vertikálne žalúzie.

Vizualizácia - pohľad na reštauráciu s exteriérovou terasou
Vizualizácia - pohľad na reštauráciu s exteriérovou terasouAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková
Vizualizácia - pohľad na detail fasády
Vizualizácia - pohľad na detail fasádyAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková
Vizualizácia - pohľad na najvyššie podlažia a panorámu Bratislavy
Vizualizácia - pohľad na najvyššie podlažia a panorámu BratislavyAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková
Vizualizácia - pohľad na vstupné lobby s kaviarňou
Vizualizácia - pohľad na vstupné lobby s kaviarňouAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková
Vizualizácia - pohľad na kancelárske priestory
Vizualizácia - pohľad na kancelárske priestoryAutori: Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Slaničanová, Petra Srnková
Internát Hviezda na dobovej fotografii
Internát Hviezda na dobovej fotografiiFoto: Register modernej architektúry oA HÚ SAV / Ján Sláma

Rekonštrukcia internátu Hviezda - overovacia štúdia objektu "Kukurica"
Súťaž: 2021 - 1. miesto

Zhotoviteľ: Fakulta architektúry a dizajnu STU Bratislava, Bellušove ateliéry
Zadávateľ: Ministerstvo obrany SR
Senior architekti: Andrej ALEXY, Michal BOGÁR
Junior architekti: Veronika SLANIČANOVÁ, Petra SRNKOVÁ

Poloha diela

Fakulta architektúry a dizajnu STU Bratislava, Bellušove ateliéry
Ing. arch Andrej Alexy
Ing. arch. Michal Bogár
Ing. arch. Veronika Slaničanová
Bc. Petra Srnková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím