Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Praha pozná víťaza medzinárodnej architektonickej súťaže na podobu Vltavskej filharmónie, je ním tím dánskeho štúdia Bjarke Ingels Group (BIG) na čele s Bjarkom Ingelsom a Brianom Yangom. Nové kultúrne centrum s niekoľkými sálami, ktoré sa stane sídlom Českej filharmónie, bude stáť pri stanici metra Vltavská. Výstavba nového kultúrneho centra je súčasťou premeny lokality Bubny-Zátory, kde sa plánuje vznik novej štvrte až pre 25 000 ľudí. Diskusia o stavbe modernej koncertnej sály v Prahe prebieha už desiatky rokov.
Vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže na podobu novej budovy koncertnej sály – Vltavskej filharmónie je udalosťou medzinárodného významu. Do súťaže sa prihlásilo 115 tímov, do finále postúpilo 15 kolektívov a päť tímov usporiadatelia sami vyzvali. Medzinárodná porota na čele s českým architektom medzinárodného renomé Michalom Sedláčkom určila výsledné poradie nasledovne: na piatom mieste skončil medzinárodný ateliér Snohetta, štvrtý bol český ateliér Petr Hájek architekti, tretie miesto obsadil slovinský ateliér Bevk Perovic Arhitekti, na druhom skončil španielsky kolektív Barozzi Veiga, ktorý súťažil spolu s českým tímom Atelier M1. Zvíťazil súťažný kolektív dánskeho ateliéru BIG. Súťažiaci si na skicovnom a odmenách rozdelili 18 miliónov českých korún (706 tisíc €).
Na súťažiacich čakalo v rámci medzinárodnej architektonickej súťaže o podobu Vltavskej filharmónie neľahké zadanie. Zvolená lokalita má totiž okrem výbornej polohy v bezprostrednej blízkosti rieky viaceré úskalia - komplikovanú dopravnú štruktúru, mnoho výškových úrovní, ktoré sú v súčasnosti bariérami, ale aj nefunkčné riešenie verejného priestoru. Víťazný projekt prináša nápadité riešenie okolia budovy, sprístupňuje breh Vltavy a otvára vonkajšie terasy i strechu.
Návrh ateliéru BIG počíta s tromi koncertnými sálami (hlavnou pre 1800 divákov, menšou pre komornú hudbu s kapacitou 500 miest a multifunkčnou pre pre ostatné žánre a typy akcií s kapacitou až 700 osôb), priestormi pre hudobné oddelenie a kreatívny hub Mestskej knižnice v Prahe. Strecha budovy bude prirodzeným pokračovaním námestia - stupňovitá forma umožní záujemcom vystúpiť až na jej vrchol, a to bez nutnosti vstupu do interiéru. Každý návštevník tak bude mať možnosť zažiť panoramatický výhľad na Prahu. Návštevníkov čaká aj kaviareň či reštaurácia na streche.
Veľkú pozornosť autori venovali technickému zázemiu a riešeniu akustiky. Konštrukčne oddelené sály, uzavreté v dvoch betónových plášťoch, sú odfiltrované od rušného prostredia mesta a ostatných častí budovy. V sálach zabezpečuje kvalitnú akustiku okrem vhodne zvolených materiálov aj relatívne malá vzdialenosť divákov od javiska.
Víťazný ateliér Bjarke Ingels Group, s pobočkami v Kodani, Londýne, New Yorku, Barcelone a Šen-čene, vznikol v roku 2005 v dánskej metropole pod vedením architekta Bjarkeho Ingelsa. Jeho portfólio zahŕňa množstvo obytných budov, múzeí alebo výstavných centier. V lokálnom kontexte je zaujímavý nedávno predstavený projekt bratislavského campusu technologickej spoločnosti ESET.
Pri navrhovaní Vltavskej filharmónie bolo pre architektov veľkou výzvou začlenenie budovy filharmónie do okolia metra Vltavská, ktoré komplikuje súčasná dopravná situácia. Zásadnou zmenou je v prípade víťazného návrhu úprava fungovania automobilovej dopravy medzi Negrelliho viaduktom a Hlávkovým mostom, kde ústi pražská magistrála. Hlavná dopravná tepna na Bubenskom nábreží a zjazd z Hlávkovho mosta budú pod úrovňou budovy a nebudú tak v kontakte s pešou zónou - verejný priestor a Vltavská filharmónia dopravnú tepnu prekryjú a chodci sa tak dostanú priamo k rieke.
Na druhom mieste skončil návrh Barozzi Veiga + Atelier M1
Návrh ateliéru Bevk Perović Arhitekti skončil na treťom mieste
Koncept ateliéru Petr Hájek Architekti obsadil štvrté miesto
Návrh ateliéru Snøhetta, ktorý sa umiestnil na piatom mieste
Víťazný tím:
Ateliér: Bjarke Ingels Group
Autori: Bjarke Ingels, Brian Yang
Spolupráca: AED PROJECT Aleš Marek, Šárka Schneiderová; John Henley, Karel Košek, Tomáš Hrádek; NAGATA ACOUSTICS Marc Quiquerez, Neza Kravanja; THEATRE PROJECTS Findlay Ross, Mark Stroomer; BURO HAPPOLD George Keliris, Kostis Lysikatos, Michael Keverne; SYSTEMATICA Tiffanie Yamashita; FRONT Marc Simmons, Jill Fredrickson
Finalisti:
ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects + Jakub Cigler architekti, SANAA.