Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. jún 2019
0
36

Žilvinas Landzbergas: Hmla

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy.
Začiatok4.7.2019
18:00
Koniec1.9.2019
19:00
MiestoKunsthalle LAB
AdresaNám. SNP 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktKunsthalle Bratislava
+421 2/20476504
info@kunsthallebratislava.sk

Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R. Otvorenie výstavy s názvom Hmla, ktorej kurátorkou je Lýdia Pribišová, sa uskutoční 4. júla od 18:00 hod. do 20:00 hod. v priestore Kunsthalle LAB.

Zároveň Vás pozývame na artist talk so Žilvnasom Landzbergasom, bude sa konať 1. júla o 18.00 vo V klube v Kunsthalle Bratislava.

Žilvinas Landzbergas svojimi inštaláciami často transformuje výstavné priestory na situácie s vlastným časom aj priestorom. Prepojením medzi rôznymi prvkami vytvára príbehy, kde pracuje s odkazmi na baltickú mytológiu, často s ekologickými presahmi, ktoré konfrontuje so súčasnou spotrebiteľskou kultúrou. Kombinuje netrvácne materiály ako papier, sadrokartón, čierny tuš s objektmi nájdenými v prírode, ktoré predstavujú v jeho práci tajomný moment mýtického myslenia. Záhadnú, niekedy až nihilistickú náladu Landzbergasovej práce vždy sprevádza jemný humor a irónia.  

Výraznú rolu v autorovej práci zohráva architektúra, keďže mnoho jeho realizácií sú site-specific inštalácie. Často podčiarkujú prvky architektúry, v ktorej sú prezentované a pripomínajú architektonické modely. Landzbergas sa tu hrá s mierkou – zväčšuje a zmenšuje, snaží sa architektúru zbaviť jej úžitkovej funkcie v prospech emócie, pomáha nám tým, aby sme precítili svoje telo a pohyb. Architektonické inštalácie spolu so svetlom a často aj zvukom, v spojení so špecifickými materiálmi (drevo, papier, priesvitné materiály, živice), vyvolávajú u diváka pocit sálajúceho liečivého tepla a vytvárajú osobitý hypnotický svet, tak ako je tomu aj pri výstave Hmla v Kunsthalle LAB. Ako uvádza kurátorka výstavy, Lýdia Pribišová: „Inštalácia pracuje s transparentnosťou presklených okien výstavného priestoru, prepájajúc tak výstavný interiér s Námestím SNP. Evokuje muzeálnu diorámu, pohľad do iného dávneho sveta.

V aktuálnej práci pre Kunsthalle LAB Landzbergas vychádza z výskumu brazílskej psychoanalytičky a teoretičky kultúry Suely Rolnik, ktorá sa zaoberala domorodými kultúrami a skúmala ich vnímanie neviditeľnosti v súvislosti so súčasnou kultúrou. Názov výstavy Hmla v prenesenom význame znamená aj zahalenie významu. Landzbergas sa práve preto vo svojich dielach sústreďuje na „dotyk s neviditeľným“. V Kunsthalle LAB preto predstavuje site-specific inštaláciu pozostávajúcu z rôznorodých prírodných i umelých prvkov, kde využíva rozličné materiály odkazujúce na mnohovrstvové kontexty, vytvárajúc tak diela, ktoré nazýva sociálnymi portrétmi.

ŽILVINAS LANDZBERGAS (*1979 , Kaunas, Litva)

Pôsobí ako kurátor a učí aj na Akadémii umenia vo Vilniuse, kde dokončuje doktorandské štúdium. Na svojich rozsiahlych dielach často spolupracuje s rôznymi umelcami. Mnohé permanentné diela prezentoval vo verejnom priestore (v Utrechte a vo Vilniuse). V roku 2008 získal hlavnú cenu umeleckého vydavateľa Thieme Art. V roku 2017 zastupoval Litvu na 57. Benátskom bienále s inštaláciou R.

Realizované s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky a Bratislavského samosprávneho kraja. 

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím