Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. august 2023
0
337

Súťaž: Revitalizace sadu Svobody ve Zlíně

Jednofázová otvorená krajinársko-architektonická súťaž. Cieľom vyhlasovateľa je revitalizácia rozsiahleho verejného priestranstva na rozhraní historického centra a modernistického baťovského mesta.
Vyhlásenie21.8.2023
12:00
Odovzdanie návrhov15.11.2023
15:00
VyhlasovateľStatutární město Zlín
AdresaNáměstí Míru 12,
Zlín,
Česká republika
Druh podujatiaSúťaž
KontaktIng. arch. Jindřich Nový
+420 778 976 321
novy@kamz.cz

Mesto Zlín vyhlasuje otvorenú jednofázovú krajinársko-architektonickú súťaž. Jej témou je revitalizácia Sadu Svobody a predstavuje v poradí už 11. vyhlásenú súťaž od roku 2011. Termín pre odovzdanie návrhov je v polovici novembra a medzi porotcami zasadnú skúsení autori na čele s predsedom poroty, architektom Petrom Jandom. Zachovaný, prípadne posilnený, by mal byť koncept prírodno-krajinárskeho parku s centrálnou dominantou najstaršej zlínskej budovy - zámku. Medzi priority mesta patrí zvýšenie atraktivity priestoru pre pobyt, trávenie času, organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí a rozvinutie genia loci parku v jeho dolnej úrovni.

 

Hľadanie podoby kľúčových mestských priestorov prostredníctvom súťaží má v Zlíne bohatú tradíciu. Konkrétne revitalizácia Sadu Svobody znamená pre krajské mesto v novodobej histórii šiestu súťaž, zameranú na úpravu verejného priestranstva. Účastníkom ponúka atraktívne zadanie a podrobné súťažné podklady.

Predpokladaná investícia do územia s rozlohou 3,7 ha je 70 mil Kč bez DPH. Úmyslom zadávateľa je po ukončení súťaže nadviazať následne zadanou zákazkou vo výške 7 mil. Kč bez DPH, ktorú získa autor jedného z ocenených súťažných návrhov.

Návrhy je možné odovzdať do 15. 11. 2023 v českom aj slovenskom jazyku. 

Súťažiaci môžu využiť aj prepracovaný textúrovaný 3D model parku zhotovený priamo na účely tejto súťaže. K dispozícii je aj aktuálny audit drevín, geodecké zameranie, hydrogeologický prieskum územia, výsledky dotazníkového šetrenia a rozsiahla fotodokumentácia. Podklady zahŕňajú aj štúdie a zámery v nadväzujúcich územiach, napr. na samotnom zámku, alebo susednej autobusovej stanici.

Zlín je medzi architektmi známy hlavne vďaka svojej baťovskej architektúre a rozsiahlej aplikácii princípov záhradného mesta. Dedičstvo sídla je ale oveľa bohatšie. Súťaž sa dotýka jednej z jeho vôbec najstarších vrstiev, ktorej dominuje zámok so symbolickým popisným číslom 1. 

História Sadu Svobody je úzko spätá so zámkom. V roku 1804 získal zámok a okolitý park s rozlohou troch hektárov gróf Klaudius Breton. Park upravil v anglickom štýle. V roku 1860 zámok kúpil brniansky továrnik Leopold Haupt, ktorý ho prvýkrát otvoril verejnosti, avšak iba pri významných udalostiach. K zámku patril aj panský dvor - dnešný park Komenského a  pivovar, neskôr prestavaný na súdnu budovu a ďalšie hospodárske stavby.

Výrazné zmeny priniesol v 20. rokoch minulého storočia prudký rozmach firmy Baťa. V roku 1929 kúpil zámok aj s priľahlými budovami Tomáš Baťa, čím sa otvorila cesta k zásadným urbanistickým zmenám. Zahŕňali zbúranie obvodových múrov a sprístupnenie parku verejnosti. V parku sa pôvodne nachádzali dve jazierka a svoju existenciu v ňom zahájila aj zlínska zoologická záhrada.

 

O súťaži:

Porota:

Riadni nezávislí členovia:

 • MgA. Ing. arch. Petr Janda (predseda poroty)
 • Ing. arch. Lucie Vogelová
 • Ing. Václav Babka
 • Ing. arch. Pavel Řihák

Riadni závislí členovia:

 • Ing. et Ing. Jiří Korec, primátor mesta, (miestopredseda poroty)
 • Michal Čížek, námestník primátora mesta
 • Ing. Zuzana Hegmonová, Odbor mestskej zelene 

Náhradníci nezávislí:
Ing. Radmila Fingerová
Ing. arch. David Zajíček

Náhradníci závislí:

 • Mgr. Pavel Brada, náměstek primátora města
 • Vojtěch Volf, náměstek primátora

Ceny

 1. cena: 400 000,- Kč 
 2. cena: 250 000,- Kč
 3. cena: 150 000,- Kč 

 

Termín odovzdania súťažného návrhu:

 • Najneskôr 15. 11. 2023, 15:00 hod.

 

Odkaz na profil zákazky na portáli NEN.

 

Súťažné podmienky:

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím