Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. november 2015
0
1824

Metalická 3D tlač napreduje

Funkčná 3D tlač na výrobu reálne použiteľných kovových komponentov sa stáva realitou.
Metalická 3D tlač napreduje

3D tlač na výrobu komponentov používa rôzne technológie a materiály. Najčastejšie sa "tlačí" z kovových práškov (hliníka, oceľ, titán, meď...) spekaním (sintrovaním) laserovým lúčom. Použitý laser spracúva vrstvy kovového prášku, ktorého častice sú veľké cca. od 15 do 40 tisícin milimetra, čo je zhruba polovica hrúbky ľudského vlasu. Výsledkom sú prvky bez obmedzenia zložitosti tvaru s mechanickými vlastnosťami porovnateľnými s kovovými prvkami vyrobenými tradičnou technológiou (odlievania, lisovania, obrábania), alebo lepšími.

Jedným z posledných príkladov masívnejšieho overenia takejto technológie je zmenšený model (v pomere 1:2) pretekárskeho automobilu Auto Union Typ C z roku 1936. Experimentálne ho vyrobila automobilka Audi - 3D tlačou boli zostrojené všetky kovové časti tohto vozidla. Technici využili metódu popísaného selektívneho laserového sintrovania. Použitá metóda použila pri tejto tlači hliník a oceľ. Tlačiareň však zatiaľ dokáže produkovať výtlačky iba s obmedzenou veľkosťou. Súčiastky dosahujú maximálne rozmery len 24 x 20 centimetrov. Replika závodného auta má preto oproti originálu iba polovičnú veľkosť.

19900
Youtube

Audi postupne získava skúsenosti a skúma možnosti využitia 3D tlačiarní pre výrobu častí (výhľadovo celej konštrukcie) aj do sériových modelov.

Pri tomto modeli bola použitá  technológia partnera "Car Body Design", jedného technologickývh lídrov voblasti 3D tlače. Tlačené výrobky sú už plnohodnotnou náhradou tradičných kovových súčiastok. Umožňujú výrobu i veľmi zložito tvarovaných dielov. Niektoré sú už sami o sebe až výtvarnými artefaktmi.

Práškovou metalickou tlačou boli vyrobené už skúšobne aj funkčné strelné zbrane. Solid Concepts predstavila na prezentácii prvú zbraň. Je to klasická pištoľ kalibru 9 mm. zbraň pozostáva z 30 samostatných častí. Pojem tlačiareň tak dostal úplne nový rozmer.

5502415
Youtube

Zdroj: Theverge.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím