Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. september 2016
0
1728

Panta Rhei a Café Dias - kníhkupectvo a kaviareň v obchodnom centre Bory Mall

Pilotná realizácia v rámci redizajnu siete kníhkupectiev Panta Rhei. Štandardné zadanie predajne v obchodnom centre. Práca je odvedená s citeľnou pridanou hodnotou. Výsledok je kultivovaný a racionálny.
Panta Rhei a Café Dias - kníhkupectvo a kaviareň v obchodnom centre Bory Mall
Autori: Ing. arch. Branislav Loskot, Ing. arch. Peter Kukučka, Ing. arch. Jaroslav Takáč, Ing. arch. Juraj Benko, Ing. arch. Richard Šranko, Ing. arch. Marián Gombarček, Ing. arch. Tomáš ŠiškaPodlažná plocha: 465m2 (328m2 kníhkupectvo + 137m2 kaviareň)Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Lamač 6780, Bratislava, SlovenskoPublikované: 19. september 2016

Viac o realizácii povedia samotní autori:

Kníhkupectvo  Panta Rhei  je dobre etablovaným a obchodom s knihami a malým doplnkovým tovarom na slovenskom trhu. Ako vítaný podporný prostriedok atmosféry obchodov je súčasťou priestorov pobočiek stala kaviareň Café Dias. Plošnou výmerou je tento obchodný subjekt jedným z najväčších v porovnateľnom segmente.

Spoločnosť nás vyzvala do tendra na dodávku nového, sviežeho dizajnu svojich pobočiek, ktorý sme nakoniec po dvoch kolách vyhrali. Po dobe nevyhnutnej na doladenie dizajnových postupov pre jeho využitie pre sieťového klienta, sme zrealizovali jednu z pilotných pobočiek v OC BORY MALL v Bratislave/ Lamači.

Našim primárnym cieľom bolo vytvoriť dizajn, ktorý zachová prívetivú tvár kníhkupectva oceňovanú dlhoročnou klientelou, ale s dôrazom na efektivitu z hľadiska ceny realizácie a vysokú modularitu segmentov dizajnu.  

Foto: Peter Čintalan

Základným modulárnym prvkom interiéru, z ktorého sme v dizajne vychádzali, je kniha, respektíve priestorové spojenie knihy a police, ako základného prvku pre definovanie proporcií a funkčných vzťahov jednotlivých prvkov interiéru. Je to dobre čitateľné v samotnom zrealizovanom interiéri kníhkupectva a takisto v schémach, ktoré boli súčasťou návrhov, kde sme prezentovali náš spôsob rozmýšľania nad  efektívnym usporiadaním priestoru. Dôraz sme kládli na to aby nami navrhnutý mobiliár bol aplikovateľný v rôznych typoch priestorov.

Dôležitým faktorom je, že Panta Rhei nedisponuje skladovými priestormi ako zázemím pre kníhkupectvo, ale jeho obchodnou filozofiou je maximalizovať odbytovú plochu predajní. To jasne stanovuje limity dizajnu predajní a znamená, že objem vystaveného tovaru je enormný.

Foto: Peter Čintalan

Celkový koncept dizajnu Panta Rhei je postavený na policových segmentoch radených do líniových prvkov po obvode priestoru. Tento líniový prvok je zároveň prirodzenou bariérou, deliacou dve funkčné jednotky interiéru. Interakcia kníhkupectva s kaviarňou je zabezpečená pomocou prechodov a ník, slúžiacich na prechod, sedenie spojené s čítaním alebo prezentáciou tovaru s možnosťou obmeny v prípade dispozičných zmien.

Foto: Peter Čintalan

Farebná škála je v podstate minimalistická, tak aby v priestore vyznelo to podstatné, teda knihy. Priestor definuje čierny materiál políc s drevodekorom v protiváhe s bielymi jednotkami/boxami v centrálnej časti. V rámci dispozície konkrétneho priestoru sme použili ako základ dva stĺpy na vytvorenie priestorových skratiek kmeňov stromu, ktoré symbolizujú krajinu a možno fantastického tvora z Tolkienových kníh.

Foto: Peter Čintalan

Centrom priestoru kníhkupectva je predajný pult s kasou, zvyšok priestoru je osadený multifunkčným policovými mobilnými kontajnermi s nízkou výškou pre pohodlnú orientáciu v priestore kníhkupectva a vystavenie maxima sortimentu kníh. Jednotlivé mobilné jednotky/boxy sú vybavené kolieskami pre ľahšiu manipuláciu pre prípad úpravy dispozície v prípade obchodnej akcie, alebo autorského čítania.

Foto: Peter Čintalan

Pre deti je v predajniach Panta Rhei  vyčlenený priestori zadnom trakte priestoru s výškovo členením objektom sedenia, evokujúcim kopec. Tu prebieha autorské čítanie kníh pre deti a zároveň sa tu môžu deti nerušene hrať a stotožňovať so svojimi novými kamarátmi a hrdinami z kníh.

Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan

Samostatnou kapitolou je Café Dias, ktoré je navrhnuté tak aby dotváralo a vyzdvihovalo celkovú atmosféru spojených priestorov kaviarne a kníhkupectva. Výborná káva a zákusky, ich vôňa nesúca sa priestormi kníhkupectva, zároveň dotvára kolorit príjemného priestoru s domáckou atmosférou.

Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan

Text a podklady: at26

Poloha diela

Ing. arch. Branislav Loskot
Ing. arch. Peter Kukučka
Ing. arch. Jaroslav Takáč
Ing. arch. Juraj Benko
Ing. arch. Richard Šranko
Ing. arch. Marián Gombarček
Ing. arch. Tomáš Šiška

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím