Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. september 2024
12
1522

Data Island - Oceľový Oblak: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Nový život pre odľahlé ropné plošiny.
Data Island - Oceľový Oblak: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Tomáš RauszSpolupráca: Ing. arch. Andrej BorošNávrh: 2023 - 2024Adresa: SlovenskoPublikované: 4. september 2024

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka. Séria článkov vznikla vďaka úzkej spolupráci s tajomníkom a odborným garantom súťaže Jakubom Hantákom.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 17 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 8
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 2
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 2
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 3

Dnes priblížime prácu "Data Island - Oceľový Oblak", ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave pod vedením Andreja Boroša. Diplomant Tomáš Rausz sa zaoberal vecným riešením aktuálneho problému početného vyraďovania ropných plošín z prevádzky. Zadanie diplomového projektu vychádzalo z medzinárodnej súťaže YAC iron Island. V silnej konkurencii obsadil projekt Tomáša Rausza prvé miesto (odkaz na výsledky súťaže)

Na základe dôklednej analýzy rôznorodých scenárov využitia technických stavieb nahrádza finálny návrh pôvodnú funkciu ťažby ropy konceptom dátového centra, postaveného na princípoch imerzného (ponorného) chladenia serverov. Výhodou je výrazné zníženie potrebnej infraštruktúry, čo racionalizuje ekonomickú stratégiu návrhu. Novotvar zvýrazňuje ikonický výraz hustej spleti konštrukcií a vybavenia, ktoré definujú architektonický charakter existujúcich ropných plošín.

"...Šecifický typ ´morských brownfieldov´ v sebe ukrýva okrem romantického konceptu oceľového pustého ostrova komplexnú problematiku, ako dokazuje autor podrobnými analýzami. Venuje sa pritom ich limitom a potenciálom a to ako v malej mierke jednotlivých štruktúr a ich typov , tak aj vo väčšej mierke vzhľadom k ich rozmiestneniu a vplyvu na lokálny i globálny kontext. Analýzy sú výborne podložené dátami a prezentované čitateľnou formou... ...Netradičná typológia dátového centra s doplnkovým prechodným ubytovaním je dobre zvládnutá, pričom plánovite pracuje s členitosťou limitovaných priestorových možností vo forme vrstvenia priestorov. Práca má vynikajúcu grafickú úroveň a je prehladne štrukturovaná," píše v oponentskom posudku Viliam Zajíček.

 

Plagát:

 

Vizualizácie:

 

Kompletné portfólio:

Ing. arch. Tomáš Rausz

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím