Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. júl 2019
0
590

Kúpeľný dom Zlatý Beránek v Karlových Varoch

Celková rekonštrukcia pamiatkovo chráneného kúpeľného domu v historickom centre Karlových Varov.
Kúpeľný dom Zlatý Beránek v Karlových Varoch
Autori: Ing. arch. Jiří Lukeš, Ing. Ing. arch. Petra KunarováSpolupráca: Ing. Václav Jandáček (statika), Ing. Václav Heis (ZTI), Drahomír Holoubek (elektro), Ing. Ladislav Sakson (MaR), Pavel Chmelíř (PB), MgA. Štěpán Beránek (výtvarné riešenie), Bc. Monika Ohrazdová (architektonicko-stavebná časť), Mgr. Lubomír Zeman (stavebno-historický prieskum), Ing. Luděk Dostál, diagnostika, Ing. Zbyněk Potužák, , CSc. (diagnostika)Zastavaná plocha: 303 m2Podlažná plocha: 640 m2Investičný náklad: 27 mil. KčNávrh: 2011 - 2018Realizácia: 2011 - 2019Adresa: Jiráskova 783, Karlove Vary, Česká republikaPublikované: 21. júl 2019

Elegantný predstaviteľ kúpeľnej architektúry Karlových Varov

Pamiatkovo chránený päťpodlažný dom bol postavený koncom konca 19.storočia. Stojí na úzkej gotickej parcele v historickom jadre Karlových Varov, v tesnej blízkosti kúpeľných prameňov. Južná fasáda je orientovaná do ulice Stará lúka, ktorá je jednou z hlavných kúpeľných promenád. Dom je charakteristický bohatou štukovou výzdobou s pozlátenými prvkami. Dispozícia je rozčlenená na tri priestorové trakty. Výrazným prvkom v interiéru je okrem štukovej výzdoby a jemných ornamentálnych leptov okenných tabúľ, predovšetkým veľkorysé centrálne schodisko s kovaným zábradlím a pozlátenými florálnymi prvkami.

Vďaka svojmu urbanistickému, architektonickému, ale aj konštrukčnému a materiálovému riešeniu je dom typickým predstaviteľom kúpeľnej architektúry Karlových Varov. Jeho mierka ho však predurčuje skôr na komorné využitie. Pôvodná funkcia objektu ostala po rekonštrukcii zachovaná, štandard ubytovania sa vďaka stavebnými úpravami výrazne zvýšil.

Foto: BoysPlayNice
Stuácia,
Stuácia,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI

Pamiatkový výskum ako východisko návrhu obnovy

Projekčným prácam predchádzalo detailné zameranie a pasportizácia objektu. Neoddeliteľnou súčasťou boli podrobné prieskumné práce, ktoré zahŕňali stavebno-historický a stavebno-technický prieskum stavby. Tie poukázali na historicky cenné konštrukcie a prvky, ako aj aj technické neduhy. Jedným z hlavných problémov boli konštrukcie napadnuté drevokaznými hubami. Ako zásadné sa ukázali stratigrafické prieskumy štukovej výzdoby a kovaných prvkov, ktoré okrem iného odhalili v jednej z reprezentatívnych miestností unikátny fládrovaný strop. Ten je vzhľadom k použitej technike a jemnosti zdobenia výnimočný - podobných príkladov je vo všetkých západočeských kúpeľoch možné nájsť len niekoľko.

Základným cieľom stavebných úprav bolo predovšetkým dostať dom znovu do dobrej kondície. Zbaviť konštrukciu drevokazných húb, obnoviť zastarané technické siete a vybavenie domu. V neposlednom rade zotrieť vrstvy nánosov z posledných dekád, aby mohol opäť vyniknúť jeho jemne zdobný charakter.

Dôraz bol kladený na úzku spoluprácu s reštaurátormi a zástupcami pamiatkového úradu. Bohatá štuková výzdoba stien a stropov bola starostlivo zreštaurovaná, rovnako ako kované zábradlia hlavného schodiska a vstupné mreža. Bohužiaľ, drevené kastlové okná bolo nutné vymeniť za repliky. Vnútorné dvere z 90. rokov boli nahradené novými drevenými krídlami s obložkovými zárubňami. “Lze říci, že všechny nové vstupy spíše podporují charakter domu - na několika místech byla obnovena původní velkorysá dispozice, nově byly provedeny všechny povrchy podlah a stěn, přičemž byl kladen důraz na jejich kvalitu,” vysvetľujú architekti.

Pôdorys prízemia,
Pôdorys prízemia,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Pôdorys 2.NP,
Pôdorys 2.NP,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Pôdorys 3.NP,
Pôdorys 3.NP,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Pôdorys 4.NP,
Pôdorys 4.NP,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Pôdorys 5.NP,
Pôdorys 5.NP,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Rez,
Rez,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Pohľad na uličnú fasádu,
Pohľad na uličnú fasádu,autor: IN—FORM—ARCHITEKTI
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Autorské novotvary - pocta dávnemu remeslu

V rýdzo súčasnom technologickom a materiálovom takte boli stvárnené kúpeľne hosťovských izieb. Výtvarný prístup k návrhu a realizácii autorských zariaďovacích predmetov nielen pravdivo podčiarkuje technologický posun ukrytý pod omietkou týchto miestností. “Zároveň je pro nás i způsobem, jak prokázat čest původním řemeslně zdatným stavitelům, kteří nás svou prací inspirovali a podpořit jejich odkaz užitím současných prvků - novotvarů - navázat současnými řemeslnými šperky lokálních dílen,” dopĺňajú autori. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Beh na dlhé trate

Projekčné, prieskumné, reštaurátorské a stavebné práce trvali s prestávkami osem rokov. Súčasťou  pôvodného návrhu bola tiež malákúpeľná prevádzka, ktorý mala využívať miestny zdroj žriedlovej vody. Tento zámer sa však nakoniec nerealizoval. Rekonštrukcia vo výsledku smerovala k skôr ku konzervatívnemu výsledku a nepúšťala sa do veľkých experimentov. Realizovaná obnova kúpeľného domu však bola pre jeho ďalšiu existenciu kľúčová. “Škoda jen, že součástí zadání nebyla i spolupráce s novým provozovatelem hotelu na zařízení interiéru, neb tmavý těžký nábytek křehkým zdobným prostorům věru neprospívá.” dodávajú na záver Jiří Lukeš a Petra Kunarová.

Ateliér: IN—FORM—ARCHITEKTI

Podklady: Linka, fotografie: BoysPlayNice

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Lukeš
Ing. Ing. arch. Petra Kunarová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím