Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Realizácia sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.
Prístavba, vo vnútrobloku za hlavným námestím, rozšírila priestory kancelárie so špecializáciou na projektovanie mostných konštrukcií a pozemných stavieb. Koncept štíhlej prístavby, s minimalizovaným pôdorysom, vychádza zo stiesnených podmienok medzi slepými múrmi susedných objektov. Prístavba, posunutá na severnú hranicu pozemku, netieni ani výrazne nenarúša úzky dvor. ”Reflexní fasáda z hliníku odráží pestrý svět zadních dvorků, ze kterého přístavba čerpá svůj tvar i charakter a kam zároveň svou siluetou a přítomností přispívá. Osazením v druhém plánu je však z pohledu chodce neviditelná,” vysvetľujú svoj zámer architekti.
Z dôvodu obmedzeného prístupu na stavenisko, uskutočniteľnosti a rýchlosti výstavby zvolili autori ako konštrukčný systém ľahký drevený skelet. Prístavba s trámovými stropmi je založená na pásoch. Prevetrávaná falcovaná fasáda prebieha do strešnej roviny a nahrádza klasickú krytinu.
Dispozícia a priestorové riešenie
Rokovaciu miestnosť na prízemí, kanceláriu na poschodí a pracovisko v podkroví prepája skryté prevádzkové schodisko. Podkrovie ateliéru presvetľuje pásové strešné okno cez celú šírku miestnosti, ktoré vyvažuje minimalizované južné okno.
Základné technické údaje:
Rozmery stavby: výška 11,85 m, šírka 6,25 m, hĺbka 4,9 m.
Fasáda - skladba obvodovej steny s prevetrávanou fasádou a požiarnou odolnosťou REI 45:
Rozšírený variant na 1. NP:
totožná skladba +
V kontraste k lesklej hliníkovej fasáde zvolili architekti ako dominantný materiál v interiéri prírodné drevo. Úpravy v rámci existujúceho objektu zahŕňali najmä prepojenie s prístavbou na všetkých poschodiach a obnovu technického zariadenia.
Hliníkový plech bez povrchovej úpravy zvolili architekti ako vonkajšiu pohľadovú vrstvu z viacerých dôvodov. Bolo nutné vybrať nehorľavý materiál, v súlade s celkovou koncepciou suchej výstavby nadzemnej časti. Materiál musel byť zároveň využiteľný ako strešná krytina pre jednotný výraz domu. “Nakonec rozhodlo hledisko architektonické – volbou reflexního, plechového pláště dům odráží živý svět okolo sebe a mění se v průběhu dne. Toho dosáhne nejlépe hliník ve své přírodní podobě, bez povrchových úprav,” dopĺňajú autori.
Podklady: Prokš Přikryl architekti