Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2024
6
1503

Bunky Jelšava

Návštevník ako súčasť príbehu obnovy kultúrnej pamiatky v historickom regióne Gemera.
Bunky Jelšava
Autori: Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký, Ing.arch. Lenka Borecká, Ing. arch. Matúš Šestina (Spoluautor dizajnu buniek a stolárske práce), Ing. arch. Miroslav Šestina (Spoluautor dizajnu buniek a stolárske práce)Spolupráca: Ing. František Hladký (statika), doc. Mgr. art. Martin PIAČEK , ArtD. (umelecké dielo), LightLab (svetelný dizajn)Investor: Čierne diery (Martin Lipták, Lívia Gažová)Návrh: 2019 - 2022Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Námestie republiky 1/28, Jelšava, SlovenskoPublikované: 17. august 2024

Zážitkové ubytovanie v jelšavskom kaštieli Coburgovcov je oficiálne otvorené.

Iniciatíva združenia Čierne diery, ktorú do realizácie pretavil ateliér 2021 architekti v spolupráci s Dielňou Haus, už od začiatku vzbudzovala značnú pozornosť a diskusiu. V našich končinách ojedinelý koncept záchrany kultúrneho dedičsta prostredníctvom dočasnej zážitkovej intervencie odmenila porota CE ZA AR 2022 hlavnou cenou v kategórii "Fenomény architektúry". O rok neskôr sa dielo ocitlo aj v slovenských nomináciách na Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru EU Mies Award.

V pozadí projektu stála otázka, ktorá je často existenčná pre mnohé subjekty v dlhodobo podvýživenej oblasti obnovy pamiatkovej starostlivosti:

Ako pristupovať s obmedzenými prostriedkami, ktoré neumožňujú komplexnú rekonštrukciu  k záchrane historického a kultúrneho dedičstva?

Odpoveďou iniciátorov projektu je vtiahnutie návštevníkov do deja. Vytvorenie dočasnej - reverzibilnej platformy, ktorá umožní sledovať proces obnovy a vnímať neporušené dobové vrstvy "z prvého radu". Nové vložené konštrukcie, minimálne zasahujúce do pôvodných stavebných konštrukcií, tvoria komfortné zázemie pre takmer "urbexový" zážitok. 

 

Realizáciu podrobnejšie predstavujeme so sprievodným textom ateliéru 2021 architekti:

Na Slovensku chátrajú desiatky kaštieľov a na obnovu mnohých sa nikdy nenájdu potrebné milióny eur. To však neznamená, že sa s nimi nedá pracovať inými spôsobmi. Združenie Čierne diery vytvorilo v spolupráci s nami v Jelšave koncept zážitkovej expozície. Prenajali si schátranú časť kaštieľa Coburgovcov, pre ktorú nebol žiadny projektový zámer, a dovnútra umiestnili presklené bunky. Zničené časti sprístupnili lávkami zo surového kovu. Mestu dokonca zasponzorovali aj bleskozvod. Návštevníci si tak môžu rezervovať noc v kaštieli a zažiť všetky jeho vrstvy v autentickej podobe od výzdoby z 18. storočia až po surové zásahy socializmu.

Jelšava sa nachádza v historickom regióne Gemera, ktorý bol železorudným centrom bývalej monarchie. Medzi podnikateľov v priemysle patrila aj šľachtická rodina Coburgovcov, ktorá si v kaštieli zo 17. storočia zriadila sídlo lesnej správy. S úpadkom ťažby a dejinnými zvratmi sa však Gemer stal jedným z menej rozvinutých regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Veľké množstvo historických budov sa tu zachovalo nie vďaka pamiatkovej ochrane, ale najmä preto, že neboli financie na ich (necitlivú) prestavbu alebo zbúranie.

Coburgovský kaštieľ je výsledkom mnohých etáp prestavieb a deštrukcií od 17. storočia až po socializmus. Po zoštátnení sa z administratívno-hospodárskeho sídla šľachty stalo poľnohospodárske učilište. V tom čase boli urobené vhodné aj nevhodné stavebné zásahy. Miestnosti s klenbovými stropmi boli predelené na drobné izby s priečkami, miestami bol osadený sklobetón, niektoré podlahy boli zaliate betónom. Kaštieľ bol postupne „vybývaný“ a od 70. rokov 20. storočia začal chátrať. Bez náplne zostal aj po tom, ako mu koncom 80. rokov kompletne obnovili krov a osadili medenú strešnú krytinu. Práve z tohto obdobia sú na najvyšších podlažiach kaštieľa stropy z oceľových nosníkov a trapézového plechu, ako aj ruby klenieb zaliate betónom a spevnené železobetónovými rebrami. Bez využitia sa kaštieľ stal terčom vandalov, ktorí rozkradli medenú krytinu. Dovnútra začalo zatekať a niektoré klenby sa prepadli.

Proces degradácie sa podarilo zastaviť až v roku 2015, keď sa mesto zapojilo do štátneho programu obnovy nehnuteľných pamiatok s pomocou dlhodobo nezamestnaných, najmä miestnych Rómov. Obnovili strešnú krytinu, vyčistili priestory a urobili drobné murárske zásahy. Pod vedením koordinátorky Viery Kozárovej už od začiatku chápali, že kaštieľ je potrebné prezentovať verejnosti a usporadúvať v ňom podujatia. Nový koncept zážitkového ubytovania tieto aktivity ešte rozvinie - návštevníci sa stanú svedkami alebo dokonca priamymi účastníkmi premeny kaštieľa. Bunky sú otvorené pre kohokoľvek za dobrovoľný príspevok na ďalšiu údržbu a rekonštrukciu kaštieľa.

Občianske združenie Čierne diery sa od roku 2014 venuje popularizácii a záchrane architektonických pamiatok vydávaním grafík a kníh. Tisíce zberateliek a zberateľov im umožňujú angažovať sa aj finančne, čo im umožnilo podporiť aktivity v kaštieli Coburgovcov. Našou úlohou bolo najprv určiť časť kaštieľa vhodnú na prenájom od Mesta Jelšava. Ako logické sa nám zdalo vybrať krídlo, v ktorom sme vnímali priestor a vrstvenie stavebných etáp ako najzaujímavejšie, v ktorom nebola pripravovaná pamiatková obnova a ktoré bežní návštevníci nemali možnosť vidieť.

Navrhli sme koncept, v ktorom návštevník vidí národnú kultúrnu pamiatku v surovom stave bez príkras. Prichádza po obitom kamennom schodisku, po chodbe bez zasklení okenných otvorov, ponad prepadnuté klenby až do veže, z ktorej vidno na všetky svetové strany. Bunky poskytujú základný komfort v štandarde turistickej útulne, ale s luxusom, ako je sprcha s teplou vodou a kuchynka. Celkovo je vnútri miesto pre šesť ľudí.

Súčasťou zážitku je aj umelecké dielo Martina Piačeka s názvom Abakus. Návštevníci v rámci skúmania kaštieľa objavia najprv štyri prázdne miestnosti prepojené tromi kruhovými otvormi. A keď sa dostanú k jame, ktorá vznikla v minulosti pri chátraní kaštieľa zrútením dvoch podlaží, uvidia na jej dne bielu plochu elipsovitého tvaru. Na tejto ploche sa s oneskorením premieta záznam ich samotných, ako sa pohybovali po miestnostiach kaštieľa, ako ozvenu predošlej chvíle.

Naše vstupy do budovy boli realizované citlivo a reverzibilne. Bunky a mosty (takmer) nezasahujú do stavebných konštrukcií budovy a umožňujú priebežnú obnovu kaštieľa v budúcnosti.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Axonometria
AxonometriaAutor: 2021 architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: 2021 architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: 2021 architekti
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: 2021 architekti
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: 2021 architekti
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Diana Dobrescu
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
2894
Youtube

O projekte:

Návrh: 2019 - 2022
Realizácia: 2020 - 2022
Miesto: Jelšava, kaštieľ Coburgovcov
Investori: Čierne diery (Martin Lipták, Lívia Gažová)
Architekti: 2021 (Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká)
Spoluautori dizajnu buniek a stolárske práce: Dielňa Haus (Matúš Šestina, Miroslav Šestina)
Svetelný dizajn: LightLab (Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová), Michal Kačmár
Statika: František Hladký
Zámočnícke práce: Mapeka
Umelecké dielo: Martin Piaček
Spolupráca: Mesto Jelšava, Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer, Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja
Partneri: Aukčná spoločnosť SOGA, Jaf Holz Slovakia, Coburgovská železná cesta, rodina Sabolová
Fotografie: Matej Hakár a Diana Dobrescu

Poloha diela

Ing. arch. Peter Lényi
Ing. arch. Ondrej Marko
Ing. arch. Marián Lucký
Ing.arch. Lenka Borecká
Ing. arch. Matúš Šestina
Ing. arch. Miroslav Šestina

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím