Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. júl 2023
8
3136

Apartmány v Rožňavskom kláštore

Ubytovanie pod neskorobarokovými klenbami.
Apartmány v Rožňavskom kláštore
Autori: Ing. arch. Oliver Sadovský, Ing. arch. Martin ČervienkaPodlažná plocha: 68 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Betliarska 74/2, Rožňava, SlovenskoPublikované: 26. júl 2023

Oživenie priestoru v historickom objekte. Ateliér Sadovsky & Architects v minulosti ukázal, že je v tejto oblasti doma. Na rozdiel od oceňovaného Nádvoria Trnava, však tentokrát nestál za (rozsahom omnoho menším) projektom silný investor, ale partia nadšencov. Ako to dopadlo?

Dvojica apartmánov vo františkánskom kláštore je súčasťou vytrvalého úsilia rožňavských lokálpatriotov, ktorých cieľom je oživenie pamiatky a vytvorenie fungujúceho kultúrneho a komunitného centra. Od roku 2017 prebieha pod ich taktovkou postupná rekonštrukcia neskorobarokového objektu v centre mesta, ktorý majú od samosprávy v dlhodobom prenájme. Postupne zmizli necitlivo aplikované olejové farby, na povrch naopak vyplávali krehké historické vrstvy. Najdôležitejšie sú však nové funkcie, ktoré zabezpečujú životaschopnosť adaptácie takmer dve dekády nevyužívanej stavby.

Návrh apartmánov z dielne Sadovsky & Architects, vstupuje do priestorov historického objektu s primeranou pokorou. Na prvom mieste stoja autentické historické vrstvy a vnímanie zaklenutého priestoru. Členenie celku a nové zázemie, nutné pre jeho nové využitie, tvoria reverzibilné nábytkové vostavby. Napriek ich optickému "potlačeniu" a snahe autorov nechať vyniknúť historické vrstvy, je zrejmá kvalita súčasných zásahov. Prioritou je minimalizovanie "balastu" a praktické zariadenie apartmánov. Drobné zadanie v podaní bratislavského ateliéru nastavuje realistický ideál pre zvyšok obnovy kláštoru aj pre obdobné projekty.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Viac prezradia autori:

Príbeh františkánskeho kláštora siaha do začiatku 18. storočia. V druhej polovici 20. storočia, v dôsledku nastolenia nového režimu, došlo k zmene jeho funkcie a neskôr začal chátrať. Občianske združenie OZ Kláštor a lokálni aktivisti sa ho rozhodli transformovať na kultúrno-kreatívne centrum s rôznorodými funkciami - coworky, ateliéry, kaviareň, kníhkupectvo a ubytovacie jednotky.

Naším zadaním bolo vytvorenie dvoch apartmánov s vlastným hygienickým zázemím. Citlivá a rešpektujúca obnova kláštorných priestorov prebiehala v spolupráci s lokálnym združením s cieľom zachovať historickú hodnotu diela a vytvoriť priestory zodpovedajúce súčasným potrebám na ubytovanie.

Návrh je minimalistický, podčiarkujúci myšlienku asketického prostredia kláštora. Dôraz sa kládol na použitie tradičných a dostupných materiálov. Drevo, v kombinácii so zreštaurovanými vrstvami pôvodných omietok, prispievajú k útulnosti a vytvoreniu príjemnej atmosféry pre hostí. Nutné zásahy pre hygienické jadro a kuchynky minimalizované a realizované s opatrnosťou, aby sa zachovala autenticita.

Dvojica apartmánov v rožňavskom františkánskom kláštore
Dvojica apartmánov v rožňavskom františkánskom kláštoreAutor: Sadovsky & Architects
Apartmán 1. - axonometria
Apartmán 1. - axonometriaAutor: Sadovsky & Architects
Apartmán 2. - axonometria
Apartmán 2. - axonometriaAutor: Sadovsky & Architects
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podklady: Sadovsky & Architects
Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Oliver Sadovský
Ing. arch. Martin Červienka

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím