Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Dom, ktorý sa nedá preukazne nafotiť. Treba ho zažiť.
Jeho kvality nespočívajú (iba) v grafickej kompozícii hmôt a objemov. Dielo je výborným príkladom kontextuálnej tvorby. Dôsledne rešpektuje fyzické východiská prostredia a historický odkaz zachovaného torza pôvodnej mestskej štruktúry.
Autori odstránili všetky nevhodné nové vrstvy prestavieb realizovaných v predošlých desaťročiach. Očistili stavebnú podstatu “na dreň”. Čo sa dalo zachovať zachovali. Čo sa dalo zrecyklovali. Pod vrstvami nových prestavieb objavili dávno zabudnuté prvky i pôvodné materiály, ktoré hrdo priznávajú. Sofistikovaným architektonickými a technickými úpravami sa podarilo zlepšiť úžitkové, stavebnofyzikálne a teplotechnické parametre starých objektov na úroveň plne porovnateľnú s kvalitnými súčasnými novostavbami. Architektonické riešenie a spojenie starého s novým umožnilo vytvoriť poetiku bývania s jedinečným účinkom “ducha miesta”, s kontinuitou k historickému odkazu.
V dnešnej dobe, kde sa pojem udžateľnosti v architektúre dostáva na na čelné priečky hodnotiacich kritérií, častokrát zabúdame, že udržateľnosť nie je iba o aplikácií technických prvkov, ktoré zlepšujú energetickú efektívnosť a iné “tabuľkové parametre”, ktoré potom prezentujeme formou rôznych certifikátov… Skutočná udržateľnosť budovy sa prejavuje najmä v jej dlhodobej funkčnosti. V minimalizácii nárokov na údržbu, materiály a zdroje… Historické budovy si obvykle plnili svoje úlohy v časových cykloch počítajúcich sa na storočia. Po tejto prestavbe sa kvalita bývania v rekonštruovaných objektoch zvýšila tak, že komfortne bývať sa bude dať ešte ďalších 100 rokov :-). Skutočná udržateľnosť.
Mimoriadne významným aspektom je aj udržateľnosť historického obrazu centrálnej časti mesta a zachovanie pôvodnej urbanistickej štruktúry, ktorá sa pri množstve zásahov centrách našich sídiel nenávratne stráca.
Prezentovaný dom je vlastným bývaním architektov Barbory Weinzettlovej a Jiřího Weinzettla, v päťtisícovom juhočeskom mestečku Trhové Sviny.
Vznikol prepojením dvojice susedných domov v centrálnej časti sídla. Autori pretavili svoje skúsenosti s tvorbou v komplikovanom urbánnom a historickom kontexte do realizácie, ktorá dômyselne rozvíja priestorové východiská a zároveň citlivo pracuje s pôvodnou stavebnou esenciou. Komplexný prístup architektov umožnil pri zachovaní pôvodnej mierky, tvaroslovia a materiality objektov vytvoriť "mikrosvet", ktorý v rámci historickej mestskej štruktúry vytvára plnohodnotný priestor pre kvalitné bývanie.
Viac prezradia investori a architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl:
V historické části malého jihočeského města, sice zanedbané, ale s poměrně silnou atmosférou a potenciálem, vznikl náš nový domov. Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží. Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Na výrazně menší ploše realizujeme stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží. Objekt pro bydlení vzniká propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nachází v havarijním stavu. Souhmotí zbavujeme nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami objevujeme původní kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty. Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot respektujeme. Vnitřní členění přizpůsobujeme snaze objekt zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. Velké okno ve štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do přiléhajících dvorků obohacují celkové vnímání prostoru. Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponecháváme v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny.
Fotografie pôvodného stavu:
Autor: Atelier 111 architekti
Podklady: Linka
Fotografie: Alex shoots Buildings
Použité materiály a riešenia :
okná: Janošík- Rand, Noframe, Line, Intagral, Skywall, Rand Panorama