Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Gymnázium v Třeboni čelilo problémom s nedostatočnou kapacitu školskej knižnice, ktorá sídlila v malom kabinete. Keďže škola disponovala minimom rezervných priestorov, každý meter musel byť zmysluplne využitý. Vedenie školy vyčlenilo pre novú knižnicu sporadicky využívanú zborovňu.
Po dlhých diskusiách s architektkou a statikom bolo jasné, že plocha zborovne bude pre knižnicu práve kvôli vysokému zaťaženiu stropu nedostatočná. Najväčšie bremeno totiž unesie podlaha v mieste nad hlavným vchodom a vestibulom, čo bol dovtedy priestor na rozmedzí zborovne a počítačovej učebne.
Škola plánovala rozčleniť realizáciu do dvoch etáp. V prvej mala byť využitá pomerne veľká zborovňa, neskôr aj susedná učebňa. Aby bola etapizovatelnosť projektu čo najjednoduchšia navrhla architektka Barbora Weinzettlová do interiéru modulárnu oceľovú konštrukciu.
V prvej etape sa uvažovalo iba s výstavbou v priestore zborovne. Modulové prvky knižnice mali byť umiestnené tak, aby ich ťarcha bola prenesená do nosnej steny o poschodie nižšie. Mala vzniknúť dvojposchodová knižnica s piatimi modulmi. Poloha knižničných regálov je zviazaná s nosnou konštrukciou budovy. Steny nesúce vstupné schodisko o poschodie nižšie definovali polohu aj orientáciu modulov knižnice.
Odstránením priečky medzi zborovňou a učebňou mala začať druhá etapa - veľkorysá školská knižnica pre 10.000 zväzkov. Keďže už v prvej etape návrh počítal s modulovou skladbou knižnice, mohol ľahko nadviazať na zrealizovanú časť.
Nakoniec však bolo všetko inak. Aj vďaka finančnej pomoci bývalých absolventov nebola etapová výstavba potrebná. Gymnázium sa rovno vrhlo na realizáciu veľkorysého konceptu. Vznikla dvojposchodová knižnica so 16 modulmi. Do sokla však musel byť zabudovaný nosník, ktoré rozniesol celú ťarchu knižnice cez nosné steny v prízemí.
Prístup do vrchného poschodia knižnice je zaistený dvoma schodiskami, ktoré sú súčasťou konštrukcie. Celá knižnica sa tak stáva prístupnou (a priechodnou) nielen pre knihovníka, ale aj pre študentov. Dostatok svetla medzi modulmi zabezpečuje transparentná podlaha z bezpečnostného skla.
Dôležitým prvkom v priestore knižnice je mobilné pobytové schodisko, ktoré má vo svojich stupňoch zabudovaný úložný priestor pre stoly a stoličky. Stupne sú konštrukčne rozdelené na 4 pohyblivé segmenty. Spolu s pracovnými stolmi vytvára miesto pre prácu a oddych študentov, ktorí si môžu vybrať, aký spôsob sedenia im práve vyhovuje. Schody sa stávajú neformálnou čitárňou, zabezpečujú veľkú variabilitu priestoru.
Podklady: Atelier 111 Architekti