Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...
Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...
Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Architekti z ateliéru MAPA stáli pred neľahkou úlohou transformácie nevzhľadného priestoru bývalého kaderníctva v partri domu na Židovskej ulici v Bratislave.
Dôsledné "vyčistenie" dispozície a interiéru upriamuje pozornosť na to podstatné - prípravu čaju a predaj čajovej keramiky. Ústredným prvkom prevádzky je vykrojený medený pult, ktorý slúži ako pracovisko čajového majstra. Na prvý pohľad nenápadnú estetiku priestoru dotvára citlivá práca autorov s materiálmi a detailmi, voľne inšpirovaná japonskými remeselnými tradíciami.
Realizáciu bližšie predstavíme prostredníctvom sprievodného textu autorov:
KONOMI Tea House je etablovaná značka, ktorá sa rozhodla presunúť do nového priestoru a začať tým budovať jej nový príbeh. Nakoľko priestor na Židovskej ulici slúžil pôvodne ako kaderníctvo, nebolo ho možné jednoducho adaptovať. Boli potrebné zásadnejšie dispozičné úpravy a hľadanie vhodného priestorového usporiadania, ktoré by najlepšie zastrešilo dve základné fukcie - prípravu čaju a predaj čaju a čajovej keramiky. Priestor teda nie je len čajovňou, ale súčasne aj obchodom.
Vytvorili sme jednoduchú, ľahko čitateľnú dispozíciu, ktorá rešpektuje danosti priestoru (pozícia výkladov, svetelné podmienky…) a je založená na symetrii a kompozičných osiach. Časť pre pobyt zákazníkov smeruje do ulice, zázemie a sociálne zariadenia sú umiestnené v hĺbke dispozície. Predajné plynú na viacerých miestach v rámci interiéru. Cieľom nebolo ich sústredenie výlučne na jedno miesto, práve naopak, majú byť súčasťou zážitku. Forma predajných plôch je buď v podobe ľahkých oceľoých políc alebo drevených políc určených prioritne na predaj čajovej keramiky. Väčšina prvkov čerpá z tradičných japonských remeselných elementov, ako napríklad semi-transparentná deliaca stena nápadne pripomínajúca japonské shoji. Vo vstupných dverách visí látkový záves - noren, ktorý značí, že je prevádza otvorená.
V prípade niektorých prvkov a detailov je čitateľné naše vlastné tvarovanie vyznačujúce sa hravosťou a mäkkosťou tvarov. Od kruhových otvoroch v strope, cez mäkké tvarovanie medeného pultu, až po drobné detaily spájania a ohýbania drevených prvkov mobiliáru (spájanie drevenými kruhovými kolíkmi, zaoblená opierka…). Nakoľko pridanie výšky priestoru v celom rozsahu nebolo vzhľadom na technológie možné, pôvodná výška je čitateľná v dvoch kruhových ‘‘svetlíkoch’’, ktoré čiastočne odkrývajú pôvodnú konštrukciu a materiál stropu.
Srdcom KONOMI Tea House je medený pult, ktorý je svojím materiálom, tvarom, aj polohou dominantným prvkom interiéru. Stredná časť medeného pultu je vykrojená do poloblúkového tvaru, čím umožňuje čajovému majstrovi pohodlne servírovať. Súčasťou je aj integrovaný tradičný kotlík na ohrev vody, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri japonských čajových ceremoniáloch.
Materiálové riešenie
Väčšina použitých materiálov priamo súvisí s osobnou skúsenosťou a zážitkom z japonských ulíc, tradičných domovov a pod. Všetky použité materiály ‘‘len’’ dopĺňajú medený pult a vytvárajú mu neutrálnu kulisu. Na podlahe je použitá terazzo dlažba malého formátu, uložená so širokou škárou. Podlaha odkazuje na klasické dláždenie japonských ulíc malými formátmi, umocňuje tiež pocit prepojenia s ulicou a exteriérom. Omietka na stenách má prírodný charakter, vyššiu zrnitosť a čitaťeľné remeselné prevedenie. Drevené prvky svojou jemnou štruktúrou nehrajú prím, podporujú mäkkosť interiéru. Dominantným materiálom je meď, charakteristická svojou farbou, odrazivosťou, leskom a schopnosťou neustále sa meniť v čase. Meď má v japonskej čajovej kultúre nezastúpiteľné miesto vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam a schopnosti odolávať korózii. V kombinácii s osvetlením sa jej farebnosť odráža na strop, steny a vytvára tým neobyčajnú atmosféru. Je to živý materiál, ktorého použitie má vzdať hold tradičnému japon-skému remeslu práce s meďou.
Mobiliár
Dopovedaním konceptu bol aj návrh mobiliáru, ktorý vychádza z japonského minimalizmu a zmyslu pre detail. Bol vyrobený poctivou stolárskou prácou v obci Pravenec. Rešpekt k tradíciám a remeselnej práci s drevom, aj to bolo cieľom pri tvorbe interiéru KONOMI Tea House.
Neviditeľné technológie
Všetky technológie a technické zaradenia boli dôsledne zabudované, aby nenarušili čistotu priestoru. Prívod a odvod vzduchu je riešený cez nenápadné kruhové otvory v stope. Podobným princípom je riešená aj klimatizácia priestoru. Všetky gastro zariadenia (páka na paru, oplach...) sú komplet zabudované v kuchynskej časti, resp. vo frontbare, ktorý slúži ako zázemie medeného pultu. Rovnako tak väčšina stropného osvetlenia s výnimkou kruhových tanierov osvetľujúcich ‘‘svetlíky’’. Primárne osvetlenie tvorí séria svetelných spotov malého priemeru, ktoré distribuujú svetlo cez otvor v strope. Všetky riešenia, použité materiály a detaily zhmotňujú v našich očiach predstavu o pokoji, harmónii a japonskej precíznosti.
Podklady: MAPA
Fotografie: Matej Hakár