Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. september 2021
0
2826

Plusový dom Chimney, Brno – Komín

S rozumom a úsporne.
Plusový dom Chimney, Brno – Komín
Autori: Ing. Rostislav KubíčekInvestor: Ing. Rostislav KubíčekZastavaná plocha: 76 m2Podlažná plocha: 147 m2Investičný náklad: 166 000 €Návrh: 2014 - 2016Realizácia: 2016 - 2019Adresa: Brno, Česká republikaPublikované: 4. október 2021

Dom v brnianskej časti Komín vyplnil prieluku so šírkou iba 5,5 metra. Architektom z česko-slovenského zoskupenia Vize Ateliér sa podarilo na troch podlažiach a v podkroví vyriešiť komfortné bývanie pre dve rodiny, vrátane parkovania. Nemenej zaujímavá je energetická bilancia stavby a ekonomický model projektu.

Cena: 166 000 €, dotácia: 32 000 €, cena po odpočítaní dotácie: 134 000 €, ročné náklady na prevádzku: 353 € (v čase ukončenia realizácie). Čísla, ktoré na prvý pohľad prezradia mnoho.

Na začiatku však stál ing. Rostislav Kubíček, ktorý v tomto prípade staval sám pre seba a dokázal zúročiť bohaté skúsenosti s navrhovaním a realizáciou pasívnych domov.

Dom s dvoma bytovými jednotkami dokáže väčšinu roka fungovať bez čerpania energie z distribučnej siete

Mladá rodina investora využíva väčší štvorizbový mezonet na horných podlažiach s výmerou 94 m2. V menšej bytovej jednotke s podlahovou plochou 53 m2 aktuálne bývajú prarodičia. V prípade, že by majitelia priestor prenajímali, dokázal by nájom pokryť polovicu mesačnej splátky hypotéky. Po jej splatení už prvý mesačný nájom dorovná všetky náklady na ročnú prevádzku stavby. 

Konštrukcia

Ako základ pre obytnú stavbu slúži technické podlažie, v ktorom je situovaná garáž a kotolňa. Nevykurovaný suterén je realizovaný ako monolitická konštrukcia z pohľadového betónu. Zo západnej a východnej strany uzatvárajú prieluku štítové steny susedných domov. Uličná fasáda, do ktorej smerujú rozmerné presklené plochy obytných miestností, má ideálnu južnú orientáciu. Severnú stranu parcely ohraničuje prudko stúpajúci svah, v rámci ktorého vyriešili autori vertikálne prepojenie priestorov domu a samostatné vstupy do bytových jednotiek. Spomínané východiská boli kľúčové pre výslednú energetickú bilanciu domu. Monolitický suterén nesie ľahkú konštrukciu obytných podlaží. Vzhľadom na obmedzený priestor v prieluke zvolili architekti konštrukčný systém z CLT panelov. Dosky s hrúbkou 84 mm vo výsledku ušetrili aj voči subtílnej úspornej murovanej konštrukcii  7,3 m2 využiteľnej podlahovej plochy. 

Vzhľad uličnej fasády definuje veľkoplošné zasklenie so skrytými rámami a obklad z ručne opaľovaného smrekovcového dreva, ktorá nepotrebuje ďalšie chemické ošetrenie. Použitie prírodných materiálov pokračuje aj pri voľbe tepelnej izolácie. Obvodové steny sú obalené do drevovláknitej izolácie hrúbky 240 mm. Autori naplno využili vlastnosti CLT panelov, kedy konštrukčný materiál vytvára priamo pohľadovú vrstvu v interiéri.

Ekologický koncept a technologické riešenia

Prvým krokom k realizácii plusového domu bolo čo najefektívnejšie využitie východiskových podmienok. Kľúčom bolo najmä minimalizovanie tepelných strát. Nepravidelný priestor v dotyku so susednými objektmi vyplnil polystyrénový granulát. Ochladzované konštrukcie boli nadštandardne izolované, dôrazne sa riešili všetky detaily a možné tepelné mosty. Druhú dôležitú súčasť konceptu tvorí optimalizácia tepelných ziskov. Tretím, nemenej dôležitým krokom bolo efektívne využitie technológií. Fotovoltické panely nainštalované v optimálnom sklone na južnej časti strechy zaisťujú primárne rade ohrev vody. Pokrývajú tiež veľkú časť spotreby elektrickej energie. Systém vykurovania využíva nízkoteplotné podlahové rozvody napojené na akumulačnú nádrž. Dodatočným zdrojom energie na ohrev vody je kotol na pelety. Do systému zapadá nútené vetranie s rekuperáciou odpadového tepla, ktoré prispieva optimalizácii prevádzky. S fotovoltickou elektrárňou je spojená aj doprava elektromobilom. Na prevádzku elektromobilu zostáva 1800 kWh vyrobenej energie, podľa potreby je však možné dokúpiť energiu zo siete za lacné sadzby pre elektomobily. Na splachoanie a zavlažovanie záhrady slúži dažďová voda z akumulačnej nádrže.

Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Rezy
RezyAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Rozdelenie plôch štítových stien
Rozdelenie plôch štítových stienAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Detail - napojenie strechy a pomúrnice
Detail - napojenie strechy a pomúrniceAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Detail - napojenie suterénu
Detail - napojenie suterénuAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Energetická bilancia plusového domu
Energetická bilancia plusového domuAutor: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Foto: Vize Ateliér, s.r.o.
Prieluka
PrielukaFoto: Vize Ateliér, s.r.o.
Plusový dom Chimney ako nová súčasť ulice
Plusový dom Chimney ako nová súčasť uliceFoto: Vize Ateliér, s.r.o.

Fotografie zo stavby:

Poloha diela

Ing. Rostislav Kubíček
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím