Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. apríl 2017
0
3714

Revitalizácia hospodárstva a dostavba obytného priestoru, Villanders, Južné Tirolsko

Ďaľšie výborné dielo mladého slovenského architekta profesionálne pôsobiaceho v oblasti Južného Tirolska.
Revitalizácia hospodárstva a dostavba obytného priestoru, Villanders, Južné Tirolsko
Autori: Ing. arch. Pavol MikolajčákRealizácia: 2015 - 2016Adresa: Villanders, TalianskoPublikované: 7. apríl 2017

Dialóg medzi starým a novým. Harmonický rozvoj sa dá dosiahnuť nie iba kopírovaním a opakovaním pôvodných vzorov, používaním starých materiálov a postupov - ale aj nezávislou a odvážnou autorskou výpoveďou. Podmienkou je, že architekt "musí vedieť".  Dobré dielo vyžaduje poctivý návrh, vyhotovenie, domyslenie celku i detailov a takisto "materiálovú vernosť a poctivosť". Moderné riešenia a materiály neobmedzujú autorov v možnostiach stavať ohľaduplne k okolitému prostrediu. Práve naopak. Umožňujú omnoho viac. Použiť práve také nástroje, technológie a materiály, ktoré sú pre dané miesto a zámer najvhodnejšie. Výsledkom môže byť z hľadiska úžitkových hodnôt, komfortu, minimalizácie energetických nárokov, životnosti... taký výsledok, ktorý v minulosti nebolo možné dosiahnuť. Vždy je však najdôležitejšia schopnosť tvorcov urobiť vyvážené riešenie, kde nie je zanedbaná žiadna jeho stránka. Takým je podľa nášho názoru aj prezentované dielo. Moderné, odvážne a zároveň kontextuálne a striedme. Veľké vovnútri a na druhej strane uložené v krajine tak, že vidíme iba jednoduché horizontálne línie časti fasád na pozadí prírodného svahu.

Mladý investor, ktorý kúpil statok bol už zo začiatku nadšený prírodou údolia Eisack. Na pozemku stáli dva objekty s takmer zhodným pôdorysom. Ide o architektúru typickú pre svahovitú oblasť v okolí Villanders. Jedna z budov slúžila ako obytná, zatiaľ čo konštrukčne jednoduchšia a o niečo menšia stavba bola využívaná ako stajňa. V čase kúpy boli oba objekty v dobrom technickom stave a takmer bez zásahov do pôvodnej architektúry. Na oboch stavbách dokonca ostala zachovaná aj pôvodná strešná skladba. Drevená konštrukcia šindľovej strechy zaťažená kameňmi na dome a pôvodná strmá slamená strecha na hospodárskom objekte. V oboch prípadoch ide o unikátne prvky, ktoré sú autentickým dobovým dokladom.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Skôr ako sa majiteľ rozhodol pre komplexnú rekonštrukciu areálu, nasťahoval sa do pôvodného domu. Po dvoch rokoch prišiel za architektom s požiadavkou na rozšírenie zázemia a obytnej plochy objektu. Investor súčasne trval na zachovaní pôvodnej podoby domu a takisto na zachovaní vzhľadu a funkcie stajne.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Novotvar tu však predsa našiel svoje miesto. Úlohou architekta bolo nájsť koncept, ktorý by zahŕňal požiadavky na fungovanie a prevádzku domu bez výrazných zásahov do pôvodných objektov. Stavba tretieho nadzemného objektu preto nepripadala do úvahy. Nová betónová prístavba, ktorá ktorá priamo rozširuje dennú časť domu je preto zarezaná do západne orientovaného  svahu a nenarušuje pôvodnú hmotovú kompozíciu. Topografia terénu a tvar pozemku umožnili umiestniť nové obytné priestory čiastočne pod zem.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Ostro rezané tvary nového objektu sú viditeľné najmä pri pohľade z príjazdovej komunikácie. Na prvý pohľad zaujme rozsiahle panoramatické presklenie orientované na juh, ktoré umožňuje nerušené výhľady z obytnej časti smerom do údolia. Z opačnej strany je pozdĺžna hmota orientovaná v smere východ západ takmer úplne skrytá v trávnatom svahu. Jediným viditeľným prvkom sú svetlíky, ktoré vedú svetlo do hĺbky dispozície.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Prístavba s veľkou svetlou výškou, otvorenou dispozíciou a výhľadmi kontrastuje s uzavretou štruktúrou historickej stavby. Zmena prostredia a možnosť presunu z intímnych miestností do otvoreného, takmer galerijného priestoru je jedným z najväčších benefitov návrhu.

Foto: Oskar Da Riz
Situácia
SituáciaAutor: Pavol Mikolajčák
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Pavol Mikolajčák
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Pavol Mikolajčák
Rezy
RezyAutor: Pavol Mikolajčák
Pohľad
PohľadAutor: Pavol Mikolajčák

V interiéri prístavby prevláda najmä pohľadový betón, ktorý necháva vyniknúť geometriu stavby. Betón dopĺňajú drevené vstavané nábytky.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Spojovacím prvkom medzi starým a novým sa stalo schodisko. Vertikálna komunikácia prepojuje garáž a obytný priestor a slúži takisto ako prechod medzi pôvodným domom a prístavbou. Toto miesto sa stalo križovatkou materiálov a prevádzky. Všetky materiály sú tu odhalené a  jasne odlíšené. Prírodný kameň sa stretáva s pohľadovým betónom, drevom a kovom.

Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz
Foto: Oskar Da Riz

Rozšírenie hospodárstva vo Villanders je príkladom citlivého rozšírenia historickej stavby utilitárnym a kvalitným architektonickým prvkom bez narušenia kontextu a architektúry pôvodných objektov. Nová prístavba sa stáva funkčným a atraktívnym prvkom.

Podklady: Pavol Mikolajčák

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Mikolajčák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím