Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. november 2015
2
3691

Rodinný dom Kolónia, Galanta

Malý komfortný dom pre majiteľa, ktorý si chce vychutnať pokoj a súkromie.
Rodinný dom Kolónia, Galanta
Ateliér: ORA-ArchitektiAutori: Ing. arch Zoran SamoľSpolupráca: Dipl. Ing. Barbora ŠajgalíkováPlocha pozemku: 1148 m2Zastavaná plocha: 211 m2Podlažná plocha: 211 m2Obostavaný objem: 710 m3Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Hrabová 8, Galanta, SlovenskoPublikované: 3. november 2015

Orientácia pozemku, jeho koncová poloha a predstavy investora predurčujú vytvoriť na pozemku koncept slnečného prízemného domu maximálne otvoreného smerom do prírody a nerušenej vlastnej záhrady poskytujúcej svojmu majiteľovi dostatočný relax.

foto: Robo Hubač

Rodinný dom je navrhnutý ako prízemný, jednopodlažný objekt, s jemne spádovanou strešnou rovinou, otvárajúci sa smerom do záhrady.

Situácia
Situácia

Základný stvárnený moment tohoto domu tvorí kompaktná doska - strešný obal, ktorý "obaluje" objekt zhora (strecha) a zospodu (terasa). Tento "obal" zabezpečuje tienenie domu a zároveň sa zospodu stáva širokou terasou. Jeho horná a spodná hrana majú rozdielny odstup od zasklenia, čím sa formuje a zvýrazňuje dynamický tvar fasády na jej dominantnej juhozápadnej strane otvorenej do terasy vodnej plochy.

foto: Robo Hubač

Usporiadanie obytných častí domu zodpovedá budúcemu využívaniu a predstavám investora. Dom má dve spálne, ktoré sú oddelené hlavným obytným priestorom spojeným s kuchyňou.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP

Obývačka je zapustená hlbšie do domu, spálne po stranách zas vybiehajú bližšie k terase, čo znamená lepšie a dôraznejšie tienenie pre hlavnú obytnú miestnosť ako aj vytvorenie väčšieho obslužného priestoru na terase. Riešenie zabezpečuje intimitu spální po krídlach tohoto priestoru.

foto: Robo Hubač

Celá juhozápadná fasada je teda naplno otvorená veľkými preskleniami do zelenej terasy a spolu s ňou aj hlavný obytný priestor. Fasáda využíva priamy kontakt s vodnou plochou, čo vytvára z terasy príjemné letné mólo. Vo vytvorenom poloátriu pred obývačkou je vynechaný otvor v strešnej doske kopírujúci pôdorys vnútornej terasy medzi spálňami, čím sa slnko dostáva do tohoto priestoru zhora. Zároveň je možné terasu tieniť voči nepriaznivému dopadu slnečných lúčov tienením predsadeným na zaskleniach oboch spální.

foto: Robo Hubač

Vstupná časť domu je smerom od príjazdovej cesty prekrytá veľkou konzolou strechy, čo je vlastne ukončenie "obalu" domu a jeho otvorenie smerom do ulice. Táto konzola chráni vjazd do garáže ako aj hlavný vstup do domu.

foto: Robo Hubač
foto: Robo Hubač
foto: Robo Hubač
foto: Robo Hubač
foto: Robo Hubač
foto: Robo Hubač

podklady: ORA Architekti

Poloha diela

Ing. arch Zoran Samoľ
Dipl. Ing. Barbora Šajgalíková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím