Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. február 2017
0
1889

Vila Anna, Bratislava

Mestská vila s výhľadom na panorámu Slavína. Forma evokujúca odkazy moderny vznikla vrstvením kvádrov jednotlivých podlaží na výrazne svahovitom teréne. Vzniká tak hierarchická štruktúra exteriérovo-interiérových intímnych priestorov átrií, logií a terás, ktoré výrazne napomáhajú prepojeniu bývania so zeleňou.
Vila Anna, Bratislava
Autori: Ing. arch. Norbert ŠmondrkPlocha pozemku: 1324 m2Podlažná plocha: 520 m2Obostavaný objem: 1500 m3Návrh: 2012 - 2012Realizácia: 2013 - 2016Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 8. február 2017

Vila Anna stojí na pozemku v atraktívnom prostredí Horského parku. Pozemok so severovýchodnou orientáciou sa vyznačuje výraznou svahovitosťou. Lokalita nie je v súčasnosti intenzívne zastavaná a nemá existujúcu homogénnu urbanistickú štruktúru. Dom vychádza z danností prostredia. Svojou orientáciou reflektuje základný princíp zástavby „L“ formy. Obytné miestnosti sú orientované na priaznivé svetové strany - severovýchod a juhovýchod.

Foto: Soňa Sadloňová

Objekt je tvorený vrstvením kvádrov jednotlivých podlaží na výrazne svahovitom teréne. Vzniká hierarchická štruktúra exteriérovo-interiérových intímnych priestorov átrií, logií a terás. Kontakt s prírodou a prepojenie bývania so zeleňou je významným atribútom návrhu. Vila sa otvára do záhrad, ktoré sa zvažujú od ulice. Jednotlivé úrovnne poskytujú výhľad na panorámu Slavína.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Priestorové riešenie vily bolo výrazne ovplyvnené svetlotechnickými limitmi susedného domu. Objekt má jedno nadzemné a tri podzemné podlažia. Na prvom nadzemnom podlaží je umiestnená garáž, na ktorú nadväzujú odkladacie priestory a kotolňa. Garáž je bezprostredne prepojená s domom iba pomocou výťahu. Hlavné schodisko začína na prvom podzemnom podlaží. Na prízemí je situovaný aj vstup pre peších, ktorí schádzajú exteriérovým schodiskom cez átrium na úroveň 1PP, kde sa nachádza hlavný vstup do domu.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP

Na úrovni prvého podzemného podlažia sa nachádza hlavný vstup do domu. Cez zádverie so šatníkom sa prechádza do schodiskovej haly s výťahom. Na podlaží sa nachádza detská izba so sociálnym zázemím, šatník a kúpeľňa. Detská izba využíva časť strechy ako terasu, ktorá je čiastočne prekrytá.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PP

Na druhom podzemnom podlaží je situovaná denná časť domu. Nachádza sa tu obývacia izba s krytou terasou, ktorá je voľne prepojená s kuchyňou, jedálňou so zázemím a komorou. Na podlaží, v uzavretej časti je pracovňa a WC. Domové schodisko je súčasťou interiéru a voľne prechádza priestorom.

Pôdorys 2. PP
Pôdorys 2. PP

Nočná časť a zázemie domu sú umiestnené do priestorov tretieho podzemného podlažia. Na úrovni záhrady je spálňa „rodičov“ s kúpeľňou a šatníkmi. Spálňa využíva veľkú krytú terasu. V „zadnej časti“ domu je lokalizovaná hosťovská izba a práčovňa.

Pôdorys 3. PP
Pôdorys 3. PP

Nosný systém domu tvorí kombinácia železobetónových stien a nosných stĺpov prepojených v úrovni podlaží stropnými monolitickými železobetónovými doskami. Steny sú vzhľadom na tvar pozemku zároveň opornými múrmi. 

Rez
Rez
Pohľad
Pohľad
Pohľad
Pohľad

Oplotenie a oporné múry sú navrhnuté z pohľadového betónu. Na prvom nadzemnom a prvom podzemnom podlaží je použitý zavesený obklad zo sivého pieskovca, ktorý farebne ladí s betónovými plochami. Na zvyšných podlažiach sú realizované odvetrané fasády s hliníkovými sendvičovými doskami.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

V interiéri prevláda biela farba. Bielym stenám sekunduje textúra veľkoplošných dyhovaných drevotrieskových dosiek. V kúpeľniach je použitý sivý keramický obklad.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Podklady: Štúdio K.F.A.

Poloha diela

Ing. arch. Norbert Šmondrk

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím