Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. február 2019
0
7292

Rodinný dom "Lehoťan"

Bývanie pre starých rodičov v rodnom kraji.
Rodinný dom "Lehoťan"
Autori: Ing. arch. Norbert ŠmondrkZastavaná plocha: 246m2Podlažná plocha: 272m2Obostavaný objem: 1061m3Návrh: 2016 - 2016Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Chotár, SlovenskoPublikované: 4. marec 2019

Dom na vidieku. Novostavba na lazoch, vo voľnej krajine… Bežných príkladov máme dosť. Rôznych. Väčšinou nie veľmi vábnych. Stačí pozrieť na to, čo bežne okolo nás vzniká.

Dnes predstavujeme dielo, ktoré nás zaujalo. Dom pre starých rodičov. Miestnych rodákov. Tých, ktorí krajinu celý život dôverne poznali. Aj s jej podstatou a tradíciami. Rodičia neustrnuli v minulosti. Dokázali, že ľudia môžu byť stále otvorení, vnímaví a dokážu držať krok s duchom doby.

Foto: Soňa Sadloňová

Stavbu iniciovali deti. Poznajúc svojich najbližších (i dobrého architekta) vytvorili priestor pre vznik neveľkého, ale konzistentného diela. Architekt dostal plnú dôveru a “voľné ruky”. V dialógu s investormi a používateľmi vznikol výsledok, ktorý je zhmotnením jednej z možných podôb, ako by mohol vyzerať dom spĺňajúci dnešné požiadavky na harmonické bývanie v otvorenej stredoslovenskej krajine. Dom je starý aj nový súčasne. Starý rešpektovaním overených princípov vyplývajúcich z dlhoročných skúseností s bývaním v dobre známom prostredí. Nový rešpektovaním požiadaviek na obytné prostredie a pohodlie, ktorého sa človek zvyknutý na súčasný komfort bývania a technológií už nemieni vzdať.

Situácia
SituáciaAutor: Norbert Šmondrk

Dom je vo svojej podstate jednoduchý. Na prvý pohľad obyčajná pravouhlá “krabica” osadená v starej záhrade. Steny sú murované z keramických tvárnic, stropy v časti drevené, v časti monolitické betónové. Subtílne oceľové stĺpy dopĺňajú konštrukciu tam, kde to je potrebné. Vonkajšie povrchy priznávajú svoju materiálovú podstatu. Dominujúcim prvkom je drevený obklad, uzatvárajúci sendvičovú konštrukciu obvodového plášťa.

Foto: Soňa Sadloňová

Severná strana je masívna, plná, uzavretá. Spolu s vystupujúcim prístreškom plní úlohu tradičnej ochrany proti prírodným živlom (vietor, sneh, hnaný dážď…), aj proti nežiadúcim pohľadom smerom od vedľajšej cesty. Riešenie zabezpečujúce súkromie a ochranu pred nepohodou pri príchode k domu.

Robustnosť a odolnosť sa odráža aj v použitých materiáloch. Samotný dom oddeľuje od prístupovej cesty z bežného asfaltu nárazníkový postranný násyp z robustných lámaných kameňov. V priamom predpolí vchodových dverí násyp prechádza do dlažby zo štiepaných kamenných kociek.

Foto: Soňa Sadloňová

Pod voľným prístreškom z priznaného betónu je chránená zóna pred vstupom do domu. Umožňuje komfortne vystúpiť z auta, pohodlne vojsť, alebo opustiť dom - bez ohľadu na to, aké je vonku počasie.

Foto: Soňa Sadloňová

Opačná (najmä juhozápadná) strana je transparentná, otvorená, s výhľadom na okolitú krajinu. Rozľahlá terasa prebiehajúca po celej dĺžke domu, prestrešená veľkorysým vysunutím stropu, vytvára ďalší komfortný obytný exteriérový priestor. Využiteľný v teplejších častiach roka, aj za daždivého počasia. Rozsiahle transparentné zasklenie na celú výšku priľahlých miestností, s veľkými  posuvnými segmentmi, ešte viac rozširuje flexibilitu prepojenia interiéru a exteriéru a potenciál vzájomne susediacich miestností a priestorov. Hranica medzi “von” a “dnu” môže mať rôzne podoby a polohy.

Niekedy sa dokáže stratiť a nechať nerušene plynúť priestor izieb bez bariér do okolitej malebnej krajiny.

Foto: Soňa Sadloňová

Alebo naopak, v drsnom počasí fyzicky oddelí príjemné prostredie interiéru od “nečasu” za sklom. Optický kontakt je možné regulovať podľa nálady. Voľný pôdorys prízemia je takto schopný nadobudnúť prekvapivo variabilné podoby.

Foto: Soňa Sadloňová

Priestorové usporiadanie a dispozičné riešenie je geometricky veľmi striedme.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Norbert Šmondrk

V jednoduchom obdĺžniku sa na jednej strane prízemia (v nadväznosti na vchod) nachádzajú potrebné technické priestory a garáž pre dve autá. V strednej časti je obytná denná časť s kuchyňou. Dispozíciu uzatvára pokojná nočná zóna so šatníkom a hygienou. Časť pôdorysu je podpivničená. Špecifikom je vodný prvok - bazén(ik), ktorý je veľmi kompaktným spôsobom integrovaný do akejsi niky na terase - medzi obytnou časťou a spálňou.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutor: Norbert Šmondrk
Rez
Rez Autor: Norbert Šmondrk

Pri pohľade na pôdorys je zrejmá racionálnosť a primeranosť návrhu. Priestorová efektívnosť. Nič zbytočné. Čistota usporiadania priestorov a ich vzájomných väzieb. Architektonická gramotnosť.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Zrejmá je aj dizajnérska a sochárska prax autora. Interiér má charakter uceleného, komponovaného diela. Priestory, ich povrchy, použité objekty a prvky sú navrhnuté tak, že vzájomne vytvárajú konzistentnú “obytnú krajinu”. Čisté, elementárne geometrické tvary sú miestami obohatené pôvodným autorským detailom. Aj citácie folklórnych prvkov a priznaná surovšia materialita nepôsobia prvoplánovo, naopak, cítiť z nich typického Šmondrka.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Odovzdaný celok vytvára veľmi dobrý univerzálny základ, ktorý vydrží dlhodobo bez zmeny. Obyvatelia ho budú časom obohacovať o svoje vlastné vklady, ktoré sa stanú dynamickou, meniacou sa vrstvou, prezentujúcou ich osobnostné preferencie. Takýto dialóg je zaujímavý a prínosný. V prípade inteligentných obyvateľov hodne oživuje prostredie, ktoré je v čase schopné ďalšieho vývoja pribúdaním (alebo zamieňaním) nových jemných kultúrnych nánosov...

Prezentované dielo ma potešilo. Môže slúžiť ako dobrý príklad nielen pre odbornú verejnosť. Ale najmä pre “obyčajných slovenských stavebníkov”, ktorí sa pripravujú stavať v podobnom kontexte.

Je zrejmé, že dobrý dom nemusí mať podobu ako väčšina štandardnej zástavby, ktorá obvykle dosť necitlivo zasahuje do prostredia. Že nová stavba sa dá urobiť aj jednoducho, premyslene a dôsledne. Že môže byť aj menšia, účelnejšia a v konečnom dôsledku aj finančne a funkčne efektívnejšia. Že premyslený koncept nemusí byť drahý.

Je len potrebné vytvoriť vhodné podmienky a čas pre najrozhodujúcejšiu - úvodnú fázu, kde sa rozhoduje o úspechu celej investície. Dlho predtým, ako sa začne stavať. Zabezpečiť priestor pre rozmýšľanie, diskusiu a precíznu prípravu celého návrhu. A samozrejme bez dobrého architekta sa dobrý výsledok nedostaví. Dôležitý je osobný dialóg a vzájomná dôvera. V tomto prípade sa ukázalo, že autor, ktorý robí aj omnoho nekompromisnejšie diela, je schopný svoj prístup prispôsobiť konkrétnym partnerom a vytvoriť výsledok v umiernenej, aj širšej verejnosti stráviteľnej podobe. A pritom neustúpiť zo svojich zásad.

Takto by mali dnes vyzerať obyčajné domy. Nič tomu nebráni. (Ak áno, tak iba hlavy a rozhľad stavebníkov).

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Pohľady - juhozápadný a severozápadný
Pohľady - juhozápadný a severozápadnýAutor: Norbert Šmondrk
Pohľady - severovýchodný a juhovýchodný
Pohľady - severovýchodný a juhovýchodnýAutor: Norbert Šmondrk

Text: Štefan Moravčík. Paralelne uverejnené aj v časopise ARCH 3/2019

Podklady: KFA - Norbert Šmondrk

Poloha diela

Ing. arch. Norbert Šmondrk

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím