Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. november 2017
0
2151

Palác Vidora Csákyho, Bratislava

Rekonštrukcia mestského paláca. Beh na dlhé trate.
Palác Vidora Csákyho, Bratislava
Autori: Ing. arch. Norbert ŠmondrkNávrh: 2005 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Štúrova 16, Bratislava, SlovenskoPublikované: 30. november 2017

Pompézna a graciózna elegancia. Prinavrátenie lesku zanedbanej kráse - autentickým a originálnym hodnotám, síce historizujúceho, ale noblesného neobarokového objektu z konca XIX. storočia. Norbert Šmondrk, ktorého poznáme ako silného súčasného architekta a dizajnéra, teraz potvrdil svoj cit pre kontextuálnu prácu v historickom prostredí.

"Palác Vidora Csákyho patrí medzi časovo najrozsiahlejšie projekty, ktoré som realizoval.” Norbert Šmondrk tentokrát stál pri “oprašovaní” a dolaďovaní interiéru pre nového nájomníka a zavádzaní stavby do života. Hlavná časť rekonštrukčných prác na paláci bola realizovaná už v rokoch 2006 a 2007. Pred časom tento špecifický priestor našiel dôstojného užívateľa, ktorým je ambasáda Kórejskej republiky. 

V bohato zdobených komnatách sa tu kedysi odohrával bežný život rodiny grófa Vidora Csákyho. Palác si dal ako jedno z viacerých sídel vo Viedni a Budapešti navrhnúť viedenským architektom Heinrichom Adamom. V roku 1892 prekvital košatý neobarok, a tak palác ovplýval radom honosných detailov na uličnom priečelí, ale aj v interiéroch. V prvej polovici dvadsiateho storočia k objektu pribudol takzvaný Baťov trakt a neskôr budova skladov. Následne palác na niekoľko desaťročí obsadila poliklinika s príznačnými socialistickými intervenciami. Totálna rekonštrukcia prišla na rad až po dlhých rokoch bezvládia, kedy sa palác stal čiernou ovcou celej ulice.

Foto: Soňa Sadloňová

Dôkladná očista odstránila zhubné nánosy minulosti, zveľadila všetky zachované štukové, kováčske a stolárske prvky, vitráže a leptané sklá a k ich figuratívnej lyrike pridala nenápadné novotvary poňaté v súčasnej výrazovo redukovanej estetike. Novostavbu vo dvore s pôvodnou budovou spája lávka a podkrovie sa premenilo na administratívne priestory.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pohľad - uličná fasáda
Pohľad - uličná fasádaAutor: Štúdio K.F.A.
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Palác je zaujímavý nielen pri pohľade z ulice vďaka bohato zdobenej fasáde s eklektickými výrazovými prostriedkami, krásne dekoratívne kovanou mrežou nadsvetlíka nad vstupom a balkónovým zábradlím, ale aj pôvodnou honosnou výzdobou v interiéroch. 

V prejazde sú po obidvoch stranách vstupy na schodiská, ktoré rámujú portály s dvojicami mramorových stĺpov. V portáloch so pseudobarokovými dverami sa zachovali pôvodné leptané sklá s alegóriami hudby a poézie.

Foto: Soňa Sadloňová

Pravé schodisko je reprezentačné. Má kované zábradlie zdobené neobarokovou akantovou rozvilinou s rokokovou mriežkou.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Reprezentačné priestory sa nachádzajú na druhom poschodí v piano nobile. Svetlá výška miestnosti je 5,5m. Vo vstupnej hale sú dve dvojice stĺpov pokryté štukolustrom s kompozitnými (korintskými) hlavicami. Po obvode stien haly sa čiastočne zachovala nádherná štuková výzdoba. 

Foto: Soňa Sadloňová

Stavba bola na svoju dobu pokroková, najvýraznejším architektonickým prvkom je hala so zaskleným stropom a bazilikálnym osvetlením.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Ostatné miestnosti zdobia sústavy rokokových kartuší, z ktorých najzaujímavejšie sú ikonograficky netradične riešené personifikácie štyroch ročných období. Štuková výzdoba sa na druhom poschodí zachovala aj v ďalších dvoch miestnostiach orientovaných do dvora. V jednej z nich dominujú na strope miestnosti dva rodové erby.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

"Krása práce na projekte, akým bol palác Vidora Csákyho, spočíva v jeho autenticite a originalite, v akej sa zachoval, bez nutnosti hľadania a tvorby predpokladov. I napriek tomu, že doba socializmu sa častokrát stavala k podobným hodnotám odmietavo, je jasné, že to, čo tu vybudovali naši predchodcovia, nenechalo chladným ani túto epochu našej histórie, ktorá zrejme nenašla odvahu zničiť ju. Je šťastím tohto domu i nás, že táto pompézna graciózna elegancia si našla cestu späť do života prostredníctvom osvieteného majiteľa, ktorý prinavrátil lesk jej zanedbanej kráse," hovorí Šmondrk v rozhovore pre časopis Átrium.

Podklady: Norbert Šmondrk, Štúdio K.F.A.

Poloha diela

Ing. arch. Norbert Šmondrk

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím