Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. november 2017
0
1733

Palác Vidora Csákyho, Bratislava

Rekonštrukcia mestského paláca. Beh na dlhé trate.
Palác Vidora Csákyho, Bratislava
Autori: Ing. arch. Norbert ŠmondrkNávrh: 2005 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Štúrova 16, Bratislava, SlovenskoPublikované: 30. november 2017

Pompézna a graciózna elegancia. Prinavrátenie lesku zanedbanej kráse - autentickým a originálnym hodnotám, síce historizujúceho, ale noblesného neobarokového objektu z konca XIX. storočia. Norbert Šmondrk, ktorého poznáme ako silného súčasného architekta a dizajnéra, teraz potvrdil svoj cit pre kontextuálnu prácu v historickom prostredí.

"Palác Vidora Csákyho patrí medzi časovo najrozsiahlejšie projekty, ktoré som realizoval.” Norbert Šmondrk tentokrát stál pri “oprašovaní” a dolaďovaní interiéru pre nového nájomníka a zavádzaní stavby do života. Hlavná časť rekonštrukčných prác na paláci bola realizovaná už v rokoch 2006 a 2007. Pred časom tento špecifický priestor našiel dôstojného užívateľa, ktorým je ambasáda Kórejskej republiky. 

V bohato zdobených komnatách sa tu kedysi odohrával bežný život rodiny grófa Vidora Csákyho. Palác si dal ako jedno z viacerých sídel vo Viedni a Budapešti navrhnúť viedenským architektom Heinrichom Adamom. V roku 1892 prekvital košatý neobarok, a tak palác ovplýval radom honosných detailov na uličnom priečelí, ale aj v interiéroch. V prvej polovici dvadsiateho storočia k objektu pribudol takzvaný Baťov trakt a neskôr budova skladov. Následne palác na niekoľko desaťročí obsadila poliklinika s príznačnými socialistickými intervenciami. Totálna rekonštrukcia prišla na rad až po dlhých rokoch bezvládia, kedy sa palác stal čiernou ovcou celej ulice.

Foto: Soňa Sadloňová

Dôkladná očista odstránila zhubné nánosy minulosti, zveľadila všetky zachované štukové, kováčske a stolárske prvky, vitráže a leptané sklá a k ich figuratívnej lyrike pridala nenápadné novotvary poňaté v súčasnej výrazovo redukovanej estetike. Novostavbu vo dvore s pôvodnou budovou spája lávka a podkrovie sa premenilo na administratívne priestory.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: Štúdio K.F.A.
Pohľad - uličná fasáda
Pohľad - uličná fasádaAutor: Štúdio K.F.A.
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Palác je zaujímavý nielen pri pohľade z ulice vďaka bohato zdobenej fasáde s eklektickými výrazovými prostriedkami, krásne dekoratívne kovanou mrežou nadsvetlíka nad vstupom a balkónovým zábradlím, ale aj pôvodnou honosnou výzdobou v interiéroch. 

V prejazde sú po obidvoch stranách vstupy na schodiská, ktoré rámujú portály s dvojicami mramorových stĺpov. V portáloch so pseudobarokovými dverami sa zachovali pôvodné leptané sklá s alegóriami hudby a poézie.

Foto: Soňa Sadloňová

Pravé schodisko je reprezentačné. Má kované zábradlie zdobené neobarokovou akantovou rozvilinou s rokokovou mriežkou.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Reprezentačné priestory sa nachádzajú na druhom poschodí v piano nobile. Svetlá výška miestnosti je 5,5m. Vo vstupnej hale sú dve dvojice stĺpov pokryté štukolustrom s kompozitnými (korintskými) hlavicami. Po obvode stien haly sa čiastočne zachovala nádherná štuková výzdoba. 

Foto: Soňa Sadloňová

Stavba bola na svoju dobu pokroková, najvýraznejším architektonickým prvkom je hala so zaskleným stropom a bazilikálnym osvetlením.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Ostatné miestnosti zdobia sústavy rokokových kartuší, z ktorých najzaujímavejšie sú ikonograficky netradične riešené personifikácie štyroch ročných období. Štuková výzdoba sa na druhom poschodí zachovala aj v ďalších dvoch miestnostiach orientovaných do dvora. V jednej z nich dominujú na strope miestnosti dva rodové erby.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

"Krása práce na projekte, akým bol palác Vidora Csákyho, spočíva v jeho autenticite a originalite, v akej sa zachoval, bez nutnosti hľadania a tvorby predpokladov. I napriek tomu, že doba socializmu sa častokrát stavala k podobným hodnotám odmietavo, je jasné, že to, čo tu vybudovali naši predchodcovia, nenechalo chladným ani túto epochu našej histórie, ktorá zrejme nenašla odvahu zničiť ju. Je šťastím tohto domu i nás, že táto pompézna graciózna elegancia si našla cestu späť do života prostredníctvom osvieteného majiteľa, ktorý prinavrátil lesk jej zanedbanej kráse," hovorí Šmondrk v rozhovore pre časopis Átrium.

Podklady: Norbert Šmondrk, Štúdio K.F.A.

Poloha diela

Ing. arch. Norbert Šmondrk

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím