Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. apríl 2022
0
423

Bratislava má dizajn manuál, ktorý pomôže zjednotiť povrchy chodníkov

Vďaka jasne nastaveným pravidlám bude možné ľahko predchádzať nesystematickej voľbe materiálov či tvarov.
Bratislava má dizajn manuál, ktorý pomôže zjednotiť povrchy chodníkov

Dokument s názvom Princípy a štandardy povrchov chodníkov má slúžiť samospráve, mestským častiam, ale aj súkromným aktérom ako návod pri výmene povrchov chodníkov. Kľúčovou súčasťou manuálu je zonácia, ktorá systematicky upravuje druh povrchov na základe toho, kde sa chodník v rámci Bratislavy nachádza.

Asfalt, betónová dlažba, kamenné kocky či mlat. V Bratislave nájdeme na chodníkoch desiatky rôznych povrchov. Po prvýkrát má však hlavné mesto a jeho organizácie manuál, ktorý ponúka riešenie pre ich zjednotenie. V Bratislave nájdeme už dnes niekoľko chodníkov, ktoré sa v poslednom období zrekonštruovali v súlade s týmto manuálom. Ide o chodník v blízkosti Malého trhu, pred poštou na Námestí SNP, na Jeséniovej ulici, a tiež na ulici Prokopa Veľkého.

„Naším zámerom je postupne meniť staré asfaltové povrchy za kamennú dlažbu, čo sme už v niektorých lokalitách aj zrealizovali a budeme v tom pokračovať.“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Voľba povrchov vychádza z novo-navrhovanej zonácie mesta. To znamená, že v  centre budú platiť odlišné pravidlá pre výber povrchu chodníkov ako na sídliskách, v historických areáloch či v mestských parkoch. Zonácia prináša do celého procesu systém, ktorý Bratislave dlhé roky chýbal.

„Manuál ponúka zrozumiteľný návod všetkým aktérom v meste, ktorí sa podieľajú na oprave či výmene povrchov chodníkov. Vďaka jasne nastaveným pravidlám bude možné ľahko predchádzať nesystematickej voľbe materiálov či tvarov. Navyše celý dokument uľahčuje prácu projektantom, ktorí nemusia nanovo vymýšľať riešenia. Túto prácu sme urobili za nich,“ priblížil Roman Žitňanský, riaditeľ Sekcie verejných priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Manuál bližšie vysvetľuje aj priestorové princípy, napríklad, ako sa má lemovať pás popri fasáde domu, zeleni či pri vozovke. Tieto detaily vnášajú poriadok do celkovej podoby chodníkov a sú základným predpokladom pre ich funkčnosť, trvácnosť, kvalitu a estetickosť. Dokument tiež definuje štandardy jednotlivých typov povrchov, či už je to kamenná alebo betónová dlažba, liate alebo súvislo spevnené, či nestmelené povrchy.

Modelové situácie zase približujú principiálne riešenia pre typické situácie objavujúce sa po celom meste. Vybrané situácie boli identifikované ako priestorové situácie, ktoré sa často opakujú alebo majú potenciál sa opakovať, vďaka čomu je možné vytvoriť všeobecne aplikovateľné princípy vyhotovenia povrchov chodníkov.

„Dôležitým zjednocujúcim prvkom chodníkov je nová ´Bratislavská betónová dlažba´. Po vzore iných miest vo svete navrhujeme dať jednotný vizuál dláždeným priestorom mesta. Snahou je vytvoriť jednu vrstvu v identite mesta a zároveň mať po ruke praktické, ekologické a estetické riešenie povrchov dláždených chodníkov,“  doplnil Žitňanský.

Bratislavská betónová dlažba je určená, napríklad, pre významné ulice alebo pre zdôraznenie vstupu do dôležitých verejných inštitúcií. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa. V prípade bezproblémového priebehu by obyvatelia Bratislavy mohli vidieť prvé vydláždené ulice touto dlažbou na jeseň.

Z hľadiska klimatickej zmeny treba pri obnove chodníkov zohľadňovať aj odvádzanie vody počas dažďov. Z praktického aj funkčného hľadiska MIB podporuje odklon od súvislo spevnených povrchov. Lepšou alternatívou sú vodopriepustné chodníky, prípadne rozoberateľné chodníky. Práve rozoberateľné chodníky sú užitočné v situáciách, kedy treba na ulici vymeniť potrubie, osadiť nový mobiliár, prípadne nové dopravné značky. Tento typ dlažba sa ukladá do nespevneného povrchu, a tým pádom sa ľahko rozoberá.

Princípy a štandardy povrchov chodníkov sú súčasťou Manuálu verejných priestorov. Ten spolu s jednotlivými princípmi a štandardmi na konkrétne oblasti dáva na stôl jasné pravidlá, ako by sa mali verejné priestory v meste tvoriť a obnovovať. V najbližšom čase pribudnú princípy osádzania reklamy. Postupným uplatňovaním jednotných pravidiel, ktoré sa už deje na viacerých miestach pri aktuálnych obnovách, mesto a jeho verejné priestory dostanú kompaktný vizuál. Všetky dokumenty sú voľne dostupné na https://mib.sk/manual-verejnych-priestorov/principy-a-standardy/.

Manuál si môžete pozrieť tu.

Zrekonštruovaný chodník pred poštou na Nám. SNP
Zrekonštruovaný chodník pred poštou na Nám. SNPFoto: Marek Velček
Zrekonštruovaný chodník pri Malom trhu
Zrekonštruovaný chodník pri Malom trhuFoto: Marek Velček
Zrekonštruovaný chodník na Jeséniovej ulici
Zrekonštruovaný chodník na Jeséniovej uliciFoto: Marek Velček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím