Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. júl 2022
0
261

Princípy a štandardy Pitných fontán v Bratislave

Dokument Metropolitného inštitútu Bratislavy definuje umiestnenie, aspekty bezbariérového prístupu a dizajn týchto zariadení.
Princípy a štandardy Pitných fontán v Bratislave

Dokument s názvom Princípy a štandardy Pitných fontán je súčasťou komplexného balíka Manuálu verejných priestorov. Strategický manifest, ktorý sa venuje celkovej vízii rozvoja verejných priestorov, dopĺňajú priebežne aktualizované Princípy a štandardy. Tie napríklad podrobne definujú, ako by mali zastávky a prístrešky MHD, verejné osvetlenie, povrchy, alebo reklama a zeleň v meste. Aktuálne medzi spomínané dokumenty pribudol manuál, ktorý ktorý navrhuje, kde mali byť umiestňované pitné fontány v hlavnom meste a ako by mali vyzerať.

Pitné fontány, ktoré zabezpečujú obyvateľom bezplatný prístup ku kvalitnej pitnej vode sú samozrejmou súčasťou moderných sídiel. Je však dôležité, aby fontány netvorili vo verejnom priestore vizuálny smog či pohybové bariéry. Dopomôcť k tomu majú pravidlá, ktoré pripravili odborníčky a odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy.  

Manuál rieši umiestňovanie, reklamu aj farbu

Dokument odporúča, aby vzdialenosť medzi pitnou fontánou a inými prvkami vo verejnom priestore bola po bokoch aspoň 1,5 metra. Zároveň by fontána nemala byť v tesnej blízkosti odpadkového koša. Prístup k pitným fontánam má byť bezbariérový, aby sa k nim dostali aj ľudia na vozíku. Nové pravidlá zahŕňajú aj pravidlá umiestňovania reklamy na pitné fontány. Dizajn fontán nesmie zahŕňať ozdoby a nesmie byť využívaný ako reklamná plocha. Je však možné zakomponovať logo zriaďovateľa, sponzora, či QR kód s informáciami, s tým, že tieto prvky musia byť súčasťou celkového dizajnu pitnej fontány. 

V priestoroch s jedinečným charakterom, ako sú rôzne pamiatky, je možné pristúpiť k alternatívnemu autorskému stvárneniu fontány. Prijateľné je tiež osadenie na fasádach budov, pričom však treba splniť určité pravidlá.  


Pravidlá sú záväzné pre mesto a mestské organizácie

Princípmi a štandardmi pitných fontán sa riadia všetky mestské organizácie, ako sú Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), Generálny investor Bratislavy (GIB), Metro Bratislava, Mariannum či STARZ, ktoré majú vo svojich kompetenciách aj osádzanie pitných fontán. 

Pitné fontány sú tiež súčasťou viacerých projektov v Programe obnovy verejných priestorov Živé miesta, kde je ich dizajn a umiestnenie riešené s architektmi návrhu projektu a rovnako sa riadia manuálom. Naposledy pitná fontána pribudla v novootvorenom parku v Karlovej Vsi. Hlavné mesto má momentálne vo svojej správe 14 pitných fontán, údržbu a prevádzku zabezpečuje Generálny investor Bratislavy. 

Funkčné mestské pitné fontány v centre mesta sa neplánujú na základe tohto manuálu plošne meniť. Usmernenia sa prioritne týkajú osádzania nových pitných fontán, ktoré budú v meste pribúdať.  

 

Výber strán z dokumentu Princípy a štandardy pitných fontán:

 

Celý dokument Princípy a štandardy pitných fontán je dostupný v prílohe nižšie:

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím