Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. december 2015
0
12808

Stezka v oblacích - Dolní Morava

Zážitková architektúra v praxi. Symbol, umenie i adrenalín v jednom.
Stezka v oblacích - Dolní Morava
Autori: prof. Ing. arch. Zdeňek FránekInvestor: Společnost SněžníkNávrh: 2014 - 2014Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Dolní Morava, Česká republikaPublikované: 30. december 2015

V Dolnej Morave na Orlickoústecku nedávno otvorili 55 metrov vysokú vyhliadku. Atrakcia v prepočte za približne 3.7 miliónov eur by mala do oblasti Králického Snežníka prilákať ďalších návštevníkov a turisticky zviditeľniť celý región. Stavba stojaca na skalnatom hrebeni v masíve hory Slamníky vo výške 1116 metrov nad morom z hľadiska rozsahu nemá v strednej Európe obdobu. Objekt je ideovou stavbou, ktorá má umožnit návštěvníkom zažiť intenzívny pocit pobytu v oblakoch a sprostredkovať zážitok pobytu nad krajinou. Návrh pochádza z dielne architekta Zdeňka Fránka, ktorý pôsobí od roku 2012 ako dekan Fakulty umění a architektury na Technickej univerzite v Liberci. Ako pedagóg pôsobil aj na FA VUT Brno, VŠB Ostrava a Archip v Prahe. V súčasnej dobe sa venuje projekčnej, publikačnej a pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí.

Cesta na vrchol vyhliadky v je dlhá 750 metrov. Na jej začiatku sa nachádza vstupný objekt s pokladňami, informáciami a šatňami. Chodník lemuje desať informačných tabúľ. Návštevníci si na nich môžu prečítať celý rad zaujímavých informácií o krajine a prírode Králického Sněžníku. Napríklad to, že ide o najmenšie pohorie v Česku, zato ale tretie najvyššie.

Konštrukcia zo smrekovcového dreva a oceľových prvkov, ktorá výrazne prevyšuje okolitý smrekový les, je spleťou rôzne sa prelínajúcich chodníkov v celkovej dĺžke 750 metrov. Cesta je bezbariérová, na vrchol sa pohodlne dostanú aj ľudia na invalidných vozíkoch, aj s kočíkmi. Odvážlivci môžu dole zísť 101 metrov dlhým tubusom tobogánu. Z vrcholu možno vidieť masív Králického Sněžníku s údolím rieky Moravy. V prípade dobrého počasia sa dá dohliadnuť až na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch a Krkonoše so Sněžkou.

Ľudia sa na vrchol a späť nemusia dostať len jednou trasou. "Stezka v oblacích" ponúka návštevníkom celý rad nevšedných zážitkov a s týmto zámerom bola tiež podľa projektu architekta Zdeňka Franka postavená. Na vežu, ktorá nie je pravidelnou špirálou, sa stúpa po chodníkoch v niekoľkých úrovniach. Medzi poschodiami sa dá prestúpiť takzvanou pavúčou sieťou. Pri ďaľšej adrenalínovej atrakcii "kvapka" ľudia vstúpia na sieť mimo os stavby a pod sebou majú hĺbku 55 metrov. Tobogán pre cestu dole bude v zime kvôli hrozbe zrážania vlhkosti z bezpečnostných dôvodov uzatvorený.

Autor stavby architekt Zdeněk Fránek o diele hovorí ako o adrenalínovom zážitku s náučným chodníkom a peknou vyhliadkou na okolitú prírodu. "Jde o přírodní strukturu, je to abstraktivní plastika, jako když lítá můra, nahodilá stavba, která má samozřejmě svůj skrytý řád," hovorí Fránek.

Výstavba "Stezky v oblacích" prebiehala od tohtoročnej jari v blízkosti chaty Slamienka, neďaleko hornej stanice lanovky Snežník. Ľudia sa k nej môžu dostať lanovkou, alebo pešo po modro značenom turistickom chodníku. Podľa pôvodných zámerov mala byť vyhliadka otvorená už v druhej polovici leta, ale posunutie termínu spôsobila júlová veterná smršť a samotná zložitosť originálnej stavby.

Použité materiály:

- betón v základoch: 280 m3

- oceľ: 380 t

- drevo a preglejka 550 m3

- spojovací materiál: viac ako 40,000 klincov, svoriek a skrutiek

Drevostavbu projektovala a realizovala spoločnosť TAROS NOVA s.r.o.

Video stavby tesne pred dokončením nájdete nižšie:

55172
Youtube

fotografie: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Poloha diela

prof. Ing. arch. Zdeňek Fránek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím