Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2016
8
13427

Panorama City

Veľká mierka a precízny detail. Artikulovaná štruktúra výškových objektov v Bratislave.
Panorama City
Autori: Ing. arch. Juraj HermannSpolupráca: Ing. arch. Patrik Pavlásek, Ing. arch. Daniel Ružička, Ing. Jana Valachovičová, Ing. arch. Beáta Hermannová, Ing. arch. Daniel Mikunda, Ing. arch. Marek VančoInvestor: Panorama byty, s.r.o.Plocha pozemku: 9075 m2Podlažná plocha: 51 676 m2Investičný náklad: 65 mil. € Návrh: 2005 - 2013Realizácia: 2013 - 2016Adresa: Landererova, Čulenova , Bratislava 1, SlovenskoPublikované: 25. máj 2016

Polyfunkčný súbor Panorama City je jedným z najvýznamnejších Bratislavských projektov za posledné roky. Súbor vznikol v novom, rozširujúcom sa centre blízko Dunaja. Od roku 2005 pripravil P - T pre investora do tejto lokality viacero objemových štúdií, ktoré sa nakoniec stali podkladom pre zadanie jednému z najvýznamnejších svetových architektov súčasnosti – Ricardovi Bofillovi z Barcelony. V rokoch 2005 až 2008 tak ako domáci partner kancelárie Ricardo Bofill Taller de Arquitectura spolupracovali na príprave projektovej dokumentácie polyfunkčného súboru Panorama City. Tento návrh zlučoval funkcie administratívy, obchodu, služieb, hotela a bývania, a predstavoval tak plnohodnotný polyfunkčný súbor v polohe rozpínajúceho sa bratislavského mestského centra pozdĺž brehu rieky Dunaj.

Foto: Monika a Ľubo Stacho
Situácia
Situácia

Pôvodný návrh Ricarda Bofilla bol vytvorený ešte v roku 2007, teda v predkrízovom období. Zmenám, ktoré následne nastali v realitnom biznise sa musel prispôsobiť celý projekt Panorama City. Nasledovalo výrazné zredukovanie celkového stavebného programu a zredukovanie výšky obytných častí. Z návrhu Bofilla zostala prakticky zachovaná iba najpodstatnejšia časť - dvojica obytných veží s charakteristickým trojuholníkovým pôdorysom. Táto koncepcia dovolila orientovať maximálnu plochu fasád z výhľadom na Dunaj a výrazne obmedzila vzájomné tienenie veží.

Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo StachoFoto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho

Bofill navrhol celosklené štíhle veže, ktoré v evokovali skôr administratívne výškové stavby, preto boli do súčasnej podoby projektu navrhnuté otvorené obytné loggie pre každý byt. Jednotlivé bloky čistých hladkých stien s „vyhryznutými“ objemami loggií využívajú rôzne uhly dopadu slnečných lúčov a vytvárajú tak hru svetla a tieňa. Architektonický výraz obytných veží okrem samotných loggií výrazne ovplyvňujú priebežné biele horizontálne parapetné pásy rozličnej výšky. Sú vyhotovené z tepelnoizolačných výplní na báze pohľadového hliníkového plechu hrúbky 3 mm. V zasklených častiach fasády sa strieda priehľadná plocha s netransparentnou výplňou tepelnoizolačných panelov s predsadeným sivým kaleným sklom. Charakteristické sú najvyššie podlažia, na ktorých dominujú v nárožiach veľké presklené terasy, evokujúce určitú afinitu s architektúrou blízkeho Toweru 115. Výškové obytné budovy sa stali neoddeliteľnou súčasťou panorámy Bratislavy.

Foto: Monika a Ľubo Stacho

Obe fasády orientované na Dunaj sú doplnené o zapustené lodžie. Na hladšej ploche tretej, severnej fasády sú lodžie patriace apartmánom situované pri vertikálne prebiehajúcom páse vetracích žalúzií. Tento pás je výrazným kompozičným prvkom severnej fasády. Za lamelami sa ukrýva technológia chladenia a vyústenie vzduchotechniky veží. V nárožiach sú loggie trojizbových a štvorizbových bytov.

Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho

Racionálna a čistá silueta veží je pri bližšom pohľade vyvážená menšou mierkou a precíznym detailom. Popri výrazných vodorovných pásoch sa návštevníkom komplexu Panorama City zaujme aj veľmi čisté farebné riešenie celého diela, keď biela farba prechádza exteriérmi do najmenších detailov.

Foto: Monika a Ľubo Stacho

Podnož je jednoducho a presvedčivo architektonicky stvárnená. Horizontálne línie lamelových parapetov sa striedajú s bezrámovým zasklením. Hromadné garáže, ktoré sú situované na 1. až 4. poschodí sú elegantne integrované a nenarúšajú celistvý výraz fasády.

Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho

Dispozičné riešenie

Prízemie zastrešuje obchodné prevádzky, v suteréne a na 1. až 4. poschodí podnože sú hromadné garáže. Hlavné vstupné haly do obytnej časti sú prístupné z Landererovej ulice, z nich je zabezpečený prístup do komunikačných jadier veží so štvoricami rýchlovýťahov.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénu
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemia
Pôdorys 1.-4. (2.-5.) NP
Pôdorys 1.-4. (2.-5.) NP

Byty sa nachádzajú na 5. až 33. poschodí. Sú v pôdoryse rozmiestnené okolo centrálneho komunikačného jadra, pričom atraktívne nárožné polohy využívajú troj a viacizbové byty, medzi nimi sú rozmiestnené dvojizbové byty. Na severnej fasáde sú navrhnuté vždy dvojizbový apartmán a jednoizbové štúdio, medzi ktorými je situovaná technická miestnosť pre chladenie a vzduchotechniku. Vo vnútorných dispozíciách bytov sú pri fasáde rozmiestnené všetky obytné miestnosti, priestory príslušenstva sa nachádzajú pri železobetónovom jadre stavby. V menších jedno a dvojizbových bytoch sú kuchyne riešené ako vnútorné, v ostatných bytoch sú pri fasáde. Pre všetky byty sú ako súčasť príslušenstva navrhnuté na garážových podlažiach uzamykateľné skladovacie priestory. Každý z nich má k dispozícii balkón alebo loggiu.

Trojuholníkový tvar veží umožnuje orientáciu bytov a výhľad na panorámu mesta. Použitie sadrokartónových medzibytových priečok umožňuje do budúcnosti variabilitu a flexibilitu dispozičného riešenia bytov. Jednotlivé byty bude možné nezávisle od nosného systému celej stavby bez problémov zväčšiť alebo zmenšiť podľa meniacich sa životných potrieb majiteľov.

Na 5. až 28. poschodí (6. až 29. N.P.) je 11 bytov - z toho dva apartmány bez zabezpečeného preslnenia.

Pôdorys 5.-28. (6.-29.) NP
Pôdorys 5.-28. (6.-29.) NP

Na 29. až 32. poschodí (30. až 32. N.P.) sa nachádza 9 bytov - z toho 2 apartmány. 

Pôdorys 29.-32. (30.-32.) NP
Pôdorys 29.-32. (30.-32.) NP

Na najvyšších podlažiach sú tri veľkometrážne byty. Byty majú v rohoch dispozície rozsiahle terasy a krby. 

Pôdorys 33. (34.) NP
Pôdorys 33. (34.) NP
Rez
Rez

Základné údaje o stavbe:

Veže komplexu Panorama City sa so svojou výškou 112,20 m a 112,60 m stali najvyššími stavbami na Slovensku.

Celková plocha riešeného územia: 14.030,6 m2
Zastavaná plocha prízemia: 6.577,5 m2
Celková úžitková plocha objektu: 112.492,1 m2
Prenajímateľná plocha pre obchod a služby: 3.911,2 m2
Celkový obostavaný priestor stavby: 358.984.0 m3
Celkový počet podlaží: 35, z toho 34 nadzemných
Počet bytov: 606 bytových jednotiek, z toho 56 apartmánov
Počet parkovacích miest v objekte: 932 stojísk, z toho 30 pre invalidov
Predpokladaný max. počet obyvateľov: 1484
Predpokladaný počet zamestnancov: 10

Za podkaldy ďakujeme Jurajovi Hermannovi a za krásne fotografie Monike a Ľubovi Stachovi.

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Hermann

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím