Advertorial

Dizajnové novinky 2025 od Materia x Kinnarps

Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...

Energeticky úsporné okná aj pre nízkoenergetické domy

Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...

Za dverami Dorsis nájdete nielen bezpečie a pokoj, ale aj eleganciu a nadčasový design

Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...

Myotis stôl - "menej je viac"

Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?

Imperiálna kvalita zvukov a emócií z prírody. Spoznajte koncertnú sieň vo Weikersheime v Nemecku

Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...

Dizajn bez kompromisov: detail, ktorý mení spôsob otvárania dverí

Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Obnova sídliskového dvora Agátka, Trnava

Výrazné zlepšenie verejného priestranstva ako výsledok krajinársko-architektonickej súťaže.
Diela
Red 304.06.2025
8740+35
Obnova sídliskového dvora Agátka, Trnava
Autori: Ing. Ivana Štigová Kučírková, MSc. (krajinná architektúra)Spolupráca: Ing. Michal Štiga (krajinná architektúra), Ing. Marian Papp (odborna spolupraca vodného hospodárstva )Plocha pozemku: 85 580 m2Investičný náklad: 3,5 mil. €Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Spartakovská , Trnava, SlovenskoPublikované: 4. jún 2025

Príbeh projektu sa začal v roku 2017, keď mesto Trnava vyhlásilo architektonicko-krajinársku súťaž na obnovu sídliskového dvora Agátka.

Areál nesie svoje meno podľa kopca Agátka, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti riešeného územia, v bezprostrednej blízkosti zimného štadióna a OC Aréna. Súťaži predchádzalo príkladné participatívne plánovanie s občanmi, vďaka ktorému sa vytvorili podmienky, ktoré boli následne zapracované do súťažného zadania. Projekt je spoločným dielom mesta, autorov a obyvateľov.

Situácia - schéma s vyznačením jednotlivých zón
Situácia - schéma s vyznačením jednotlivých zón

Projektová dokumentácia (DUR a neskôr DRS) bola vypracovaná v rokoch 2019 – 2020, stavebné povolenie bolo vydané v roku 2021 a realizácia prebiehala od marca do decembra 2022. Celková hodnota projektu dosiahla približne 3,5 milióna eur, pričom financovanie bolo zabezpečené primárne z fondov Európskej únie. Územie s rozlohou cca 85 580 m² bolo pre lepšiu prehľadnosť rozdelené do piatich sektorov.


Zóna A
Zóna A bola charakteristická rastrovitou výsadbou a geometrickými detskými hernými plochami. Keďže bola revitalizovaná krátko pred súťažou a spĺňala účel, všetky jej existujúce prvky boli zachované. Petangové ihrisko bolo presunuté z exponovaného miesta do tieňa stromov. Pribudli dve nové herné plochy: EPDM plocha so zapustenými trampolínami a terénnymi modeláciami a EPDM plocha s vodným ihriskom, ktoré sa stalo obľúbeným miestom počas letných mesiacov. V západnej časti zóny boli vybudované verejné toalety s vybavením pre imobilných návštevníkov a prebaľovacími pultmi.


Zóna B
Zóna B zahŕňa komplexnú prestavbu školského športového areálu, kde boli vybudované samostatné multifunkčné ihriská a 200-metrová atletická dráha. Pôvodné detské ihrisko rozšírili nové herné prvky a doplnilo veľké workoutové ihrisko, čím sa zlepšila ponuka programu pre rôzne vekové skupiny. Zároveň pribudli exteriérové triedy, ktoré rozšírili možnosti výučby smerom k environmentálnej výchove a neformálnemu vzdelávaniu v prírodnom prostredí. Zrekonštruovaný bol tiež hlavný vstup do areálu, kde pribudlo oplotenie v tvare farebných pasteliek. Vznikli aj dva nové vstupy – zo severu vedie citlivo umiestnený mlatový chodník medzi existujúcimi vzrastlými stromami, z juhu je zrealizovaný nový prístup priamo k športovým ihriskám. Všetky školské areály v Trnave sú po vyučovaní voľne prístupné verejnosti, čo prispieva k zvýšeniu kvality života v lokalite. Areál sa pravidelne využíva na športové súťaže a verejné podujatia.


Zóna C
Zóna C je miestom výrazného krajinotvorného zásahu. Vznikol tu 280 metrov dlhý umelý vodný tok s jazierkom, ktorý sa stal symbolom celého projektu. Voda v systéme cirkuluje – čerpá sa z podzemnej nádrže a prúdi späť do najvyššieho bodu - k umelému prameňu. Hladina potoka dosahuje 10–15 cm, má meandrujúci charakter (hlavne v severnej časti) a jeho brehy kombinujú brehové porasty a trávniky, ktoré umožňujú miestami aj priamy kontakt s vodou. Systém je zatrubnený v miestach križovania s chodníkmi.

Územie bolo obohatené o kvetinové lúky s upraveným režimom kosenia, čím vznikli „pobytové lúky“ ako alternatíva k formálnym trávnikom. Okrem zlepšenia mikroklímy a vodozádržnej funkcie vodného toku projekt prispel aj k zvýšeniu biodiverzity a estetickej hodnoty priestoru.


Zóna D
Zóna D zahŕňa kopec Agátka, ktorý bol pred obnovou nevyužívaným a zanedbaným územím. Vyznačoval sa hustým porastom agátov a patril k „neprístupným miestam“ v rámci riešeného územia. Na jeho úpätí, vo východnej časti, bolo umiestnené prírodné detské ihrisko s prvkami z agátového dreva. Zachovanie jeho prírodného charakteru a „divokosti“ uprostred mesta patrilo medzi kľúčové prvky návrhu revitalizácie územia. Po minimálnych zásahoch, ako je vytvorenie prírodného chodníka, odstránenie vybraných jedincov agátov a doplnenie  osvetlenia, sa kopec stal vyhľadávaným miestom. Na vrchole vzniklo drevené vyhliadkové a pobytové plató a prírodné ihrisko rozšírili ďalšie herné prvky a hobitie domčeky votknuté do svahu.


Zóna E
Zóna E sa sústreďuje na rekonštrukciu detského ihriska pre najmenších a vytvorenie rozsiahlej komunitnej záhrady so zapustenými a vyvýšenými záhonmi. Táto záhrada zahŕňa aj spoločné kompostovisko, hojdacie siete, prípojky s úžitkovou vodou a mobiliár. Schodisko medzi ulicami V. Clementisa a Spartakovská, ktoré predtým malo nevhodné proporcie, bolo zachované a kompletne zrekonštruované.

V juhozápadnej časti územia okolo kopca Agátka, ako aj v severnej časti okolo komunitných záhrad, vznikli nové cyklistické prepojenia.

 

Porovnanie východiskového a súčasného stavu:

Fotografia východiskového stavu s vyznačením riešeného územia
Fotografia východiskového stavu s vyznačením riešeného územia
Nový stav
Nový stav

Projekt obnovy sídliskového dvora Agátka v Trnave predstavuje príkladný model integrácie verejného priestoru, školských areálov a ekologickej obnovy v mestskom prostredí. Jeho realizácia zlepšila kvalitu mikroklímy, ale prispela aj k zvýšeniu biodiverzity a komunitného života v tejto časti mesta. Tento projekt je prínosom nielen pre Trnavu, ale aj pre širší kontext slovenských krajinárskych projektov.

Aktuálne fotografie z mája 2025:

Podklady: Ing.Ivana Štigová Kučírková
Fotografie: archív autorov, Mgr. Lukáš Patrik, Mgr. Matej Cagala, Natália Mokoš Hulmanová

Ing. Ivana Štigová Kučírková, MSc.

Poloha na mape

Súvisiace články

Vložené
24. máj 2025
0
874
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím