Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2021
1
678

Revitalizácia Kostnického námestia, Praha

Citlivá rekonštrukcia verejného priestoru v spleti ulíc Žižkova.
Revitalizácia Kostnického námestia, Praha
Autori: Ing. arch. Hana Špalková, Ing. Radmila FingerováSpolupráca: Ing. arch. Irena Boumová, Ph.D., Ing. Richard Fischer, Ing. arch. Jan Pešta (konzultácie), Ing. arch. Marek PrchalPlocha pozemku: 2010 m2Zastavaná plocha: 47 m2Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Kostnické náměstí , Praha 3 - Žižkov, Česká republikaPublikované: 6. november 2021

Kostnické námestie vzniklo koncom 19. storočia spoločne s výstavbou Žižkova ako uzavretá oáza uprostred kamenného mesta. Parkový priestor, ktorý sa elegantne vysporiadal s prudko klesajúcim terénom zviera serpentína priľahlých ulíc. Takmer rovná plocha námestia má v dramatickom žižkovskom kontexte špecifický charakter.

Pôvodný ráz námestia narušilo v 20. storočí predovšetkým necitlivé umiestnenie trafostanice pre napájanie električiek a jej neskoršia dostavba, s ktorou súviseli nevhodné úpravy parkovej časti. Vzniklo mnoho bariér a terénnych zlomov, ktoré voľný priestor ešte viac rozčlenili. Z autentických remeselných prvkov drobnej architektúry zostali torzá vo veľmi zlom technickom stave.

Foto: Aleš Motejl

Dianie trpezlivo sledovala pätica stromov, ktoré vyrástli do svojej súčasnej krásy. Ich koruny obohatili námestie o zelenú  klenbu a pokojnú atmosféru. Stali sa nenahraditeľnou estetickou a mikroklimatickou súčasťou miesta.

Návrh revitalizácie námestia založili architektky Radmila Fingerová a Hana Špalková na úcte k pôvodným tvorcom. “Snahou bylo obnovit jeho důstojnost a kultivovanost, která čiší ze starých fotografií. Zároveň má prostor působit obyčejným, prostým dojmem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys celého Žižkova od doby jeho vzniku,” vysvetľujú.

Foto: Aleš Motejl

V prvom kroku odstránili zbytočné bariéry, rozšírili rovný “plac” medzi svahovitými ulicami a dotvorili priestor zelenej oázy.

Zachované historické schodisko, kamenné múry a časti liatinového zábradlia boli citlivo opravené a doplnené. Na obvodovom chodníku opäť vyniká vzor pražskej mozaiky, zhotovenej podľa dobových fotografií. 

Výrazovo skromné stvárnenie nových prvkov necháva vyniknúť jemnosť a zdobnosť historických umelecko-remeselných prvkov drobnej architektúry i okolitých domov, vytvárajúcich priestor najmenšieho žižkovského námestia.

Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl

Navrhnuté priepustné povrchy a vegetačné strechy na existujúcej budove aj na novo navrhnutej kaviarni prispievajú k zvýšenej retenčnej schopnosti územia. V hustej spleti inžinierskych sietí  sa podarilo nájsť miesto na akumulačnú nádrž pre dažďovú vodu, ktorá je využívaná na splachovanie toaliet a závlahu. 

Priestorová redukcia technického objektu pre napájanie električiek sa ukázala ako nerealistická. S budovou preto architektky zaobchádzali ako s prirodzenou súčasťou parku, ktorý prostredníctvom terénnych úprav rozšírili aj o pôvodne nevyužiteľné plochy po jej obvode. Opravenú fasádu doplnila extenzívna zeleňa na pohľadovo exponovanej streche.

Cenným ťažiskom v kontexte okolia je voľný priestor pod korunami stromov, orámovaný rastlinami. Vodný prvok skrytý v dlažbe – zahmlievací systém, prispieva k lepšej mikroklíme v letných dňoch. 

Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl

Zázemie tvorí novostavba kaviarenského stánku, ktorá zastrešuje tiež bezbariérové ​​toalety a priestor na skladovanie mobilného nábytku a záhradných hier. Kaviarenský stánok zároveň podporuje kultúrne a sociálne aktivity a zvyšuje bezpečnosť priestoru.

Foto: Michal Cetkovský
Foto: Michal Cetkovský
Foto: Michal Cetkovský
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Situácia
SituáciaAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - pôdorys
Kaviarenský stánok - pôdorysAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - pozdĺžny rez
Kaviarenský stánok - pozdĺžny rezAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - priečny rez
Kaviarenský stánok - priečny rezAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - severný pohľad, otvorený
Kaviarenský stánok - severný pohľad, otvorenýAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - severný pohľad, zavretý
Kaviarenský stánok - severný pohľad, zavretýAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Východiskový vs. súčasný stav
Východiskový vs. súčasný stavAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková

Autorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková

Poloha diela

Ing. arch. Hana Špalková
Ing. Radmila Fingerová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím