Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2021
1
931

Revitalizácia Kostnického námestia, Praha

Citlivá rekonštrukcia verejného priestoru v spleti ulíc Žižkova.
Revitalizácia Kostnického námestia, Praha
Autori: Ing. arch. Hana Špalková, Ing. Radmila FingerováSpolupráca: Ing. arch. Irena Boumová, Ph.D., Ing. Richard Fischer, Ing. arch. Jan Pešta (konzultácie), Ing. arch. Marek PrchalPlocha pozemku: 2010 m2Zastavaná plocha: 47 m2Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Kostnické náměstí , Praha 3 - Žižkov, Česká republikaPublikované: 6. november 2021

Kostnické námestie vzniklo koncom 19. storočia spoločne s výstavbou Žižkova ako uzavretá oáza uprostred kamenného mesta. Parkový priestor, ktorý sa elegantne vysporiadal s prudko klesajúcim terénom zviera serpentína priľahlých ulíc. Takmer rovná plocha námestia má v dramatickom žižkovskom kontexte špecifický charakter.

Pôvodný ráz námestia narušilo v 20. storočí predovšetkým necitlivé umiestnenie trafostanice pre napájanie električiek a jej neskoršia dostavba, s ktorou súviseli nevhodné úpravy parkovej časti. Vzniklo mnoho bariér a terénnych zlomov, ktoré voľný priestor ešte viac rozčlenili. Z autentických remeselných prvkov drobnej architektúry zostali torzá vo veľmi zlom technickom stave.

Foto: Aleš Motejl

Dianie trpezlivo sledovala pätica stromov, ktoré vyrástli do svojej súčasnej krásy. Ich koruny obohatili námestie o zelenú  klenbu a pokojnú atmosféru. Stali sa nenahraditeľnou estetickou a mikroklimatickou súčasťou miesta.

Návrh revitalizácie námestia založili architektky Radmila Fingerová a Hana Špalková na úcte k pôvodným tvorcom. “Snahou bylo obnovit jeho důstojnost a kultivovanost, která čiší ze starých fotografií. Zároveň má prostor působit obyčejným, prostým dojmem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys celého Žižkova od doby jeho vzniku,” vysvetľujú.

Foto: Aleš Motejl

V prvom kroku odstránili zbytočné bariéry, rozšírili rovný “plac” medzi svahovitými ulicami a dotvorili priestor zelenej oázy.

Zachované historické schodisko, kamenné múry a časti liatinového zábradlia boli citlivo opravené a doplnené. Na obvodovom chodníku opäť vyniká vzor pražskej mozaiky, zhotovenej podľa dobových fotografií. 

Výrazovo skromné stvárnenie nových prvkov necháva vyniknúť jemnosť a zdobnosť historických umelecko-remeselných prvkov drobnej architektúry i okolitých domov, vytvárajúcich priestor najmenšieho žižkovského námestia.

Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl

Navrhnuté priepustné povrchy a vegetačné strechy na existujúcej budove aj na novo navrhnutej kaviarni prispievajú k zvýšenej retenčnej schopnosti územia. V hustej spleti inžinierskych sietí  sa podarilo nájsť miesto na akumulačnú nádrž pre dažďovú vodu, ktorá je využívaná na splachovanie toaliet a závlahu. 

Priestorová redukcia technického objektu pre napájanie električiek sa ukázala ako nerealistická. S budovou preto architektky zaobchádzali ako s prirodzenou súčasťou parku, ktorý prostredníctvom terénnych úprav rozšírili aj o pôvodne nevyužiteľné plochy po jej obvode. Opravenú fasádu doplnila extenzívna zeleňa na pohľadovo exponovanej streche.

Cenným ťažiskom v kontexte okolia je voľný priestor pod korunami stromov, orámovaný rastlinami. Vodný prvok skrytý v dlažbe – zahmlievací systém, prispieva k lepšej mikroklíme v letných dňoch. 

Foto: Aleš Motejl
Foto: Aleš Motejl

Zázemie tvorí novostavba kaviarenského stánku, ktorá zastrešuje tiež bezbariérové ​​toalety a priestor na skladovanie mobilného nábytku a záhradných hier. Kaviarenský stánok zároveň podporuje kultúrne a sociálne aktivity a zvyšuje bezpečnosť priestoru.

Foto: Michal Cetkovský
Foto: Michal Cetkovský
Foto: Michal Cetkovský
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Situácia
SituáciaAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - pôdorys
Kaviarenský stánok - pôdorysAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - pozdĺžny rez
Kaviarenský stánok - pozdĺžny rezAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - priečny rez
Kaviarenský stánok - priečny rezAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - severný pohľad, otvorený
Kaviarenský stánok - severný pohľad, otvorenýAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Kaviarenský stánok - severný pohľad, zavretý
Kaviarenský stánok - severný pohľad, zavretýAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková
Východiskový vs. súčasný stav
Východiskový vs. súčasný stavAutorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková

Autorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková

Poloha diela

Ing. arch. Hana Špalková
Ing. Radmila Fingerová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím