Advertorial

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Prefarenzen 2026: neváhajte a prihláste svoje projekty ešte dnes!

Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?

Medzinárodná architektonická súťaž Brick Award 26 - prihlasovanie

Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Hudobná škola Wolfurt, Rakúsko

Detail, precíznosť a materiály v ich prirodzenej podobe.
Diela
Red 303.07.2018
9050+18
Hudobná škola Wolfurt, Rakúsko
Autori: Dipl.-Ing. Josef Fink, Dipl.-Ing. Markus Thurnher, MSc. Katharina Berchtold, Dipl.-Ing. Sabine Leins, Dipl.-Ing. André Sallmayer, Dipl.-Ing. Beatrix Thurnher, Luzia EugsterRealizácia: 2015 - 2017Adresa: Sternenpl. 7, Wolfurt, RakúskoPublikované: 3. júl 2018

Na prvý pohľad nie zlé. Na druhý ešte lepšie. Slušná verejná stavba. Jej pravé kvality vyniknú pri podrobnejšom preskúmaní. Toto máme celkom radi. “Hrubá stavba” je definitívnou architektúrou. Nič netreba pridávať. Nič skrývať. Architektonické i technické detaily sú dopredu precízne premyslené. Čistý geometrický koncept je zrealizovaný s mimoriadnou dôslednosťou. Betón je betónom, drevo drevom, sklo sklom, tehla tehlou a použité kovové (mosadzné) prvky sú takisto priznané v ich naturálnej podobe.

Žeby príklad pre slovenské podmienky, že aj verejné stavby môžu byť “robené poriadne”, premyslene, s dôrazom na kvalitu? Alebo radšej “rýchlo a lacno”?

V osemtisícovej obci Wolfurt, v blízkozti Bregenzu v rakúskom Vorlarlbersku nedávno vznikla zaujímavá hudobná škola a knižnica. Od roku 2014, keď bolo odbremenené centrum sídla od intenzívnej dopravy novým tunelom, začal rozvoj malého “športového a kultúrneho jadra”. Jeho súčasťou je aj nová hudobná škola, ktorej fasáda je orientovaná pozdĺž “hlavnej ulice”. Objekt je vzdialený asi pol kilometra od historického centra. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že fasáda orientovaná “do cesty” rozsiahlym zasklením nie je ideálnym riešením. Zmena organizácie dopravy však umožnila zaviesť v centrálnej zóne rýchlostný limit 30 km/h, čím sa stal priestor atraktívny a bezpečný aj pre chodcov.

Konzervatórium a budova knižnice reaguje na novú situáciu. Západná fasáda je v pravidelnom rastri členená na pätnásť identických polí so štvorcovými oknami tried (skúšobní). Atraktívne priečelie orientované do ulice tak hlavne vo večerných hodinách pôsobí ako výklad, ktorý navonok vystavuje svoj dynamický obsah. Dôležitým "mestotvorným" prvkom je aj transparentný parter s verejnou knižnicou a zapustené “podlubie” ktoré plní funkciu krytej zastávky hromadnej dopravy a slúži aj ako parkovisko bicyklov.

Foto: Martin Mischkulnig
Situácia
SituáciaAutor: Fink Thurnher

Zateplená železobetónová stavba je z vonkajšej strany obložená kontrastnou dvojicou materiálov. Ich skladba bola zvolená hlavne vzhľadom na ich trvácnosť. Drobnej textúre lícovej tehly sekunduje veľkoplošný obklad z leštenej mosadze. Zrkadliace “zlaté” platne vytvárajú hlavne vo večerných hodinách na ulici atraktívnu kulisu. Keramické lícovky s pozdĺžnym formátom 490 x 52 mm oddeľuje od tepelnej izolácie odvetraná “vzduchová medzera”.

Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig

Funkčne je budova členená po vertikále. Knižnica je na prízemí, konzervatórium na horných troch podlažiach. Zapustená terasa spája knižnicu s prednáškovou sálou a záhradou na východe. Ďalšie “vyrezanie” na severnej fasáde vedie návštevníkov do vstupných priestorov. Na pomerne priestrannú halu priamo nadväzuje dvojramenné schodisko, ktoré vedie na poschodie. Tu sa nachádzajú dve veľké (koncertné) sály, ktoré sa “prejavujú” na východnom priečelí ako rozsiahla transparentná plocha ohraničená mosadzným “rámom”. Menšie hudobné triedy sú orientované do ulice. Obdobná priestorová skladba pokračuje aj na vyšších podlažiach, avšak s tým, že veľké sály tu absentujú. Dispozícia je skrátená o jeden modul.

Pôdorys 1. PP a 1. NP
Pôdorys 1. PP a 1. NPAutor: Fink Thurnher
Pôdorys 2. NP a 3. NP
Pôdorys 2. NP a 3. NPAutor: Fink Thurnher
Pôdorys 4. NP a rez
Pôdorys 4. NP a rezAutor: Fink Thurnher

Ako centrálny spojovací prvok funguje vertikálny foyer, ktorý prebieha cez vyššie podlažia. Denné svetlo do prevýšeného priestoru vstupuje cez strešný svetlík. Galéria je pretkaná premostením, ktoré prepája prístupové chodby s jednotlivými učebňami. Tieto platformy súčasne slúžia ako oddychový a zhromažďovací priestor.

Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig

Monolitická betónová konštrukcia stavby je v značnej miere priznaná aj v interiéri. Potrebnú akustiku v spoločných priestoroch, ako aj v jednotlivých učebniach zabezpečujú podlahy, roštové stropy a “pílovité” obklady stien, ktoré sú vyhotovené z tvrdého dubového dreva bez ďalšej povrchovej úpravy.

Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig
Foto: Martin Mischkulnig

Vo Voralbersku je už takmer štandardom energetická efektívnosť objektu v štandarde “pasívneho domu”. Dobrá tepelná izolácia a vzduchotesnosť obvodových konštrukcií zabezpečuje tepelné straty na úrovni 18 kWh/m²a. Vetranie s rekuperáciou, nízkoteplotné vykurovanie a solárne panely na streche budovy dopĺňajú energetický koncept stavby.

Podklady: Robert Pintér, Stredisko medi

Poloha diela

Dipl.-Ing. Josef Fink
Dipl.-Ing. Markus Thurnher
MSc. Katharina Berchtold
Dipl.-Ing. Sabine Leins
Dipl.-Ing. André Sallmayer
Dipl.-Ing. Beatrix Thurnher
Luzia Eugster

Súvisiace články

Vložené
3. júl 2018
0
905
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím