Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. február 2018
0
1740

Kino Úsmev, Košice

"Zateplenie" bez zateplenia. Experiment, ktorý narába s témou ekonomicky úsporne, "punkovo", ale napriek (vďaka) tomu preukázal svoju životaschopnosť.
Kino Úsmev, Košice
Autori: Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, Ing. arch. Juraj ČervenýSpolupráca: Ing. Martin RatkošInvestor: Cinefil, občianske združenieNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Kasárenské námestie 1, Košice, SlovenskoPublikované: 10. február 2018

Kino Úsmev v historickom centre Košíc fungovalo nepretržite od 20. rokov minulého storočia až do roku 2012, keď bolo pre klesajúci záujem divákov zatvorené. Malé "analógové" kino nedokázalo konkurovať multiplexom vybaveným novými premietacími technológiami. V roku 2016 však zažilo reštart, tentokrát však vo výrazne pozmenenej podobe, ako repertoárové premiérové kino. Koncepcia cielená na náročného diváka vytvorila zaujímavú živnú pôdu pre kultúrny život.

Modernizácia technológií prebiehala ruka v ruke s novým architektonickým riešením. Cieľová skupina a obmedzený rozpočet formovali tvorivý prístup architektov a experimentálne poňatie projektu. Je tu cítiť zaujímavé prelínanie nostalgie so súčasnosťou. V interiéri akoby zastal čas. Veľká časť pôvodného zariadenia kina aj dobová atmosféra ostala zachovaná. Zvonku však architekti presadili odvážne riešenie.

Z fasády trčia dve tisícky zatepľovacích tanierových hmoždiniek. Ide o vtipnú hru, "zateplenie" bez skutočného zateplenia. Odkaz na zmenu a novú funkciu objektu. Pravidelný raster je dynamickým prvkom, mení svoj vizuál podľa dennej doby, stáva sa podkladom pre ďaľšie umelecké intervencie a hru so svetlom. Reverzibilná inštalácia sa nakoniec stala pevnou súčasťou areálu a obhájila svoje miesto.

Foto: zerozero
Foto: zerozero

Viac o projekte pre nás napísali architekti z ateliéru zerozero:

Na Jar 2016 sme boli požiadaní vytvoriť návrh aktivácie priestoru pred legendárnym kinom Úsmev v Košiciach. Súčasťou našej úlohy bola aj úprava fasád a otvorenie, prepojenie foyeru kina s malým parkom, ktorý sa nachádza pred nim. Príjemný park disponuje veľkým potenciálom a pochopili sme, že by do neho mohli expandovať aktivity a programy z vnútra budovy. Preto sme fasádu perforovali dvojicou symetrických otvorov, ktoré zabezpečujú vizuálny i faktický kontakt oboch prostredí.

Aktivácia parku spočíva v umiestnení niekoľkých architektonických elementov. Jedná sa o pódium o pôdoryse rovnoramenného kríža, ktoré slúži ako exteriérova expanzia prevádzky kaviarne. Ďalšími prvkami sú informačný pylón pri vstupe do parku a 23 m dlhá zalomená lavička. Existujúce rovnoramenné schodisko disponuje potencialitou hľadiska, z ktorého je možné sledovať dianie v priestore pred kinom. Jeho aktivácia spočíva v úprave stupňov na sedenie a farebnom nátere, ktorý bude pre všetky spomínané elementy rovnaký.

Fasády sme navrhli očistiť od zbytočných prvkov a farebne upraviť. Na hlavných fasádach kina sme navrhli reverzibilnú inštaláciu E/ti/CS. Vynechaním písmen T=Thermal a I=Insulation známej skratky ETICS (external thermal inslulation contact system) vzniká External Contact System. Inštalácia, ktorá okrem výtvarného rozmeru a informačného potenciálu nastoľuje otázky rizík zmeny geometrie, proporcií a siluety architektúr vystavených tlaku súčasného trendu energetickej úspornosti a „zbesilého zatepľovania“. Pattern zložený z 2000 kusov kotviacich elementov zatepľovacieho systému rozmiestnených v pravidelnom rastri sa stáva podkladom pre svojbytné intervencie iných umelcov. Napríklad pre umiestnenie LED svietidiel, alebo nasvetlenie štruktúry generejúc ďalšie sub-patterny tieňov, ktoré rozvibrujú siluetu objektu kina.

Fotografia modelu
Fotografia modeluAutor: zerozero
Situácia
SituáciaAutor: zerozero
Pohľady
PohľadyAutor: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero

Podklady: zerozero

Poloha diela

Ing. arch. Irakli Eristavi
Ing. arch. Pavol Šilla
Ing. arch. Juraj Červený
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím