Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. október 2018
0
2875

Kolumbárium Prievidza

Miesto posledného odpočinku.
Kolumbárium Prievidza
Autori: Ing. arch. Patrik Juríček, Ing. arch. Gabriel Szalay, Ing. Jozef JanišSpolupráca: Ing. arch. Michaela Krošláková, Ing. Mario Saavedra, Ing. Stanislava BorodovčákováNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Mariánska 570/55, Prievidza, SlovenskoPublikované: 3. december 2018

Slovensko je dosť konzeravtívna krajina. Platí to aj pre formy ukladania pozostatkov zosnulých. Vo svete je to oblasť,  ktorá  sa dynamicky vyvíja a venuje sa jej značná pozornosť. Na tomto poli sa u nás postupuje pomaly. Situáciu pozorne mapujeme. Jednou z posledných realizácií z dielne architektov je predstavované kolumbárium.

Azda najväčším problémom pohrebísk je v súčasnosti ich vysoká hustota, neprehľadnosť štruktúry a zložitý prístup k hrobovým miestam. To všetko je spojené s nedostatkom prírodných povrchov a zelene. Autori nového kolumbária, situovaného vo vyvýšenej polohe s výhľadmi, sa snažia prírodný element prirodzene zakomponovať do uceleného konceptu. Pravouhlé urnové steny sa voľne rozvíjajú pozdĺž organickej špirály, ktorá vychádza z centrálneho nástupného priestoru. Vzniká tak príjemná otvorená kompozícia s dostatkom "vzduchu". Samotné urnové steny následne poskytujú dostatočnú ochranu miest pred poveternostnými vplyvmi.

Kolumbárium sa nachádza na severovýchodnom okraji mestského cintorína, v najvyššie položenej časti areálu. Z priestoru kolumbária je viditeľná historická časťou pohrebiska, Mariánsky kostol, údolie rieky Handlovka, či horizont severného výbežku pohoria Vtáčnik. Koncepcia kolumbária je založená na kompozícii urnových stien s akcentom nástupného kruhového priestoru a urnovej brány. Oblúkový chodník vedúci cez otvory v urnových stenách ústi do pietneho miesta situovaného v závere kompozičnej osi. Návrh stvárňuje symbolickú “cestu životom“.

Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Realizácia zahŕňa nástupné plochy, vstupnú symbolickú bránu a päť urnových stien rozvinutých v tvare vejára. Na pietnej stene sú umiestnené epitafné spomienkové tabule pre tých, ktorých popol bol rozsypaný na rozptylovej lúke.

Situácia
SituáciaAutor: AGS ATELIÉR

Prírodnú podstatu návrhu má umocňovať chodník dláždený žulovými kockami a kompozícia urnových stien z pohľadového betónu a prírodného kameňa (epitafné tabule). Chodník pri vstupe symbolicky pretína „Urnová brána“. Urnové steny spolu s vegetačnými úpravami a chodníkom tvoria výraznú dominantu riešeného územia. Záverečný akcent tvorí obdĺžniková dláždená plocha ukončená pietnou stenou. Tá sa skladá z trojice navzájom posunutých segmentov.

Foto: Milan Gross

Urnové steny s obdĺžnikovým pôdorysom sú osadené kolmo na dotyčnicu prístupového chodníka, ktorý ich pretína. Miesto prieniku - prechodu chodníka cez steny je prekryté stropným prefabrikovaným panelom. Betónový prvok sa objavuje aj v pôdorysnom priemete, kde odlišný materiál opticky rozdeľuje priebežný chodník.

Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Urnové schránky sú umiestnené v štyroch radoch nad sebou. Dĺžka jednotlivých stien je 9,79 m až 15,46 m, Výška je vždy rovnaká - 2,26 m. Samotné schránky sú výrazne zapustené. Pred vplyvom počasia ich chráni vysunutá obvodová konštrukcia. Kompozícia pravidelných obdĺžnikových epitafných dosiek - vertikálne členených blokov s vystupujúcimi kamennými pásmi je ozvláštnená použitím rôzneho druhu kameňa. Urnové steny sú od ochrannej obvodovej konštrukcie oddelené lešteným antikorovým pásom.  

Foto: Milan Gross

Konštrukciu urnových stien tvoria samostatné prefabrikované železobetónové dielce. Urnové schránky zo zadnej strany uzatvárjú vertikálne deliace platne z nehrdzavejúcej ocele. Čelá urnových schránok tvoria demontovateľné epitafné tabule z lešteného kameňa.

Urnová stena - pohľad a rez
Urnová stena - pohľad a rezAutor: AGS ATELIÉR

Sadovnícka úprava kolumbária pozostáva z dvoch hlavných častí - pohľadovej izolácie priestoru pozdĺž oplotenia cintorína a úpravy samotného priestoru kolumbária. Výsadba vnáša do návrhu nový dynamický prvok, v nadväznosti na rotačný pohyb v kruhu nástupnej časti. Rozširujúca výsadba v pásoch pred stenami kolumbária dopĺňa a podporuje architektonickú kompozíciu.

Sadové úpravy
Sadové úpravyAutor: AGS ATELIÉR
Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Podklady: AGS ATELIÉR

Poloha diela

Ing. arch. Patrik Juríček
Ing. arch. Gabriel Szalay
Ing. Jozef Janiš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím