Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. október 2018
0
3855

Kolumbárium Prievidza

Miesto posledného odpočinku.
Kolumbárium Prievidza
Autori: Ing. arch. Patrik Juríček, Ing. arch. Gabriel Szalay, Ing. Jozef JanišSpolupráca: Ing. arch. Michaela Krošláková, Ing. Mario Saavedra, Ing. Stanislava BorodovčákováNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Mariánska 570/55, Prievidza, SlovenskoPublikované: 3. december 2018

Slovensko je dosť konzeravtívna krajina. Platí to aj pre formy ukladania pozostatkov zosnulých. Vo svete je to oblasť,  ktorá  sa dynamicky vyvíja a venuje sa jej značná pozornosť. Na tomto poli sa u nás postupuje pomaly. Situáciu pozorne mapujeme. Jednou z posledných realizácií z dielne architektov je predstavované kolumbárium.

Azda najväčším problémom pohrebísk je v súčasnosti ich vysoká hustota, neprehľadnosť štruktúry a zložitý prístup k hrobovým miestam. To všetko je spojené s nedostatkom prírodných povrchov a zelene. Autori nového kolumbária, situovaného vo vyvýšenej polohe s výhľadmi, sa snažia prírodný element prirodzene zakomponovať do uceleného konceptu. Pravouhlé urnové steny sa voľne rozvíjajú pozdĺž organickej špirály, ktorá vychádza z centrálneho nástupného priestoru. Vzniká tak príjemná otvorená kompozícia s dostatkom "vzduchu". Samotné urnové steny následne poskytujú dostatočnú ochranu miest pred poveternostnými vplyvmi.

Kolumbárium sa nachádza na severovýchodnom okraji mestského cintorína, v najvyššie položenej časti areálu. Z priestoru kolumbária je viditeľná historická časťou pohrebiska, Mariánsky kostol, údolie rieky Handlovka, či horizont severného výbežku pohoria Vtáčnik. Koncepcia kolumbária je založená na kompozícii urnových stien s akcentom nástupného kruhového priestoru a urnovej brány. Oblúkový chodník vedúci cez otvory v urnových stenách ústi do pietneho miesta situovaného v závere kompozičnej osi. Návrh stvárňuje symbolickú “cestu životom“.

Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Realizácia zahŕňa nástupné plochy, vstupnú symbolickú bránu a päť urnových stien rozvinutých v tvare vejára. Na pietnej stene sú umiestnené epitafné spomienkové tabule pre tých, ktorých popol bol rozsypaný na rozptylovej lúke.

Situácia
SituáciaAutor: AGS ATELIÉR

Prírodnú podstatu návrhu má umocňovať chodník dláždený žulovými kockami a kompozícia urnových stien z pohľadového betónu a prírodného kameňa (epitafné tabule). Chodník pri vstupe symbolicky pretína „Urnová brána“. Urnové steny spolu s vegetačnými úpravami a chodníkom tvoria výraznú dominantu riešeného územia. Záverečný akcent tvorí obdĺžniková dláždená plocha ukončená pietnou stenou. Tá sa skladá z trojice navzájom posunutých segmentov.

Foto: Milan Gross

Urnové steny s obdĺžnikovým pôdorysom sú osadené kolmo na dotyčnicu prístupového chodníka, ktorý ich pretína. Miesto prieniku - prechodu chodníka cez steny je prekryté stropným prefabrikovaným panelom. Betónový prvok sa objavuje aj v pôdorysnom priemete, kde odlišný materiál opticky rozdeľuje priebežný chodník.

Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Urnové schránky sú umiestnené v štyroch radoch nad sebou. Dĺžka jednotlivých stien je 9,79 m až 15,46 m, Výška je vždy rovnaká - 2,26 m. Samotné schránky sú výrazne zapustené. Pred vplyvom počasia ich chráni vysunutá obvodová konštrukcia. Kompozícia pravidelných obdĺžnikových epitafných dosiek - vertikálne členených blokov s vystupujúcimi kamennými pásmi je ozvláštnená použitím rôzneho druhu kameňa. Urnové steny sú od ochrannej obvodovej konštrukcie oddelené lešteným antikorovým pásom.  

Foto: Milan Gross

Konštrukciu urnových stien tvoria samostatné prefabrikované železobetónové dielce. Urnové schránky zo zadnej strany uzatvárjú vertikálne deliace platne z nehrdzavejúcej ocele. Čelá urnových schránok tvoria demontovateľné epitafné tabule z lešteného kameňa.

Urnová stena - pohľad a rez
Urnová stena - pohľad a rezAutor: AGS ATELIÉR

Sadovnícka úprava kolumbária pozostáva z dvoch hlavných častí - pohľadovej izolácie priestoru pozdĺž oplotenia cintorína a úpravy samotného priestoru kolumbária. Výsadba vnáša do návrhu nový dynamický prvok, v nadväznosti na rotačný pohyb v kruhu nástupnej časti. Rozširujúca výsadba v pásoch pred stenami kolumbária dopĺňa a podporuje architektonickú kompozíciu.

Sadové úpravy
Sadové úpravyAutor: AGS ATELIÉR
Foto: Milan Gross
Foto: Milan Gross

Podklady: AGS ATELIÉR

Poloha diela

Ing. arch. Patrik Juríček
Ing. arch. Gabriel Szalay
Ing. Jozef Janiš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím