Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. november 2018
0
1092

Smútočná sieň v meste Dobruška (ČR)

Dôstojné miesto na poslednú rozlúčku. Materiály, ktoré sú späté s históriou miesta našli uplatnenie v novom kontexte.
Smútočná sieň v meste  Dobruška (ČR)
Autori: Ing. arch. Miroslav Horský, Jan HametSpolupráca: Ing. Michal FreivaldInvestor: Mesto Dobruška Zastavaná plocha: 306 m2Obostavaný objem: 1310 m3Návrh: 2012 - 2014Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Kostel Svatého Ducha , Dobruška, Česká republikaPublikované: 30. január 2019

Dielo sa dostalo do užšieho výberu poroty v uplynulom ročníku Českej ceny za architektúru.

Nová smútočná sieň je súčasťou areálu mestského cintorína, ktorý sa nachádza v okrajovej časti šesťtisícového mesta Dobruška. Objekt nadväzuje na starý chodník lemovaný lipovou alejou, na pozemku pôvodne stál dom hrobára. Spojnica prechádza popri stavbe, cez celú novšiu časť pohrebiska a ústi až pri kostole svätého Ducha. Línia vzrastlých stromov pôsobí zároveň ako pohľadová bariéra a stavbu vizuálne odčleňuje od prislúchajúceho parkoviska, ktoré bolo tiež súčasťou úprav nástupného priestoru a predpolia cintorína.

Dominantou v areáli naďalej ostáva kostol svätého Ducha so zvonicou a historickým kamenným múrom. Nová časť cintorína nadviazala na túto líniu, oplotenie však kopíruje klesajúci terén. Novostavba rozlúčkovej siene v tejto línii pokračuje a stavba sa tak stáva súčasťou panorámy okolitej krajiny. Na severnej strane je obdobne navrhnuté oplotenie novej regulovanej parkovacej plochy.

Foto: BoysPlayNice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Situácia
SituáciaAutor: ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda - Horský

Architektonické stvárnenie siene je založené na postupnom horizontálnom vrstvení. Na pieskovcové murivo s výškou okolitých múrov cintorína je “posadený” presklený pás ukončený rímsou. Drevený obklad lemuje okraj plochej strechy. Nad túto úroveň vystupuje prevýšený trakt sály obložený smrekovcovým šindľom. Kompozícia je na východnej strane prerušená zvislým preskleným pásom, ktorý sa “zarezáva” aj do časti plochej strechy a kopíruje umiestnenie katafalku. Presklená plocha vytvára v sieni nad katafalkom jediný pás prirodzeného svetla, zvyšok priestoru je ponechaný v šere.

Architekti kombinujú murované a monolitické konštrukcie. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí spomínaný smrekovcový šindel, alebo pieskovcové murivo. Materiály, ktoré sú späté s históriou miesta našli uplatnenie v novom kontexte. Prevetrávaná fasáda bez ďalšej povrchovej úpravy si časom vytvorí prirodzenú patinu.

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Celý objekt smútočnej siene je “zovretý” pieskovcovou stenou, ktorá je prerušená iba kovovými vrátami. Na uzavretý dvor, ktorý zaisťuje intímny priestor pre účastníkov obradu, priamo nadväzuje hlavná sála. Obradná miestnosť je dimenzovaná pre 50 osôb. Všetko potrebné zázemie je situované po obvode.

Podstatnú časť severného traktu zaberá hygienické zázemie pre verejnosť, ktoré je celoročne prístupné aj pre návštevníkov cintorína. Nachádza sa tu tiež kancelária s vlastnou hygienou.

Východný obslužný trakt umožňuje krytú manipuláciu s nebožtíkom a jeho transport z vozidla do preberacej a prípravnej miestnosti. Vstavaný chladiaci box vystavaný  z izolačných PUR panelov slúži pre dočasné uloženie až 7 vozíkov s rakvou. Chladiace zariadenie je umiestnené v nadväzujúcej technickej miestnosti. Transport rakvy do priestoru katafalku so zdvíhacou plošinou je zabezpečený prostredníctvom vozíkov, na ktorých sú rakvy umiestnené v chladiacom boxe. Sú tak minimalizované nároky na obsluhu a celý proces obradu môže zabezpečiť aj jeden človek.

Južný modul začína miestnosťou pre pozostalých so samostatným vstupom z dvora a samostatnými dverami do siene. Ďalej je tu umiestnená miestnosť pre hudobníkov. Tá je oddelená od siene dreveným roštom. Rošty zároveň zakrývajú prestupy ventilácie a zjednocujú dvere do miestnosti pre pozostalých a kancelárie. Rošty aj ostatné vybavenie interiéru sú zhotovené z jaseňového dreva. Katafalk je pripravený na vyššie zaťaženie a vlhkosť. Pohľadovú vrstvu tvorí cementová stierka.

Celý prevádzka sa odohráva v jednej úrovni a je bezbariérová.

Pôdorys
PôdorysAutor: ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda - Horský
Rez
RezAutor: ATELIER ARCHITEKTURY, Šuda - Horský
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Poloha diela

Ing. arch. Miroslav Horský
Jan Hamet

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím