Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2023
3
1806

Návštevnícke centrum a administratívno-prevádzková budova Správy Národného parku Malá Fatra v obci Varín - architektonická štúdia

Správa a propagáciu ochrany prírody v kvalitnejšom prostredí.
Návštevnícke centrum a administratívno-prevádzková budova Správy Národného parku Malá Fatra v obci Varín - architektonická štúdia
Autori: Michal Burák, Matúš Gomolčák, Jana Varchola Buráková, Martina SchmidtInvestor: Spáva Národného parku Malá Fatra so sídlom vo VarínePlocha pozemku: 2 655 m2Zastavaná plocha: 652 m2Podlažná plocha: 1 072 m2Návrh: 2023 - 2023Adresa: Hrnčiarska 197/62, Varín, SlovenskoPublikované: 28. august 2023

Správa Národného parku Malá Fatra vďaka schváleným žiadostiam o nenávratný finančný príspevok na projekty infraštruktúry národných parkov aktuálne spolupracuje s Architektonickým štúdiom Atrium a ateliérom KILO / HONČ (viac tu) na príprave projektov pre dva investičné zámery.

Zhotoviteľom projektovej dokumentácie pre Návštevnícke centrum a administratívno-prevádzkovú budovu Národného Parku Malá Fatra v obci Varín sa v procese kvalitatívneho verejného obstarávania (kritériom na vyhodnotenie ponúk bol najlepší pomer ceny a kvality portfólia) v apríli tohto roka stalo Architektonické štúdio Atrium.

Košický ateliér aktuálne spracoval architektonickú štúdiu prestavby objektu Správy Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne. Objekt bol skolaudovaný v roku 2000, ako replika na mieste pôvodnej Schwarczerovej kúrie zo 16.storočia, ktorá musela byť asanovaná pre zlý technický stav. Cieľom projektu je vytvorenie moderného návštevníckeho centra a centra ekovýchovy národného parku, ktoré bude poskytovať školám aj širokej verejnosti prostredie na vzdelávanie a poznávanie prírody. Rekonštrukcia objektu by zároveň mala vytvoriť vhodné pracovné a reprezentatívne prostredie pre správu národného parku.

Architektonický návrh vyzdvihuje kvality dobovej kompozície (napriek tomu, že ide o repliku) a potláča nevhodné riešenia novostavby. Súčasne vytvára novú, priestorovým a dispozičným požiadavkám prispôsobenú koncepciu s jasným odlíšením aktuálnych zásahov.

Medzi prvky, ktoré svojim minimalistickým stvárnením, alebo výraznou farebnosťou dávajú najavo príslušnosť k aktuálnemu projektu, patria okenné výplne s výrazným lemovaním, nová strešná rovina a hlavný vstup. Dôležitou súčasťou projektu je bezbariérové riešenie prevádzky a jej prepojenie s upraveným exteriérom.

Výraznou úpravou prešiel aj vstupný priestor, kde architekti zjednocujú výšková úroveň foyeru a bočných krídel. Vzniká tak možnosť rozvinutia prezentačných aktivít návštevníckeho centra. Dispozičné riešenie zachováva pôvodný trojtrakt, a definuje funkčné využitie bočných krídel. Na ľavej strane prízemia nájdeme funkcia návštevníckeho a vzdelávacieho charakteru. Na poschodí je situované ubytovanie. Pravé krídlo vyhradili architekti pre administratívnu prevádzka Správy Národného parku Malá Fatra.

Vo dvore odstránili autori nevhodne riešené parkovanie a minimalizovali rozsah spevnených plôch. Spomínané úpravy umožnili otvoriť exteriér edukačným a zážitkovým aktivitám. V blízkej budúcnosti tu vzniknú aj voliéry pre zachránené vtáctvo. 

V článku predstavíme kľúčové časti architektonickej štúdie. V súčasnosti architekti pracujú na dokumentácii pre stavebné povolenie. S realizáciou by sa mohlo začať v priebehu roka 2025.

Poloha diela

Michal Burák
Matúš Gomolčák
Jana Varchola Buráková
Martina Schmidt

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím