Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. august 2019
0
451

Rekonštrukcia a prestavba arcibiskupského zámku a záhrad, Dolní Březany

Premena zámku na moderný hotel.
Rekonštrukcia a prestavba arcibiskupského zámku a záhrad, Dolní Březany
Autori: Ing. arch. Oldřich Hájek, prof. Ing. arch. Jaroslav Šafer, Ing. arch. Olga Kostřížová, Ing. arch. Pavel Lesenský, Ing. arch. Jakub KonířSpolupráca: Bára Škorpilová - Mimolimit s.r.o. (návrh interiéru), Ing. Aleš Marek - AED project a.s. (projektant), Ing. Petr Homola - AED project a.s. (projektant), Starkon (dodávateľ)Návrh: 2014 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: 5. května 1, Dolní Břežany, Česká republikaPublikované: 5. október 2019

Štvortisícová obec Dolní Břežany leží v tesnom susedstve s územím hlavného mesta Prahy. Rastúce sídlo, ktoré sa stáva atraktívnym miestom pre ľudí vyhľadávajúcich život mimo metropoly, prešlo v posledných rokoch zásadnou premenou. Výrazným podielom k nej prispelo vybudovanie dvojice špičkových výskumných zariadení. Vedenie obce sa dlhodobo zaoberá kultiváciou verejného priestoru a pri realizácii nových projektov kladie dôraz na architektonické a urbanistické hľadisko (svedčia o tom realizácie zbierajúce architektonické ceny, napríklad výskumné centrum ELI Beamlines, nový cintorín, či športová hala ocenená v rámci Českej ceny za architektúru). 

Jedným z veľkých, projektov ktoré menia tvár rastúceho sídla je aj Rekonštrukcia a prestavba arcibiskupského zámku a priľahlých záhrad.

V rokoch 2003 a 2015 podpísala cirkev s obcou Dolní Břežany zmluvu, na základe ktorej spolupracuje na jej rozvoji. Na pozemkoch, pôvodne patriacich k zámku (v minulosti hospodárske zázemie) vznikli vedecké výskumné centrá ELI Beamlines a HiLASE. Osud samotného kaštieľa bol pomerne komplikovaný. Realizovaný odvážny zámer pražského arcibiskupstva - prestavba objektu na hotel - však na jeseň minulého roka dospela do úspešného konca. Štyridsiatka izieb slúži predovšetkým odborníkom navštevujúcim spomínané výskumé pracoviská, stojace v tesnej blízkosti historického komplexu.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Stručná história objektu

Hotel Clara Futura je súčasťou historickej budovy arcibiskupského zámku. Ešte pred tým, než tú vyrástol dvojposchodový renesančný kaštieľ s kaplnkou, stávala na jeho mieste meštianska pevnosť datovaná do začiatku 14. storočia. Zásadná prestavba, ktorá zároveň znamenala zmenu funkcie, prebehla v 17. storočí. Ďalšie výrazné zásahy siahajú do obdobia raného baroka. Zámok začiatkom 18. storočia kúpil pražský arcibiskup Ferdinand Khünburg. Nasledujúce takmer tri storočia slúžil ako hospodárske a finančné zázemie pražskej arcidiecézy. Po prvej svetovej vojne na mieste sídlilo talianske veľvyslanectvo, po tej druhej ho vystriedalo Ministerstvo poľnohospodárstva, či armáda. Po vojne bol majetok cirkvi znárodnený, po revolúcii sa vrátil opäť k pôvodnému vlastníkovi...

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Architektúra

"Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní hodnotu a obohatit je o prvky moderní soudobé architektury," približujú svoj zámer a ideové východiská autori rekonštrukcie.

Všetky funkcie hotela sú situované v rámci pôvodných stavebných objektov. K tomuto riešeniu prispelo prestrešenie pôvodne otvoreného nádvoria, ktoré môže byť v súčasnej podobe celoročne využívané. Subtílna konštrukcia presklenej stanovej strechy je umiestnená nad úroveň korunnej rímsy.

V novovzniknutom priestore našlo svoje miesto hotelové lobby s recepciou, barom a spoločenskou časťou nadväzujúcou na reštauráciu hotela. Stravovacie zariadenie má kapacitu 80 miest. Terasa prepája odbytovú plochu priamo so záhradou a obnoveným zámockým parkom. Zrekonštruované otvorené ochodze, prechádzajúce okolo átria hotela, slúžia ako hlavné prístupové komunikácie k izbám. Nový sklenený panoramatický výťah, vložený do átria, prepája jednotlivé úrovne a nenarušuje historické konštrukcie zámku.

Ubytovacia kapacita pozostáva zo štyridsiatich izieb rôzneho štandardu. V najcennejšich priestoroch bol zariadený svadobný apartmán s obnovenými nástennými maľbami pôvodnej zámockej kaplnky. Arcibiskupský apartmán a salónik sa môžu hrdiť zreštaurovaným maľovaným stropom.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Nová záhrada je rozdelená na dve časti. "Menší meditativní zahrada se stupňovitými ochozy pro sezení je umístěna v sevřeném prostoru parku. Forma hlavní zahrady potvrzuje hlavní osu zámku. Je přirozeně spojena s velkou zámeckou oborou," dopĺňajú architekti.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

V južnom krídle vznikla reštaurácia, najstaršia časť severného krídla bude naďalej slúžiť ako galéria. Historická vstupná os dnes navyše nadväzuje na verejný priestor, ktorý vznikol stavbou vedeckých zariadení ELI a HiLase a tiež na zrekonštruované "námestíčko" pred obecným úradom. Všetko nasvedčuje tomu, že v Dolných Břežanoch sa koncentrujú kvalitné a ambiciózne projekty.

Situácia,
Situácia,autor: Šafer Hájek Architekti
Pôdorys 1. NP,
Pôdorys 1. NP,autor: Šafer Hájek Architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPŠafer Hájek architekti s.r.o.
Pôdorys 3. NP,
Pôdorys 3. NP,autor: Šafer Hájek Architekti
Pôdorys 4. NP,
Pôdorys 4. NP,autor: Šafer Hájek Architekti
Rez,
Rez,autor: Šafer Hájek Architekti
Pohľad južný,
Pohľad južný,autor: Šafer Hájek Architekti
Pohľad severný,
Pohľad severný,autor: Šafer Hájek Architekti
Pohľad východný,
Pohľad východný,autor: Šafer Hájek Architekti
Pohľad západný,
Pohľad západný,autor: Šafer Hájek Architekti

Návrh a zariadenie interiéru boli realizované pod taktovkou Báry Škorpilovej a jej ateliéru Mimolimit.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Jakub Zdechovan
Foto: Jakub Zdechovan
Foto: Jakub Zdechovan

Poloha diela

Ing. arch. Oldřich Hájek
prof. Ing. arch. Jaroslav Šafer
Ing. arch. Olga Kostřížová
Ing. arch. Pavel Lesenský
Ing. arch. Jakub Koníř
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím