Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. október 2018
0
569

La Monnaie de Paris - Parížska mincovňa

Dynamická meta(l)morfóza
La Monnaie de Paris - Parížska mincovňa
Autori: Philippe Prost, Mathilde Mouchel, Aurélie Lopes, David Besson GirardSpolupráca: Thierry HellecPodlažná plocha: 12 000m²Investičný náklad: 32 mil €Návrh: 2007 - 2017Realizácia: 2009 - 2017Adresa: Quai de Conti 11 , Paríž, FrancúzskoPublikované: 11. október 2018

Rekonštrukcia rozsiahleho palácového komplexu na brehu Seiny, v ktorom sídli Monnaie de Paris - najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa na svete. K neoklasicistickému bloku pribudla dostavba s perforovanou medenou fasádou. Lesklý povrch panelov, ktoré fungujú ako flexibilné tienenie, odkazuje na historickú funkciu objektu.

Parížska mincovňa je jedným z najkrajších príkladov neoklasicistickej architektúry vo francúzskom hlavnom meste. Hôtel des Monnaies bol postavený v rokoch 1767 až 1775. Autorom návrhu bol parížsky architekt Jacques-Denis Antoine. Od roku 1976 sa historická Monnaie de Paris zameriava výhradne na precíznu remeselnú výrobu medailí, zberateľských mincí, či platidiel z drahých kovov. Masová produkcia euromincí sa presunula do Bordeaux.

Rekonštrukcia rozsiahleho komplexu prebiehala od roku 2009, pod vedením parížskeho ateliéru Philippa Prosta, ktorý zvíťazil v otvorenej architektonickej súťaži. Jedným z kľúčových cieľov projektu s názvom MétaLmorphose bolo sprístupnenie mincovne situovanej v zadnom trakte paláca, jej dostavba a prepojenie s výstavnými priestormi. Musée du Conti, s rozsiahlou expozíciou venovanou mincovníctvu, sa stalo dôležitou súčasťou historického bloku v centre Paríža. Náročné zadanie si vyžadovalo skĺbiť nároky výroby a kultúrnej funkcie bloku s rozlohou 1,2 hektára. S rovnakým problémom sa musel vysporiadať už Jaques-Denis Antoine, ktorý integroval výrobu do bloku palácového komplexu.

Autor: Aitor Ortiz
Situácia
SituáciaAutor: Agence d'Architecture Philippe Prost
Schematická rezoperspektíva
Schematická rezoperspektívaAutor: Agence d'Architecture Philippe Prost
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz

Nová dostavba, kde prebieha ručné gravírovanie mincí a umeleckých predmetov je od pieskovcových múrov neoklasicistického paláca jasne odlíšená. Funkcia a náplň je navonok reflektovaná medeným plášťom. “Lesklé perforované panely pôsobia, akoby z nich boli práve vyrazené mince”, vysvetľujú architekti. Pravidelný raster kruhových otvorov zabezpečuje dostatok svetla, zároveň však pomáha regulovať osvetlenie v dielňach, ktoré možno modifikovať pomocou otvárateľných medených okeníc.

Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz

Návštevníci majú pri prehliadke mincovne možnosť nahliadnuť priamo do procesu výroby a sledovať remeselné spracovanie kovu v dielňach. Od zlievarne na prízemí vedie cesta schodiskom, ktorého steny sú obložené panelmi z ocele, medi a mosadze. Atmosféru dotvára líniové osvetlenie v zrkadle schodiska, ktoré podľa architektov evokuje žiaru roztaveného kovu.

Schodisko vedie do tmavej miestnosti materiálovne, kde sú skladované a vystavené surové materiály používané pri výrobe mincí a medailí - zlato, striebro, bronz, meď, cín, platina, nikel, či oceľ.

Prechádzajúc zo šera do svetla sa návštevník presúva do bielej miestnosti laboratória. Most, ktorý spája fasády, umožňuje návštevníkom nahliadnuť do dielne a sledovať proces leštenia, pred tým, než sa vráti do výroby. Obkladové panely, vyhotovené z kovov používaných pri výrobe mincí vytvárajú kombináciu tradičných materiálov a nových nečakaných textúr a vzorov.

Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz
Autor: Aitor Ortiz

Cesta vrcholí v priestore venovanom umeleckej zbierke, kde sú v sklenených vitrínach vystavené  medaily, mince, či busty. "Cieľom bolo prezentovať majstrovskú prácu rytcov a hodntu ich výtvorov. Kľúčová bola práca s prirodzeným osvetlením, tak aby vynikla jemnosť rytiny a použité materiály", dopĺňajú autori. Svetlo prúdiace do sedemnásť metrov vysokého centrálneho priestoru rozptylujú a usmerňujú štyri polohovateľné paravány.

Nová expozícia otvorená v septembri minulého roka pri príležitosti 250. výročia založenia Hôtel des Monnaies vzdáva lákavý hold histórii parížskej mincovne.

Autor: Aitor Ortiz

Podklady: Robert Pintér, Stredisko medi

Poloha diela

Philippe Prost
Mathilde Mouchel
Aurélie Lopes
David Besson Girard
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím