Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. február 2020
1
3748

Dom pre Babičku, Třebíč

Úprimná architektúra. Nosné a konštrukčné prvky a materiály ako významná súčasť estetiky interiéru.
Dom pre Babičku, Třebíč
Autori: Ing. arch. Dominik Saitl, Ing. arch. Benedikt MarkelSpolupráca: Ing. arch. Vilém Kocáb, Ing. arch. Martina Požárová, Oldřich Both (stavebná časť), Petr Taflíř (stavebná časť), Miloš Janda (stavebná časť), Arnošt Dvořák (stavebná časť)Plocha pozemku: 510 m2Zastavaná plocha: 97 m2Podlažná plocha: 121 m2Obostavaný objem: 475 m3Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2016 - 2019Adresa: Třebíč, Česká republikaPublikované: 22. február 2020

"Jakým soudobým vstupem je možné přispět do stabilizované obytné lokality z pozdních 90. let tvořené archetypální a měřítkově homogenní zástavbou tvořenou domy se sedlovými střechami a vikýři? Pokorným. Protože byly tvar, objem a orientace předem dány, zbývající ztvárnění vnější formy už je jen ryzím projevem vnitřního uspořádání a snahy o nízkou energetickou náročnost. Velkorysé členění na veliké plochy hladkých omítek a zasklení ve smrkových rámech, výhledů a průhledů je příjemným zklidněním v pestrém kontextu," vysvetľujú architekti svoj prístup.

Obslužné jadro domu oslobodzuje fasádu a uvoľňuje dispozičné riešenie. Spojitý interiér plynie medzi miestnosťami a poschodiami. Priehľady naprieč, v oboch smeroch, uvoľňujú napätie medzi vnútrom a vonkajškom.

Hrubé betónové tvárnice a strop z pohľadového betónu, vynesený robustným oceľovým prievlakom, sú výsledkom racionálnych úvah o úspore finančných i výrazových prostriedkov. Hladké povrchy podláh a nábytku z brezovej preglejky korunované oblúkom v hrebeni strechy sú naopak starostlivo zvolenou estetickou vrstvou. “Oba kontrastující přístupy mají společného jmenovatele v precizně zpracovaných detailech, které nestárnou a výrazové úspornosti, která nechává volný prostor pro hlavní smysl existence domu - život v něm. Dům vznikl pro babičku, její specifický životní styl a nároky. Otázky které v procesu navrhování bylo třeba správně zodpovědět vyústily v řešení, které stejně jako svěží babiččina duše nezestárne,” dopĺňajú autori.

Garáž so zelenou strechou je nekompromisným vymedzením voči výškovému rozdielu oboch priľahlých komunikácií.

Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Foto: Benedikt Markel
Situácia
SituáciaAutor: NOT BAD

Konštrukčné riešenie

Dom je založený na základových pásoch a pätkách z prostého betónu. Nosné murivo z betónových tvárnic hrúbky 200 mm je zateplené 30 centimetrami extrudovaného polystyrénu. V dutinách tvárnic, použitých na obvodových stenách priečkach (150 mm), sú vedené všetky rozvody TZB. Podkonštrukciu deliacich priečok, opláštených brezovou preglejkou, tvoria CW profily. Monolitická železobetónová stropná doska je ponechaná ako pohľadová, takisto ako systémové preklady a prievlaky. Drevený krov sedlovej strechy dopĺňajú v namáhaných častiach oceľové prvky. Všetky skladby strešnej konštrukcie sú difúzne otvorené, krov strechy je zaklopený sadrokartónovými doskami.

Okná Jánošík, so smrekovcovými profilmi a izolačnými trojsklami solar Ug = 0,60 W / m².K a štandard (Ug = 0,50 W / m².K), sú osadené do roviny tepelnej izolácie na kompozitných profiloch. 

Energetická bilancia 

Ako zdroj tepla slúži tepelné čerpadlo typu vzduch - voda. Priemerný súčiniteľ prechodu tepla je 0,19 W / m².K, merná ročná potreba tepla na vykurovanie domu 20 kWh / (m².a).

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: NOT BAD
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: NOT BAD
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: NOT BAD
Priečny rez
Priečny rezAutor: NOT BAD
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: NOT BAD
Pohľad
PohľadAutor: NOT BAD
Pohľad
PohľadAutor: NOT BAD
Pohľad
PohľadAutor: NOT BAD
Pohľad
PohľadAutor: NOT BAD

Podklady: NOT BAD

Poloha diela

Ing. arch. Dominik Saitl
Ing. arch. Benedikt Markel

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím