Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. jún 2021
0
2491

Dom pre programátora a jeho rodinu - Łomianki, Poľsko

Kompaktná silueta ukrýva bohatý vnútorný obsah.
Dom pre programátora a jeho rodinu - Łomianki, Poľsko
Autori: Jakub Majewski, Lukasz Pastuszka, Bartlomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna LesniewskaPodlažná plocha: 160 m²Návrh: 2012 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Łomianki, SlovenskoPublikované: 13. jún 2021

Realizácia poľského ateliéru Moomoo Architects bola súčasťou výstavy Rodinné domy v krajinách V4, ktorá sa uskutočnila Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska. Reprezentatívny výber spolkov vyšehradskej skupiny predstavil vybrané realizácie z posledých rokov. Nedávno sme publikovali rodinný dom v Brne, dnes sa pozrieme k našim severným susedom do mesta Łomianki.

Architekti z lodžského ateliéru navrhli dom pre programátora, ktorý býva v dome so svojou manželkou, dvoma synmi a psom. Architektúru stavby v malom meste neďaleko Varšavy výrazne ovplyvnila regulácia, ktorá stavbu v lokalite podmieňovala použitím šikmej strechy. Pri pohľade z ulice vyniká charakteristická kompaktná silueta domu, ktorá ukrýva bohatý vnútorný svet. 

Foto: Grzegorz Pędzich

Relatívne malý pozemok a požiadavka na súkromie v hustej prímestskej zástavbe viedli ku konceptu, ktorého ústredným prvkom je malé átrium. Práve centrálny otvorený priestor a využitie sklonu dvojitej sedlovej strechy na presvetlenie miestností na poschodí umožnili architektom dosiahnuť minimalistickú kompozíciu, založenú na kontraste transparentného parteru a hmoty poschodia.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Moomoo Architects
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: Moomoo Architects
Schéma
SchémaAutor: Moomoo Architects
Rez
RezAutor: Moomoo Architects

Za čistou formou sa ukrýva množstvo komplikovaných technických riešení a detailov. Neobvyklá je napríklad priesvitná garážová brána z polykarbonátu, alebo strecha bez akýchkoľvek rušivých prvkov splývajúca s fasádami domu.

Foto: Grzegorz Pędzich
Foto: Grzegorz Pędzich
Foto: Grzegorz Pędzich

Architekti sa zamerali na hľadanie riešení, ktoré by vyťažili maximum z povolenej zastavanej plochy. Átrium tvorí v letných mesiacoch ďalšiu obytnú miestnosť, ktorá je prepojená s interiérom prostredníctvom celopresklených fasád a rozmerných posuvných dverí. Toto riešenie vyhovuje najmä v situácii, keď si práca z domu nevyžaduje najvyššiu koncentráciu. Rodičia majú neustály vizuálny kontakt s deťmi, pre ktorých sa átrium stalo miestom pre hry a rôznorodé aktivity. V prípade potreby stačí zavrieť posuvné dvere, zatiahnuť rolety a oddeliť pracovisko od zvyšku domu. 

Foto: Grzegorz Pędzich

Interiér pokračuje v duchu minimalistického zovňajška. Svetlé prírodné drevo, ktoré nájdeme takmer v každej miestnosti dopĺňa jednoliate monochromatické plochy. 

Foto: Grzegorz Pędzich

Súčasťou obytnej plochy s výmerou 160 m2 je obývacia izba s kuchynským kútom, vstupná hala, kancelárska miestnosť, toaleta pre hostí a z nej prístupná hlavná spálňa s vlastnou kúpeľňou, ako aj dve detské izby so spoločnou kúpeľňou. Dispozícia sa odvíja z priestoru átria s vnútornou drevenou terasou. Atmosféru interiéru dotvárajú poťahy vybraných nábytkových prvkov a všadeprítomná zeleň. Zaujímavosťou je, že investor - programátor, objavil počas výstavby vášeň pre remeslo a stal sa sám sebe dodávateľom takmer všetkého nábytku v dome.

Podklady: Moomoo Architects

Poloha diela

Jakub Majewski
Lukasz Pastuszka
Bartlomiej Skowronek
Robert Dziki
Katarzyna Lesniewska
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím