Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. júl 2021
2
2116

"From The Garden House", Poľsko

Zasaď strom, postav dom.
"From The Garden House", Poľsko
Autori: Robert Konieczny, Michał LisińskiSpolupráca: Marcin Harnasz, Piotr TokarskiPodlažná plocha: 1997 m2Návrh: 2008 - 2011Realizácia: 2011 - 2021Adresa: Łąka, PoľskoPublikované: 28. júl 2021

Aktuálna realizácia ateliéru Roberta Konieczneho, ktorý patrí podľa počtu medzinárodných ocenení medzi najúspešnejšie v strednej Európe. Rozľahlá vila, spojená so súkromnou galériou vyrástla na pozemku, ktorý investor roky pretváral na zelenú oázu. Najprv bola záhrada, následne všetko ostatné. 

Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz

Päťdesiat kilometrov od našej severnej hranice, neďaleko rozľahlej Goczałkowickej priehrady, ktorá zásobuje vodou katovickú aglomeráciu, leží obec Łąka. V extraviláne trojtisícového sídla vlastní investor rozsiahle rozvojové územie. Plochy pôvodne zarastené nízkym krovím postupnou revitalizáciou a výsadbou mení na hodnotné parcely. V centre zóny stojí pozemok s rozsiahlou vodnou plochou, ku ktorému vedie organicky tvarovaná prístupová cesta. 

“Majiteľ mal hotový projekt záhrady, v pokročilej fáze realizácie. Chýbal mu iba dom,” vysvetľuje architekt Robert Konieczny a pokračuje: “Výsledný koncept do značnej miery definovala požiadavka na prepojenie a splynutie stavby so záhradou." V ťažisku dispozície leží zelené átrium s vodným prvkom. Na organický pôdorys prízemia, ktoré kopíruje kontúry prostredia, dosadá racionálny ortogonálny blok nočnej zóny domu. Obe poschodia prepája mäkko rezaný centrálny priestor. “Na záhradu sme mali iba minimálny vplyv, preto sme s ňou zaobchádzali ako s prírodným živlom a danou veličinou. Odtiaľ pochádza aj názov projektu,” dopĺňa Konieczny.

Ďalším dôležitým aspektom bolo želanie investora vystaviť svoje umelecké zbierky. Preto k obytnej ploche pribudli rozsiahle výstavné priestory na oboch podlažiach. Jednotlivé funkčné bloky architekti sústredili do prehľadných celkov.

Tieniace prvky na južnej a západnej fasáde uzatvárajú kompaktný blok na poschodí a chránia cenné umelecké zbierky pred priamym slnečným žiarením.

Architekti spolupracujú s investorom aj pri regulácii a formovaní okolitého prostredia. Celá zóna, rovnako ako jeho dom, bude využívať alternatívne zdroje energie.

Koncept
KonceptAutor: KWK Promes
Situácia
SituáciaAutor: KWK Promes
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: KWK Promes
Pôdorya poschodia
Pôdorya poschodiaAutor: KWK Promes
Rez A
Rez AAutor: KWK Promes
Rez B
Rez BAutor: KWK Promes
Rez C
Rez CAutor: KWK Promes
Rez D
Rez DAutor: KWK Promes
Juhovýchodný pohľad
Juhovýchodný pohľad
Juhozápadný pohľad
Juhozápadný pohľadAutor: KWK Promes
Severovýchodný pohľad
Severovýchodný pohľadAutor: KWK Promes
Severozápadný pohľad
Severozápadný pohľadAutor: KWK Promes
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz
Foto: Jakub Certowicz

V krátkosti o autorovi:

Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. V poslednom desaťročí bola pozornosť významných médií venujúcich sa architektúre sústredená takmer vždy na západ od nás. Takisto sem smerovali aj všetky významnejšie ocenenia (napríklad EU Mies Award). Zástupcovia z východnej časti kontinentu boli uvádzaní skôr ako osamotené výnimky či kuriozity pre ilustráciu. To posledné desaťročie prestáva platiť, aj vďaka generácii talentovaných architektov, medzi ktorých patrí aj Konieczny.

Pre tvorivý proces ateliéru KWK Promes je charakteristické hľadanie dobre uchopiteľného konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež detaily vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú až amorfnú formu. Výsledok vždy vyplýva priamo z počiatočnej koncepcie, ktorá určuje konštrukčné princípy celku. Takáto architektúra nie je tendenčná a nepodlieha aktuálnej móde. "Prestaňme architektúru estetizovať. Nebude formálna, ale logická a pochopiteľná", proklamuje svoj prístup autor.

Do pozornosti dávame napríklad vlastný dom architekta, alebo viacero realizácií a projektov, ktoré sme publikovali na našich stránkach (súvisiace články pod týmto príspevkom). 

Podklady: KWK Promes

Poloha diela

Robert Konieczny
Michał Lisiński

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím