Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Čoskoro

2N Webinár

Online,
9.6.2020 o 11:00 hod.

2N Webinár

Online,
10.6.2020 o 10:00 hod.

2N Webinár

Online,
10.6.2020 o 11:00 hod.

2N Webinár

Online,
11.6.2020 o 11:00 hod.

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. september 2016
0
3588

Archa Roberta Konieczneho

Vlastný rodinný dom oceňovaného poľského architekta. Výborný, ako obvykle. Silný koncept. Kvalitná realizácia a pre mnohých stavebníkov ukážka, ako sa dá s citom pristupovať k okolitej krajine, bez bagrov, bez masívnych úprav terénu...
Archa Roberta Konieczneho
Autori: Robert KoniecznySpolupráca: Łukasz Marciniak, Marcin Harnasz, Aneta Świeżak, Kornel Szyndler (statika)Investor: Robert KoniecznyPlocha pozemku: 1694 m2Zastavaná plocha: 78 m2Podlažná plocha: 138 m2Obostavaný objem: 624 m3Návrh: 2011 - 2011Realizácia: 2011 - 2015Adresa: Ulica Buczyna , Brenna, PoľskoPublikované: 20. september 2016

V krátkosti o autorovi:

Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. V poslednom desaťročí bola pozornosť významných médií venujúcich sa architektúre sústredená takmer vždy na západ od nás. Takisto sem smerovali aj všetky významnejšie ocenenia (pozri napríklad Cenu Miesa van der Rohe). Zástupcovia z východnej časti kontinentu boli uvádzaní skôr ako osamotené výnimky či kuriozity pre ilustráciu. Toto však v posledných rokoch prestáva platiť, aj vďaka generácii talentovaných architektov, kam patrí aj R. Konieczny.

Najvýznamnejším momentom návrhového procesu je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež detaily vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú až amorfnú formu. Výsledok vždy vyplýva priamo z počiatočnej koncepcie, ktorá určuje konštrukčné princípy celku. Takáto architektúra nie je tendenčná a nepodlieha aktuálnej móde. "Prestaňme architektúru estetizovať. Prestane byť formálny a bude jednoducho logická a pochopiteľná", proklamuje svoj prístup autor.

Do pozornosti dávame aj Autorodinný dom, ktorý bol publikovaný na našich stránkach a pripravujeme pre vás ďalšie projekty tohto ateliéru. 

Architekt si pre vlastné bývanie vybral pozemok v rekreačnom stredisku Brenna v Sliezskzch Beskydoch. Nádherný pozemok, ktorý sa nachádza vo svahu pod lesom je sprístupnený úzkou panelovou cestou. Z tohto miesta sa otvára nerušený výhľad do celej doliny. Dom vytvára pevný rám, ideálne stanovisko pre pozorovateľa. Jednopodlažná obytná plocha je otvorená voči horskej krajine.

Situácia
Situácia

Pretože sa parcela nachádza v mimo intravilánu, do popredia sa dostala otázka bezpečnosti. Riešenie architekti našli v osadení stavby. Obytná časť tvaru kvádra sa zeme dotýka len jedeným rohom, zatiaľ čo zvyšok je postavený na skosenej podstave. Vďaka tomuto riešeniu je obytná časť zdvihnutá na bezpečnú úroveň. Veľké presklené plochy domu sú uzatvárateľné (podobné riešenie môžeme vidieť pri projektoch R. Konieczneho). Zaujímavým prvkom je aj "padací most", ktorý v sebe kombinuje funkciu schodov a okeníc.

Umiestnenie domu na strmom svahu v sebe nieslo vysoké riziko zosuvu pôdy a nahromadeniu vody, ku ktorému dochádza kvôli výrubom čoraz častejšie. Aby sa zamedzilo pohybu podložia, umožňuje dom voľné stekanie nahromadenej vody popod obytný priestor.

Schémy konceptu
Schémy konceptu

Hornatá krajina rovnako ako aj miestna stavebná regulácia si vynútili sedlovú strechu. Dom si za vzor vzal archetyp stodoly stojacej na troch tenkých stenách. Jednoliata hmota vznikla zrkadlením šikmých rovín strechy pod podlahu obytnej časti. Dom vďaka svojmu tvaru začal pripomínať archu plávajúcu nad terénom. Architekti v snahe nenarušiť tento dojem minimálne zasahovali do okolitej prírodnej scenérie. Oplotením sa stal dočasný elektrický oplotok pre kone a prístupovým chodníkom pár plochých kameňov. Stavba mala od začiatku obmedzený rozpočet, z čoho vyplýva jej racionálna konštrukcia. Aj z tohto dôvodu sa architekti rozhodli izolovať ju zvnútra. Pohľadový betón sa z vonkajšej strany stal konečnou povrchovou úpravou. Ako optimálna tepelná izolácia sa ukázala striekaná izolačná pena, ktorá slúži tiež ako parozábrana.

Výkresová časť:

Pôdorys
Pôdorys
Rezy pozdĺžne
Rezy pozdĺžne
Rezy priečne
Rezy priečne
Pohľady
Pohľady

Detaily:

Priečny rez - detail
Priečny rez - detail
Priečny rez - detail
Priečny rez - detail
Detaily zasklenia
Detaily zasklenia
Detail sklápacieho  mechanizmu mostíka
Detail sklápacieho mechanizmu mostíka
19954
Youtube

Podklady: KWK Promes, fotografie: Olo studio, Jakub Certowicz, Robert Konieczny, 

Poloha diela

Robert Konieczny

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím